Agrártámogatások jöttek, gazdák tüntettek, bajban a TMR rendszer – itt a hírösszefoglaló

Szeptemberben is számos, az agrártámogatások témájához kapcsolódó hírről cikkeztünk a weboldalunkon. Ezekből kiderült, hogy milyen gondok vannak a Területi Monitoring Rendszer működésével, az Európai Unió környezetvédelmi feltételeivel és az Ukrajnából érkező gabonával. Írtunk róla, hogy már lehet pályázni a Bemutató üzemek támogatása kiírásra, továbbá arról is, hogy 4 millió forint támogatás és kedvezményes hitel érhető el az új EU-s energetikai pályázatban. Szeretettel ajánljuk olvasásra a pályázatokhoz, a beruházásokhoz és a támogatásokhoz kapcsolódó havi hírösszefoglalónkat!

4 millió forint támogatás és kedvezményes hitel érhető el az új EU-s energetikai pályázatban. A REPowerEU programban vissza nem térítendő és kedvezményes hitellel támogatott Lakossági energetikai felújítási program várható 224 milliárd forintos keretösszeggel. Az új lakásfelújítási támogatás keretében akár 4 millió forint vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel is igényelhető a rezsiköltségek csökkentésére. A pályázattal legalább 20 ezer ingatlan újulhat meg, és akár évi 171 GWh-val csökkenhet Magyarország primer energiafogyasztása.

A REPowerEU programban vissza nem térítendő és kedvezményes hitellel támogatott Lakossági energetikai felújítási program várható 224 milliárd forintos keretösszeggel. Az új lakásfelújítási támogatás keretében akár 4 millió forint vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel is igényelhető a rezsiköltségek csökkentésére - Fotó: Magro.hu, CSZS, Páty
A REPowerEU programban vissza nem térítendő és kedvezményes hitellel támogatott Lakossági energetikai felújítási program várható 224 milliárd forintos keretösszeggel. Az új lakásfelújítási támogatás keretében akár 4 millió forint vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel is igényelhető a rezsiköltségek csökkentésére – Fotó: Magro.hu, CSZS, Páty

Pályázat segítségével bővült az Igmándi Sajtműhely eszközparkja

Fejlesztett a Komárom-Esztergom vármegyében, Nagyigmándon működő Igmándi Sajtműhely. A Vidékfejlesztési Program keretén belül a Bakonyalja-Kisalföld Kapuja Vidékfejlesztési Egyesület működési területére meghirdetett – Induló és működő mikrovállalkozások fejlesztése című felhívás alapján sikeres pályázatot nyújtottak be “Tejtermékgyártó eszközpark bővítése, állattartáshoz kapcsolódó munkagép beszerzés” címmel. A látogatók részéről mindig nagy népszerűségnek örvend a legelő tehenek látványa, a természetközeli tartásmód. A gazdaságuk kiemelten fontos feladata, hogy ennek fényében mutassák be a “legelőtől a tányérig” tartó gyártási tevékenységét. Céljuk a helyben megtermelt tejet, helyben feldolgozva, helyben értékesíteni, kiváló termékek formájában.

Az Igmándi Sajtműhely rövid története

Kálvária a gazdák számára előírt uniós környezetvédelmi szabálycsomag

A 2023-tól életbe léptetett európai uniós Közös Agrárpolitika (KAP) több szempontból is átalakította az agrártámogatási rendszert, ami a területalapú mezőgazdasági támogatásokat és az agrárpályázatokat egyaránt érinti. A területalapú támogatások esetében az új környezetvédelmi szabályok bevezetése a legfontosabb kihívás a gazdák számára. Romániában, a Székelyföldön termelők számára is sok újdonságot hozott a változás.

Mivel a mezőgazdasági termelőknek nem volt idejük felkészülni az új környezetvédelmi előírások betartására – akik ősszel vetettek, nem tudhatták, milyen új szabályokat vezet be idéntől az EU–, ezért a 2023-as esztendő kivételnek számít az új uniós ciklusban bevezetett szabályok alól a területalapú támogatások kifizetéséhez.

Már lehet pályázni a Bemutató üzemek támogatása kiírásra

A Bemutató üzemek támogatása című felhívásra 2023. szeptember 1-től adhatók be a kérelmek. A felhívás célja a bemutató üzemek létrehozása és az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítése annak érdekében, hogy támogassa a tudásátadást és tájékoztatást a szolgáltatók számára. Agrárszakképzési centrumok, kutatóintézetek és -állomások, felsőoktatási intézmények és gazdasági társaságok pályázhatnak legkevesebb 50 millió, legfeljebb 1 milliárd forintra.

