Évtizedes mélyponton a globális almapiac

Friss iparági adatok szerint válságát éli a globális almapiac, mivel a legfontosabb termelő országokban 5-35 százalékkal csökkent, egyedül Törökországban emelkedett 15 százalékkal az alma termése 2017-ben az előző évihez képest. A tavaszi fagyok jelentős terméskiesést okoztak. Ezért az EU almatermése várhatóan 21 százalékkal 9,34 millió tonnára csökken az egy évvel korábbihoz képest. Ez az elmúlt évtized legalacsonyabb termése lenne.

A Világ Alma és Körte Szövetségének (WAPA) adatai szerint Oroszországban 37, Mexikóban 30, Svájcban 21, Fehéroroszországban 19, Ukrajnában 10, Kanadában 5, az USA-ban 3 százalékkal csökken, míg Törökországban 15 százalékkal emelkedik az alma termése 2017-ben az előző évihez képest. A tavaszi fagyok jelentős terméskiesést okoztak. Ezért az EU almatermése várhatóan 21 százalékkal 9,34 millió tonnára csökken 2017-ben az egy évvel korábbihoz képest. Ez elmúlt évtized legalacsonyabb termése lenne.

Évtizedes válságát éli az almapiac (Fotó: Pixabay, congerdesign)
Évtizedes válságát éli az almapiac (Fotó: Pixabay, congerdesign)

Szakértők szerint Lengyelország 2,87 millió tonna (–29 százalék) és Olaszország 1,75 millió tonna (–23 százalék) almát takaríthat be 2017-ben. Franciaországban az agrárminisztérium októberben közzétett becslése szerint az alma termése 4 százalékkal 1,43 millió tonnára csökkenhet 2017-ben. A legnagyobb mértékű terméskiesés Belgiumban lehet. Itt a 2016. évi 234 ezer tonnával szemben az idén várhatóan csak alig valamivel több mint 70 ezer tonna almát takarítanak be. Szlovéniában és Lettországban 50 százalék körüli a terméskiesés.

Az unióban a Golden Delicious termése előreláthatóan 18 százalékkal 1,98 millió tonnára, az Idaredé 30 százalékkal 679 ezer tonnára csökken, ugyanakkor a Gala fajtakörnél lényegesen kisebb a kiesés (–3 száza-lékkal 1,27 millió tonnára).

Az EU belső piacán a legnagyobb almaimportőr, Németország 591 ezer tonna almát vásárolt a tagországok-tól 2016-ban. Az idén előreláthatóan 46 százalékkal 555 ezer tonnára zuhan az alma termése az egy évvel korábbihoz képest.

Az EU frissalma-külkereskedelmi egyenlege évek óta pozitív. Az oroszországi embargó hatásaként az elmúlt években Fehéroroszország, Egyiptom, Szaúd-Arábia és Kazahsztán lettek a fő célpiacok. Az EU a harmadik országokból döntően Chiléből, Új-Zélandról és a Dél-afrikai Köztársaságból importál friss almát. A déli féltekén, ahol a legnagyobb arányban termelt fajták a Gala és a Red Delicious, a szakértők 9 százalékos termésnövekedést (5,43 millió tonna) jeleztek 2017-re. Az EU importja vélhetően nő a déli féltekéről a 2017/2018. gazdasági évben.

Összességében a közösségi almapiac az idei gazdasági évben az alacsony kínálattal és a magas árakkal jellemezhető. Az Európai Bizottság adatai szerint az alma nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve 54,5 eurócent volt kilogrammonként 2017 szeptemberében. Ez 21 százalékkal magasabb az előző év azonos hónapjának átlagánál. Az alma ára Lengyelországban volt a legalacsonyabb (39,1 eurócent/kilogramm), ahol a termelői ár 42 százalékkal ugrott meg a vizsgált időszakban. A Magyarország számára meghatározó almabeszállító Olaszországban a termelői árak 15 százalékkal 64,9 eurócent/kilogrammra emelkedtek szeptemberben.

