A nagy kihívások ellenére is tovább erősödik a vertikális gazdálkodás

A Research Nester új tanulmánya szerint a vertikális mezőgazdasági szektor mérete az előrejelzések alapján 2035-ig meghaladhatja a 96,33 milliárd dollárt (87,88 milliárd euró), ami 28 százalékos CAGR-növekedést jelent az előrejelzési időszakban, 2023 és 2035 között. A globális vertikális mezőgazdasági piac növekedése elsősorban a bioélelmiszerek iránti növekvő keresletnek tudható be. Az egészségtudatos vásárlóknak ma már a vegyszermentesség, a fenntarthatóság és a környezetvédelem is fontos szempont a választásnál, így az ökológiai gazdálkodás egyre inkább előtérbe kerül. 

A bioélelmiszerek iránti növekvő kereslet a következő években további piaci növekedés prognosztizál a szektorban – írta az ESM cikkére hivatkozva a Store Insider anyaga.

A LED-lámpák költséghatékonysága és könnyű elérhetősége várhatóan nagyban elősegíti a vertikális gazdálkodás terjedését - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest
A LED-lámpák költséghatékonysága és könnyű elérhetősége várhatóan nagyban elősegíti a vertikális gazdálkodás terjedését – Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest

A vertikális gazdálkodás részletei

A függőleges gazdálkodás egy talaj nélküli művelési technika, amely lehetővé teszi a növények ellenőrzött és védett környezetben történő növekedését. Ez lehetővé teszi az erőforrások, például a talaj és a víz ellenőrzöttebb felhasználását.

A technika biztosítja a legjobb növényfajták kiválasztásának lehetőségét, valamint a termékek teljes életciklusának ellenőrzését. A hagyományosnál tisztább, zárt környezetben történő növekedés megvédi a termékeket a külső szennyeződéstől és a nehézfémektől.

A függőleges gazdálkodás mellett szóló érv az is, hogy lehetséges megoldást jelent mezőgazdasági földterületek zsugorodására, a vízfogyasztás csökkentésére és a jó minőségű termékek előállítására. Mindez az előrejelzés szerint jelentősen előmozdíthatja a technológia terjedését 2035-ig. A gazdálkodók körülbelül 98%-kal kevesebb földet és 97%-kal kevesebb vizet hasznosítanak a függőleges mezőgazdasági technikák alkalmazásával a hagyományos technológiához képest.

Továbbá egész éven át tartó, folyamatos betakarítást is lehetővé tesznek, így a terméshozamok ezekben a gazdaságokban 239-szer nagyobbak lehetnek, mint a hagyományos gazdaságokban.

Ugyanakkor akadnak nehézségek is a vertikális gazdálkodások működésében, ilyen például a kialakítás magas költsége, illetve az ismeretek hiánya. Az emberek nagy része ugyanis még nem ismeri a vertikális gazdálkodási technikák előnyeit. További akadályt jelenhet az is, hogy a vertikális gazdálkodáshoz jól felszerelt rendszerek kellenek, ezek hiánya gátolja az ágazat növekedését – jegyezte meg a Research Nester.

A szegmens növekedéséhez szükséges technikai feltételek

A műszaki feltételeket tekintve a vertikális mezőgazdasági piacnak három alkotóelemre van szüksége: világításra, klímaszabályozásra és érzékelőkre. A LED-technológia 2035 végére várhatóan piacvezető szegmenssé válik. A LED-lámpák költséghatékonysága és könnyű elérhetősége nagy valószínűséggel elősegíti majd a vertikális gazdálkodás terjedését. A függőleges gazdálkodás kisebb szénlábnyomot hagy maga után, mint a hagyományos gazdaságok – állítja a tanulmány. Ez annak köszönhető, ahogy ezek a gazdaságok fenntartható energiaforrásokra támaszkodnak, beleértve-a nap és szélenergiát. 

A frissen betakarított zöldségek elérhetősége a kiskereskedelmi üzletekben várhatóan növekedni fog, mivel a fogyasztói preferenciák a „friss áru a termőföldtől az asztalig” termékek felé tolódnak el – ez egy másik tényező, amely befolyásolja a vertikális gazdálkodás kihasználtságát – jegyezték meg.

Vannak, akik már befektettek a vertikális gazdálkodásba

Európában is akadnak már úttörő próbálkozások. A Conad olasz áruházlánc 2023 decemberében új salátacsaládot dobott piacra, amelyet függőleges gazdálkodási technológiával termesztenek. A Conad partnere a projektben a Zero, amely olyan vertikális gazdálkodási technológiát fejlesztett ki, amely alkalmazható az élelmiszer-, kozmetikai és gyógyszeriparban is. A salátákat ellenőrzött környezetben termesztik, ahol kevesebb vizet és talajt használnak fel, mint a hagyományos módszerekkel. 

A Zero-val kötött partnerség a Conad 2023-2025 közötti fejlesztési tervének részét képezi, amely mintegy 2 milliárd eurós beruházást tartalmaz a hálózat megerősítésére, a digitalizációra és az innovációra.

A Penny Italia elsőként indított saját márkás termékcsaládot az új technikára

A Penny Italia lett az első olasz élelmiszerbolt, amely vertikális gazdálkodásból származó saját márkás termékcsaládot indított el. A 2023 júliusában debütáló „pianetiamo” termékcsaládot aeroponikus technológia alkalmazásával állítják elő, amely a vertikális gazdálkodás egy olyan formája, amely 95%-kal kevesebb vizet használ fel, semmiféle növényvédőszert nem használ, és nincs szükség földhasználatra – közölték. 

A Coop Norway egy automatizált vertikális mezőgazdasági termelési rendszerbe fektet be 

Számos előnye ellenére a vertikális gazdálkodás jövedelmezőségi kihívásokkal szembesült, a nagy beruházások, az energiaigényes termelési folyamatok és a kézi műveletek szükségessége miatt – jegyezte meg a társaság. Ennek a kihívásnak a megoldása érdekében a Coop Norway egy teljesen automatizált ipari termelési rendszert tesztel, amely az Avisomo által kifejlesztett új technológiai platformon alapul. A Coop Norway úgy véli, hogy a beltéri termesztés hozzájárul a stabilabb és fenntarthatóbb élelmiszertermeléshez – írták.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Biogazdaság vagy ökogazdaság? Mi a különbség a bio, az öko és az organikus jelzővel ellátott termények, zöldségek, gyümölcsök között? Ha valakinek biogazdasága van, az egyben ökoga...
Fertőzött lehet a humusz és a szarvasgombás zöldsé... A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleménye szerint alapos a gyanú, hogy Keksz Zsolt egri kistermelő készítményeitől betegedtek meg botuliz...
Biopiaci helyzet – kitekintés Tudta, hogy a miniállamban, Liechtensteinben is folyik biogazdálkodás? És azt, hogy az egyik legújabb trend szerint inkább almából készítik a mézet? K...
Újra Vidék Mustra a belváros szívében! Naponta változó kínálattal újra nyit Budapesten a Vidék Mustra a belváros szívében. Hétfőtől szombatig a Belvárosi Piacon, péntekenként pedig a Szabad...
Nem volt bio a fertőzött humusz és zöldségkészítmé... Fontosnak tartjuk tisztázni az elmúlt héten nagy port kavart fertőzött humusz és különböző zöldségkészítmények ügyében kialakult téves híreket. A NÉBI...
Mi a gond a hazai biopiaccal? Egy éve hatályos az az igen hosszú nevet viselő rendelet, ami az ökológiai gazdaságokból származó termékek tanúsítására vonatkozik. Célja a fogyasztói...