Az alábbi szervezetek és intézmények jogosultak a felhívásra támogatási kérelmet benyújtani:

  • Agrárszakképzési centrumok
  • Kutatóintézetek és állomások, amelyek fajtakísérleteket vagy fajtakitermesztést végeznek, és 100%-ban állami tulajdonban vannak, illetve központi költségvetési szervként működnek
  • Felsőoktatási intézmények, amelyek rendelkeznek tangazdasággal, ideértve az állami alapítású/közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemeket is
  • Gazdasági társaságok, amelyek a felsőoktatási intézmények 100%-os tulajdonában lévő tangazdaságot/tanüzemet működtetik
  • Erdészeti tudásközpontok

Sokat kínál és sokat hoz a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása

Több fontos pályázatot tartalmaznak a Közös Agrárpolitika hazai beruházási intézkedései, különösen a fejlesztéseket ösztönző támogatások. Ezek egyike a Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával elnevezésű kiírás. A gazdálkodók részére biztosított támogatások ugyan mérséklik a vidéki térségek népességfogyásának ütemét, azonban a gazdálkodói korstruktúra javulását eddig nem sikerült elérni, ezért is elengedhetetlen a 2023-2027 közötti időszakban a probléma kezelése.

Több fontos pályázatot tartalmaznak a Közös Agrárpolitika hazai beruházási intézkedései, különösen a fejlesztéseket ösztönző támogatások. Ezek egyike a Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával elnevezésű kiírás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár
Több fontos pályázatot tartalmaznak a Közös Agrárpolitika hazai beruházási intézkedései, különösen a fejlesztéseket ösztönző támogatások. Ezek egyike a Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával elnevezésű kiírás – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

A jogosultsági feltételek

a) legalább 18 és legfeljebb 40 éves természetes személy, aki:

  • államilag elismert mezőgazdasági jellegű szakismerettel rendelkezik,
  • legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
  • legalább 10.000 STÉ értékű, de legfeljebb 50.000 STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkezik.

b) mezőgazdasági tevékenységet a pályázat benyújtásától számított 5 évnél nem régebben főtevékenységként végző jogi személy esetén:

  • a jogi személy vezető tisztségviselője és tulajdonosa legalább 18 és legfeljebb 40 éves,
  • a jogi személy vezető tisztségviselője és tulajdonosa államilag elismert mezőgazdasági jellegű szakismerettel rendelkezik,
  • a jogi személy legalább 10.000 STÉ értékű, a jogi személy és a jogi személy ügyvezetője és tulajdonosa együttesen legfeljebb 50.000 STÉ értékű üzemmérettel rendelkezik.
Jogosultsági kritériumoknak megfelelő mezőgazdasági termelők:
  • Természetes személyek
  • Jogi személyiségű vállalkozások

Pénzt és időt is elvesz a gazdáktól a Területi Monitoring Rendszer hibás működése

Javaslatcsomagot állított össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az egységes kérelmek műholdas ellenőrzéssel érintett Területi Monitoring Rendszer (TMR) működésével kapcsolatban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszer számos esetben hibás eredményeket produkál, így a gazdálkodók indokolatlan esetben is meg nem felelésről szóló végzést kapnak a Magyar Államkincstártól. A NAK bízik abban, hogy a javasolt módosítások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a műholdas ellenőrzés valós segítséget nyújtson a gazdálkodóknak a hibák szankciómentes javításában.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához eljutott gazdálkodói tapasztalatok alapján a műholdak gyakran nem a valóságnak megfelelő adatokat rögzítik. Sok esetben előfordul például, hogy a parcellákon ténylegesen termesztett növénykultúra helyett más kultúrát azonosít, vagy, ha a sorközökben gyepesítés van, akkor gyep hasznosításként érzékeli a területet rendszer. Problémaként jelentkezett a nyári betakarítású növény esetében az is, hogy a rendszer még az egységes kérelemben bejelentett főnövényt „keresi”, de már tarló vagy elvetett másodvetés van a táblán.

Hibák és javítások: mit láttak a műholdak a Területi Monitoring Rendszer képein?

