Végre egy ágazat, ami jövőre nagy felfutás előtt áll Magyarországon

Egy friss iparági jelentés szerint globális szinten az ipari paradicsom mennyisége 1,9 százalékkal 37,35 millió tonnára csökkent 2017-ben a 2016. évihez képest. Az ipari paradicsom termése Olaszországban az előző évihez hasonlóan 5,2 millió tonna körül alakult, míg Spanyolországban 3,3 millió tonnára, Portugáliában pedig 1,55 millió tonnára nőtt. Magyarországin jövőre következhet be jelentős bővülés.

A paradicsomfeldolgozók világszövetségének (WPTC) októberi jelentése szerint globális szinten az ipari paradicsom mennyisége 1,9 százalékkal 37,35 millió tonnára csökkent 2017-ben a 2016. évihez képest. Az ipari paradicsom termése Olaszországban az előző évihez hasonlóan 5,2 millió tonna körül alakult, Spanyolországban 12 százalékkal 3,3 millió tonnára, Portugáliában 3 százalékkal 1,55 millió tonnára nőtt 2017-ben az egy esztendővel korábbihoz képest.

A hazai paradicsompiac nagy növekedés előtt áll (Forrás: Pixabay, diapicard)
A hazai paradicsompiac nagy növekedés előtt áll (Forrás: Pixabay, diapicard)

Az Európai Bizottság adatai szerint a paradicsom nettó termelői ára egész évben magasabb volt, mint egy évvel korábban. Ezen belül a fürtös típusú paradicsom ára a tagországok átlagát tekintve 1,31 euró volt kilogrammonként 2017. októberben, ezen belül Hollandiában volt a legalacsonyabb (1,07 eurócent/kilogramm), míg a legmagasabb Olaszországban (1,78 euró/kilogramm).

A franciaországi mezőgazdasági minisztérium jelentése szerint Franciaországban a frisspiaci értékesítésre szánt paradicsom termőfelülete nem változott (2,35 ezer hektár), a termése 9 százalékkal 568,5 ezer tonnára csökkent 2017-ben az előző évihez képest.

Az EU vonatkozásában a legnagyobb paradicsomexportőrök Hollandia és Spanyolország. Az EU belső piacára Hollandia paradicsomkivitele 8 százalékkal (844,6 ezer tonnára) nőtt, Spanyolországé 13 százalékkal (586,5 ezer tonnára) mérséklődött 2017 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb paradicsomimportőrök Németország, az Egyesült Királyság és Franciaország.

A közösség paradicsom-külkereskedelmi egyenlege a harmadik országokkal szemben negatív. Az elmúlt években az ezen országokból érkező import növekedett, míg az export csökkent. A harmadik országokból származó paradicsom döntően a téli és a kora tavaszi időszakban van jelen, és ennek jelentős hányada Marokkóból érkezik a közösségbe, ahonnan 4 százalékkal (276,8 ezer tonnára) nőtt az import 2017 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Az unió harmadik országok felé történő kivitele 19 százalékkal 101,9 ezer tonnára esett vissza ugyanekkor. Korábban a harmadik országok közül a legnagyobb célpiac Oroszország volt, így az embargó érzékenyen érintette az EU paradicsompiacát. Az oroszországi exportpiac kiesését követően a Fehéroroszországba, valamint a Norvégiába és a Svájcba irányuló kivitel erősödött.

A magyarországi paradicsompiac nagy bővülés előtt áll

A KSH adatai szerint Magyarországon 2,08 ezer hektárról 173 ezer tonna paradicsomot takarítottak be 2016-ban. Az évtized elején csak 17-18 ezer tonnát takarítottak be évente, ugyanakkor a beruházásoknak köszönhetően a termelés a többszörösére emelkedett. Az idén mintegy 1500 hektáron foglalkoztak ipari paradicsommal, szakértők szerint 120-125 ezer tonna kerülhet a feldolgozókhoz, jövőre pedig minden eddiginél dinamikusabb bővülésre lehet számítani.

A friss vagy hűtött paradicsom külkereskedelmi forgalmának passzívuma 2017 első kilenc hónapjában 4,55 milliárd forintra nőtt az előző év azonos időszakára jellemző 3,99 milliárd forintról. Az import mennyisége 6 százalékkal (11,5 ezer tonnára) csökkent, ezen belül a legtöbb paradicsomot beszállító Spanyolországból 7 százalékkal 4,13 ezer tonnára, Olaszországból 19 százalékkal 1,22 ezer tonnára csökkent, ugyanakkor Németországból 19 százalékkal több, 1,79 ezer tonna paradicsom érkezett. A kivitel 15 százalékkal 3,26 ezer tonnára nőtt, döntően Ausztria (1,03 ezer tonna) és Románia (1,66 ezer tonna) felé.

A Budapesti Nagybani Piacon a gömb típusú paradicsom termelői ára átlagosan 12 százalékkal (400 forint/kilogramm), a fürtösé 15 százalékkal (513 forint/kilogramm), a koktélparadicsomé 17 százalékkal (1032 forint/kilogramm) volt magasabb az 1–50. héten az előző évihez képest.

A külpiaci paradicsom a nyári hónapok kivételével egész évben jelen volt és leginkább hajtatásból származott. Míg a 47–57 mm-es külpiaci gömbparadicsom nem jellemző a hazai piacon, addig a 40–47 mm-es gömbparadicsom esetében több ország terméke – elsősorban Spanyolországé – is megjelenik. Az olaszországi mellett a spanyolországi fürtös paradicsom a meghatározó. Az importparadicsom ára mind a gömb, mind a fürtös típusnál egész évben alacsonyabb – a szállítási költségek ellenére – a belföldi termék árához képest.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A mennyei paradicsom Folyamatosan nő a paradicsom szerepe a zöldségkereskedelemben szerte a világon. Ez az a növény, amiből a legtöbb fogy a zöldség-gyümölcs kategórián be...
A paradicsom helyzete Magyarországon Ugyan már itt a tél és a szabadföldi paradicsom szezonjának vége, de a boltok polcain folyamatosan elérhető a piros zöldség. Koktél, gömbölyű, fürtös,...
A sikeres palántanevelés titkai Sokan el sem gondolkodnak ezen, mondván, hogy a piacon életerős palántákat lehet venni nem is túl drágán, minek vesződni a palántaneveléssel? Pedig ni...
Október vége: ügyesen szinte minden tárolható!... Közeleg a november, a kertekben termett zöldségeket ideje tárolóba helyezni. Sőt, most sok mindent viszonylag olcsón lehet beszerezni, és ha nem kell ...
Tudósok megtalálták a paradicsomok ízetlenségének ... A magyar termelők régóta hangoztatják, hogy a magyar paradicsomnak nincs párja, de legalábbis kiváló minőségű és zamatú. Ebből adódóan versenyelőnye v...
Húsvétig marad a drága zöldség A friss zöldségeket télen is sokan keresik, így érdemes a termesztésével foglalkozni. A magyar termelők azonban ebben az időszakban nem tudják a hazai...