Vidékfejleszési Program, őstermelők adózása, méhészeti támogatások, pénz génmegőrzésre – itt a szeptemberi agrártámogatási összefoglaló

Több fontos agrártámogatásról is beszámoltunk szeptemberben az agrárhíreink között. Szó volt a borászati és élelmiszeripari támogatásokról, a Vidékfejlesztési Programról, továbbá a Közös Agrárpolitikával kapcsolatban is jelent meg anyagunk. Összefoglaljuk a pályázatokkal és a kifizetésekkel kapcsolatos cikkeket, hogy mindet egy helyen találja meg. Itt a szeptemberi agrártámogatási összefoglaló!

Ezek a Vidékfejleszési Program helyszíni vizsgálatainak általános szabályai

A 2014-2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI.5.) Kormányrendeletben foglaltak szerint a Magyar Államkincstárnak, mint közbenső szervezetnek és kifizető ügynökségnek ellenőrzési kötelezettségei vannak. Érdemes átnéznie és elmentenie a Vidékfejlesztési Program helyszíni vizsgálatai köré összegyűjtött szabályrendszert.

Sok pénzről írtunk a szeptemberi agrártámogatási összefoglaló anyagunkban
Sok pénzről írtunk a szeptemberi agrártámogatási összefoglaló anyagunkban
Változtatna az őstermelők adózásán és az osztatlan közös tulajdon rendszerén a Kamara

Három nagyobb, törvénymódosításokat kezdeményező csomagot készített elő a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a mezőhegyesi II. NAK Szántóföldi Napok és Agrárgépshow rendezvényen. Az „Országos Szakmai Nap” című tanácskozáson az agrárgazdasági aktualitásokat érintő programban beszéltek a NAK által kezdeményezett jogszabály-változásokról. Módosítanák az őstermelők adózását és az osztatlan közös tulajdon intézményét is.

Alig fizet Magyarországnak Brüsszel, nagy döntéseket hozott a kormány

Éppen azon a napon jelentett be fontos döntéseket a kormány az EU-pénzekről, amikor közzétette, hogy az alig érkező brüsszeli átutalások miatt itthon rekord magasra növekedett az államháztartási hiány. Emiatt a kabinet a felére csökkentette az uniós pályázatok közszférán kívüli kedvezményezett nyerteseinek kifizethető támogatási előleg mértékét. Ez azonnali spórolást jelent az állami büdzsének, de nagy kihívást okozhat a projektek végrehajtóinak, hiszen keresztülhúzhatja az eddigi terveiket.

Pályázat élelmiszer-feldolgozó vagy borászati üzemek fejlesztésére – másodszor

2016-ban nagy népszerűségnek örvendett az élelmiszer-feldolgozó és a borászati pályázat. Részben ezért is, mindkettő kerete viszonylag gyorsan elfogyott. Bár lassan történt a kérelmek bírálata, de 2017-ben nyerteseket is hirdettek. Nekik egy évük volt, hogy legalább elkezdjék a projekteket, ám sok esetben ez nem történt meg. Így komoly pénzek kerültek vissza a rendszerbe. Mivel az élelmiszer ágazat fejlesztése kiemelt cél, most újból meghirdetésre kerül a pályázat. Idén kisebb kerettel, viszont várhatóan hasonlóan nagy érdeklődés mellett és a mostani 2014-2020 ciklusban valószínűleg utoljára. Ragadja meg az utolsó lehetőséget gazdasága fejlesztésére!

Folyamatosan érkezik a méhészeti támogatások kifizetése

Összesen 502 millió forint támogatást fizetett ki a méhész-gazdálkodóknak, illetve méhész szervezeteknek a Magyar Államkincstár. A Magyar Méhészeti Nemzeti Program 2017/2018-as végrehajtási időszakához kapcsolódóan az elmúlt hónapokban 12 alintézkedés keretében történt a méhészeti támogatások kifizetése.

Pályázati pénzhez jut a magyarországi génmegőrzés

Nyílt pályázatot tett közzé a Nagy István agrárminiszter a mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti termelés hazai növényi biológiai alapjainak, genetikai anyagainak megőrzésére, fenntartására és fejlesztésére. A pályázatra több, mint 90 millió forint használható fel.

Októberben jöhet a támogatás a juh- és kecsketartók számára

Várhatóan októberben írják ki a tejágazat szerkezetátalakítási pályázatot, amit a juh- és kecsketartók vehetnek majd igénybe. A nőivarú, tejhasznosítású juhok és kecskék után 3 éven keresztül gazdálkodási évente állategységenként adnak majd meghatározott mértékű támogatást. A minimálisan támogatható állatlétszám 2 állategységnek megfelelő támogatható állategyed.