A Magyar Államkincstár 2023 júliusában kezdte el a Sentinel műholdfelvételek elemzésével végzett ellenőrzéseket, melyek során a gazdálkodók háromféle esetben kaptak értesítést a lehetséges meg nem felelésekről. Akkor, ha a termesztett növénykultúra eltér az igényléstől; akkor, ha a mezőgazdasági táblán inhomogén növényi felszínborítás jeleit találják; és akkor, ha nem támogatható terület jelenlétére derült fény. Jönnek a Területi Monitoring Rendszer képeiről szóló visszajelzések.

Franciaország 200 millió eurót költ a bor elpusztítására, mivel csökken a kereslet

A francia kormány 200 millió eurót különít el a felesleges borok megsemmisítésére és a termelők támogatására. Ez az iparágat érintő számos probléma közepette történik, beleértve a bor iránti kereslet csökkenését, mivel egyre többen isznak kézműves sört. Túltermelés és a megélhetési válság is sújtja az ágazatot. A 200 millió euró nagy részét a felesleges készletek felvásárlására fogják fordítani, az alkoholt pedig olyan termékekhez fogják értékesíteni, mint a kézfertőtlenítőszerek, a tisztítószerek és a parfümök.

Megújult és kibővült a termelői piac Szobon

Pest vármegye nyugati felén, a szobi térségben komoly hagyományai vannak a zöldség- és gyümölcstermelésnek. Ezért mindig nagy jelentősége van az olyan törekvéseknek, amelyek lehetővé teszik, hogy helyben kerüljenek feldolgozásra helyi termékek, illetve azok helyben piacra is találjanak. Egyebek között ezt a célt kívánja szolgálni a Szobi Helyi Termelői Piac. A piac a Vidékfejlesztési Program VP6-7.2.1-7.4.1.3-17-es felhívásának támogatásával valósult meg, melyre a Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület 42 279 766 forint támogatást nyert.

Gazdatüntetés Záhonyban
Gazdatüntetés Záhonyban

Magyar gazdatüntetés az EU döntése ellen: Záhonynál állítanák meg az ukrán gabonát

Kritikus a helyzet a magyar-ukrán határon. Gazdatüntetést szervezett a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a záhonyi magyar–ukrán határátkelőhelyen, a 4-es főúton. Ennek oka, hogy 2023. szeptember 15-én lejárt a Magyarország és más Ukrajnával határos országok által nemzeti hatáskörben bevezetett – az Európai Unió által utólag szeptember 15-ig engedélyezett – ukrán gabona behozatali tilalom. Az EU-s politikusok hazánk és több más ország határozott kérése ellenére sem hosszabbították meg ezt a tilalmat.

Támogatást igényelhetnek az állattartók és az állatorvosok a rezisztenciavizsgálatokra

Lehetőség nyílt a rezisztenciavizsgálatok pénzügyi támogatással történő megvalósítására 2023. január 1-től. A támogatás a kis létszámú állattartó telepek élelmiszertermelő állatai esetében elvégzett mintavételre, a laboratóriumi bakteriológiai vizsgálatra és az érzékenységi teszt elvégzésére vonatkozik. A mértéke pedig a vizsgálat típusától függ. A laboratóriumi érzékenységi vizsgálatok segítenek a betegséget okozó kórokozók leküzdéséhez megfelelő hatóanyag kiválasztásában, mellyel célzott terápia végezhető.

Közel 182 millió forint támogatást kap a 122 MATE-ösztöndíjas az Új Nemzeti Kiválósági Programban

Országos szinten minden eddiginél több, összesen 2.249 egyetemista és fiatal oktató nyert támogatást a 2023/2024-es tanévre az Új Nemzeti Kiválóság Programból. A MATE a 2023/24. tanévre összesen 181.620.000 forint támogatást nyert el, az ösztöndíjasok létszáma pedig 122 fő. Alapszakon 14 fő, mesterszakon 18 fő, doktori képzésen 61 fő, a doktorvárományosok közül 7 fő, a posztdoktorok között 16 fő, a Bolyai+ÚNKP kategóriában pedig 6 fő részesült támogatásban.

A hazai alap-, mester- és doktori képzésben részt vevő hallgatók, doktorjelöltek, fiatal oktatók és kutatók idén nyolcadik alkalommal pályázhattak az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) támogatásaira. A májusban megjelent új felhívások iránt most is nagy volt az érdeklődés, a beadási határidőig országos szinten összesen 4.387 pályázat érkezett.