A magyarországi almapiac

A 2017. évre – az átlagosnál is gyengébb minőség miatt – mintegy 150 ezer tonna étkezési almát és 350 ezer tonna ipari almát várnak.

A KSH adatai szerint Magyarország frissalma-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2016-ban. 16,5 ezer tonna almát szállítottunk külpiacokra, illetve 27,3 ezer tonnát importáltunk. Az ipari alma külkereskedelmi egyenlege is negatív volt 2016-ban (4,2 ezer tonna export, 15,6 ezer tonna import). Viszont az étkezési célú almáé pozitívan alakult (12,2 ezer tonna export, 11,6 ezer tonna import).

A friss fogyasztásra szánt étkezési almából 24 százalékkal több, 10,8 ezer tonna érkezett az országba 2017 első hét hónapjában, mint egy évvel korábban. Emellett az ipari alma behozatala 177,4 tonnáról 219 tonnára nőtt. Lengyelország 96 százalékkal 5,20 ezer tonnára növelte az étkezési alma beszállításait a jelzett időszakban. Németországból 15 százalékkal 2,28 ezer tonnára, Ausztriából 28 százalékkal 931 tonnára csökkent az étkezési alma behozatala.

Az étkezési alma kivitele 16 százalékkal 5,07 ezer tonnára csökkent 2017 első hét hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Ezzel szemben az ipari almáé 46,2 tonnáról 582,4 tonnára nőtt. A kiszállított alma legnagyobb része Romániába és Szlovákiába került.

Magyarországon továbbra is a Jonathan, az Idared, a Golden Delicious és a Jonagold fajták a legkedveltebbek. Az idén októberben folytatódott a fogyasztásösztönző kampány. A kóstoltatással egybekötött promóció célja, hogy megkedveltesse a fogyasztókkal a hazai almát.

A hazai árak

A Budapesti Nagybani Piacon az alma ára átlagosan 15 százalékkal volt magasabb 2017 41. hetében az előző év azonos hetéhez képest. Az Idared fajta termelői ára 14 százalékkal (200 forint/kilogrammra), a Starkingé 15 százalékkal (230 forint/kilogrammra), a Jonathané 16 százalékkal (185 forint/kilogrammra), a Galaé 16 százalékkal (200 forint/kilogrammra), a Goldené 16 százalékkal (220 forint/kilogrammra) emelkedett.

Harmadik országból származó termék – a szeptemberben néhány hétig darabos kiszerelésben értékesített chilei Granny Smith alma kivételével – nem jellemző a Budapesti Nagybani Piacon. A Lengyelországból érkezett alma (Idared, Jonagold, Jonagored, Mutsu és Golden) hosszabb ideig volt jelen a kínálatban az idén, mint az előző évben.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Heti agrárhír-összefoglaló Ízelítő az elmúlt hét híreiből: Prémium termékekkel vonulunk az orosz piacra, elindult a területalapú támogatások 50%-os előleg kifizetése, beletörődé...
Megfelelő mennyiségű lesz a termés gyümölcsből az ... A szerződéses viszonyban álló termelőktől biztosan felvásárolják a gyümölcsöt – értékelték a piaci várakozásokat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)...
Gondban az alma is? Van megoldás! Egész Európában jó termés várható, ami a korábbi termelői árakat jelentősen csökkentheti. Ez igaz mind az ipari, mind az étkezési alma piacára. Ez vis...
Éljen az étkezési alma és a baromfik Támogatás a zöldség-gyümölcs termelőknek; folytatódik a Földet a gazdáknak program; demonstráltak a mezőgazdaságért Budapesten; több étkezési, keveseb...
A jó gazda elébe megy a piacnak Hetek óta arról hallani, hogy az átlagosnál bővebb almatermés várható idén hazánkban. A piacot ez is befolyásolja, de még inkább az orosz embargó miat...
Alma terméktanács – Nem történt semmilyen in... Az Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (ÉKASZ) szerint a számtalan javaslat és minisztériumi elképzel...