Összesen 50 milliárd támogatás jut borászati és élelmiszeripari pályázatokra

A borászati üzemek fejlesztésére igénybe vehető keretösszeg 10 milliárd, az élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztésére igénybe vehető keretösszeg 40 milliárd forint. A támogatott projektek várható száma az élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztésére 200, míg a borászati üzemek fejlesztésére 100 darab lesz. A támogatási kérelmeket várhatóan 2018. december 10. napjától lehet benyújtani.

Felkarolják a zártkertek fejlesztését az önkormányzatok

Országszerte mintegy 140 hektárnyi, korábban elhanyagolt szőlős- és gyümölcsöskert újulhatott meg az elmúlt három évben, sorra kapnak rendezett külsőt az elhanyagolt parcellák. A fejlesztéshez az önkormányzatok 2018-tól önálló programon keresztül nyerhetnek támogatást. Az első, zártkertek fejlesztését célzó pályázaton háromszoros volt a túljelentkezés.

12 milliárd dollárral kompenzálják a megtorló vámtarifák romboló hatását

A világ legfejlettebb húsz országának (G20) mezőgazdasági miniszterei közös nyilatkozatban ítélték el a szabadkereskedelmet gátló protekcionizmus, vagyis a korlátozott kereskedelem felerősödését. A Buenos Airesben tartott ülésen a fórum résztvevői egyben megerősítették azt az elkötelezettségüket, hogy nem gördítenek felesleges akadályokat a kereskedelem elé.

Közel félmilliárd forint segíti a tanyafejlesztési beruházások megvalósítását

Újabb, mintegy félmilliárd forint odaítéléséről döntött a A Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága. A támogatás a tanyák infrastruktúrájának fejlesztését, valamint az ott élők helyben maradását kívánja előmozdítani.

Áldás vagy átok lesz a gazdáknak a Közös Agrárpolitika az új ciklusban?

„Közös Agrárpolitika 2020 után – Segíti vagy hátráltatja a gazdákat az új közös agrárpolitika?” címmel tartott kerekasztal-beszélgetést a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a XXIX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor egyik napján. Az esemény résztvevői elmondták; azt szeretnék, hogy a támogatáspolitika ne változzon, a magyar gazdák pedig megkaphassák legalább a korábbi szintű forrásokat.

A magyar kormány határon túli vállalkozásokat támogat

Mezőgazdasággal foglalkozó határon túli vállalkozások akár 4,5 millió forintot is kaphattak a kormány új kezdeményezése keretében. Összesen 118-an kerültek a támogatottak körébe.

A példaértékű ökológiai jellegű másodvetés, hogy ne bukja el a támogatást!

A gabonák és repce aratása után fontos az ökológiai jelentőségű másodvetés helyes elvégzése. A gazdálkodó bármelyik, a MePAR-ban támogatható területként nyilvántartott tábláján megvalósíthatja ezt a másodvetés típust. Anyagunkból megtudhatja, hogyan és mit csináljon ahhoz, hogy a zöldítés keretében megkapja az utána járó támogatást.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Belehúzott a növénytermesztés – Az 50. hét egyben... Beerősített idén a növénytermesztés, jó üzletnek tűnik a mezőgazdaság, fáradhatatlanul építjük az agrárkapcsolatokat, támogatások özönlik el az agrárs...
Agrártámogatási rendszer átalakítása – szeri... A mezőgazdaság ellen végrehajtott „terrortámadásnak” nevezte Horváth Gábor a MOSZ elnöke a területalapú támogatások rendszerének átalakítását. A Piac ...
Megérkezett az agrártámogatások átalakításáról szó... Már Ön is elolvashatja az új agrártámogatási rendszerről szóló rendeletet a Magyar Közlöny csütörtöki számában. Az egységes területalapú támogatás öss...
Támogatásokon innen és túl Nem rosszak a terméshozamok, de az eső még gondot okozhat; élen járunk agrárkutatásban; megmentik az almatermelőket; több támogatás kerül a mezőgazdas...
Elsősorban a munkahelyteremtő támogatások nőnek az... Úgy alakul át az agrártámogatási rendszer jövőre, hogy a forrásokat elsősorban a munkahelyeket teremtő mezőgazdasági ágazatok kapják - tartalmazza a j...
Több támogatás, több mezőgazdasági lehetőség... Változik néhány adózási forma, több támogatási összeg jut a mezőgazdaságba; jön az elektronikus agrárkár-bejelentés november 1-től; a sok eső és a bel...