Gabona- és mézgondokat is meg kellene oldani Farkas Sándor szerint

A magyar mezőgazdaság helyzetéről, az agrár-külkereskedelem és a nemzetközi együttműködés eredményeiről, jövőbeli elképzelésekről, kitűzött célokról adott tájékoztatást hazánk külföldre akkreditált misszióvezetőinek Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese. Az agrártárca célja a korábbi külpiaci kapcsolatok megtartása és megerősítése mellett újabb üzleti kapcsolatok és együttműködések elősegítése a hazai agrárvállalkozások és a külföldi cégek között.

Farkas Sándor az elmúlt év agráriumát érő nehézségek felvázolása kapcsán szólt két termékkörről, a búzáról és a mézről, amelyek az exportfejlesztés kiemelt területei, ebben is számít az agrártárca a külképviseletek segítségére. Elmondta, hogy a hazai méhészetnek most rendkívül nagy szüksége van az export erősítésére és új piacokra való kijutásra, mivel jelenleg a hagyományos értékesítési csatornák szinte teljesen bedugultak az Európai Unióba dömpingszerűen érkező kétes minőségű mézek miatt, melyek a felvásárlási árakat is letörik 30-40 százalékkal.

A gabonakereskedelemben észlelhető piaci zavarok kapcsán megemlítette, hogy a szolidaritási folyosók nem megfelelő működése is jelentősen csökkentette a gabonaárakat.

Közel kétmilliárd forintos támogatással segíti a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány az egyetem kompetenciaközpontjaiban megfogalmazott kutatás-fejlesztési és innovációs projektek megvalósítását - Fotó: SZE
Közel kétmilliárd forintos támogatással segíti a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány az egyetem kompetenciaközpontjaiban megfogalmazott kutatás-fejlesztési és innovációs projektek megvalósítását – Fotó: SZE

Közel 2 milliárd forint támogatás jut a Széchenyi István Egyetem kutatási és fejlesztési programjaira

Közel kétmilliárd forintos támogatással segíti a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány az egyetem kompetenciaközpontjaiban megfogalmazott kutatás-fejlesztési és innovációs projektek megvalósítását. Ezek olyan kulcsfontosságú területeket ölelnek fel, mint a mesterséges intelligencia, a fenntarthatóság, a vállalkozásfejlesztés, a precíziós gazdálkodás vagy az egészségtechnológia. A technológiák fejlesztésére fordított támogatás közvetve a hallgatók versenyképes képzését is szolgálja.

Aláírta a miniszterelnök, többlettámogatású hitel érkezik a hazai agrárcégeknek

A 2022-es, történelmi mértékű aszály és az orosz-ukrán háború miatt kialakult gabonapiaci helyzet miatt a magyar állam egy többlettámogatott Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelt dolgozott ki. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium szerint a jelenleg elérhető „normál” Agrár Széchenyi Kártya támogatási mértéke a jelenlegi magas kamatkörnyezetben csupán kis mértékben tudja csökkenteni az agrárvállalkozások fizetendő kamatterheit. Ezért a tárca egy többlettámogatott Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelt dolgozott ki.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A 2013-as támogatási évi termeléshez kötött anyate... A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal88/2013 (V.30.) számúKÖZLEMÉNYEA 2013-as támogatási évi termeléshez kötött anyatehéntartás támogatás igényl...
Június 17-től lehet LEADER támogatási kérelmeket b... Megjelent az EMVA-ból a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához 2013-ban nyújtandó támogatások részletes feltételeiről sz...
Agrár pályázatokról egyszerűen 1. rész Jelen cikk-sorozat célja, hogy a gazdálkodók számára utat mutasson az Európai Uniós és hazai támogatások igénybevételéhez. Magyarország területének k...
Gabonapiaci információk a Magro.hu online mezőgazd... A kukorica átlagárának az idei év januárja óta tartó esése, bár lassuló ütemben, de tovább folytatódott: az elmúlt 4 hét alatt további 3%-ot csökkent....
Elindult a 2013 LEADER program, akár 50 millió Ft ... A LEADER 2013 pályázat a vidéki vállalkozásokat hivatott támogatni. Egyaránt érdekeltek lehetnek kezdő és már működő vállalkozások, akik nyereségeseb...
Gép támogatási pályázat hamarosan! Hamarosan induló pályázatra hívjuk fel a figyelmet. Környezetbarát (energiatakarékos) kertészeti gépek és technológiai berendezések, traktorok beszerz...