Mindenki ismeri a tyúkokat, mégsem tudunk róluk szinte semmit

A tyúk az egyik legnagyobb számban előforduló haszonállat a világon és az egyik legismertebb is. Feltárták már a teljes génállományát, a társas viselkedésének alapelveit, de még ennek a pszichológiai vonatkozásait is. És ami sokak számára meglepő lehet, tudósok azt gondolják róluk, hogy okosabbak egy két éves gyereknél.

A tyúkot vagy csirkét sokan tenyésztik, még többen fogyasztják, mégis, igen keveset tudunk róluk. A valamilyen szintű felhalmozódott tudás ellenére a legtöbb tenyésztő mégis kizárólag úgy tekint a tyúkra, mint valamiféle tojás- vagy csirkemellfilé forrásra. Nem kíváncsi a részletekre, pedig van miért figyelni rájuk.

Hogyan kommunikálnak a tyúkok?

A kotkodálásuk nem véletlenszerű, a csirkéknek saját kommunikációs rendszerük, nyelvük van. A kiadott hangok variálásával – a tudósok szerint – legalább 30 különböző jelzést képesek küldeni egymás felé. Olyanokat, mint például, hogy „Hé, találtam egy csapat szöcskét!” vagy „Viszlát, megyek tojni.”, illetve „Gyere ide, te szexi kakas!”

Amikor még csak tojásban vannak a csirkék, a tyúk már akkor kommunikál velük
Amikor még csak tojásban vannak a csirkék, a tyúk már akkor kommunikál velük

 

Más jelzéseik különféle stressztípusokra adott reakciók, mint például, amikor ragadozó támadására figyelmeztetik egymást. A tyúkok – állítólag – már akkor beszélnek kicsinyeikhez, amikor azok még a tojásban vannak. Ha közel hajolunk egy-egy ilyen tojáshoz, akkor hallhatjuk, hogy a kiscsibék visszacsipognak anyjuknak a tojás belsejéből.

Vannak-e a tyúkoknak érzéseik?

Igen, erősíti ezt meg Jo Edgar angol kutató, aki szerint, például, empátiát is éreznek. Ő egy kísérlet során csirkéket érő stresszt szimulált, hogy lássa, hogyan reagál erre az anya. A kotlós úgy viselkedett, mintha maga is érezné a fájdalmat, ami az empátia hagyományos megnyilvánulása. Képesek a gyászra, amikor egy társuk elpusztul és a depresszióra is hajlamosak, ha idegen vagy elkülönített új ketrecbe kerülnek.

Miről álmodik egy tyúk?

Ezt nem tudjuk pontosan, de azt igen, hogy álmodnak. Az emberekhez hasonlóan a tyúkoknál is megfigyelték alvás közben az úgynevezett REM-fázist (gyors szemmozgás), ami az álmodás biztos jele. Valószínű, hogy ilyenkor ők is feldolgozzák a napi történéseket életükből.

Láthatóan pihenőjüket töltik a csibék - és mint kiderült, valószínűleg álmodnak is, hasonlóan az emberhez
Láthatóan pihenőjüket töltik a csibék – és mint kiderült, valószínűleg álmodnak is, hasonlóan az emberhez

 

A tyúkoknál az alvásnak van azonban egy olyan fázisa is, ami az embereknél hiányzik. Ekkor az agyuknak csak a fele „pihen”, a másik éber. Ezért van az, hogy láthatunk olyan csirkéket, amik csak az egyik szemüket hunyják be alvás közben, a másik nyitva van. Ez a képesség a ragadozók elleni védekezés miatt alakult ki.

Mitől lesz szexi a tyúkok számára egy kakas?

Hát, van néhány szempontjuk. A méret és erő fontos, mert minél hatalmasabb egy kakas, annál feljebb helyezkedik el a hierarchiában és azt feltételezik róla, hogy majd több táplálékot tud asszonyainak biztosítani.

A taréj és a szakállka mérete és színe is számít. Minél nagyobb és minél vörösebb, annál nagyobb a kakas sikere a „hölgyek” körében.

Ez a kakas a baromfiudvar királya
Ez a kakas a baromfiudvar királya

 

A tojók ugyanakkor nem túl hűséges típusok, egyszerre több hím közeledését is elfogadják, ám van egy egyedi és különleges tulajdonságuk: képesek a nem domináns kakas hímivarsejtjeit kilökni magukból egy-egy együttlét után. Így biztosítják azt, hogy génjeik csak a leginkább megfelelő egyed örökítő anyagával találkozzanak.

Mennyire okosak a tyúkok?

Nos, képesek megkülönböztetni 100 különböző arcot és emlékeznek is rájuk, így aki rosszul bánik velük, hosszú időre fekete pontot kap tőlük. Kísérletek során bebizonyosodott, hogy képesek bonyolult problémák megoldására és közel 360 fokos szögben látnak, valamint ők számítanak a Tyrannosaurus rex legközelebbi élő rokonainak.

Mindezeket gondoljuk végig, amikor legközelebb kicsi ketrecekbe tuszkoljuk a tyúkokat, levágjuk a csőrüket vagy más az ipari tenyésztésben elfogadott atrocitásnak tesszük ki őket.

Forrás: Modern Farmer

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Agrár pályázatokról egyszerűen 1. rész Jelen cikk-sorozat célja, hogy a gazdálkodók számára utat mutasson az Európai Uniós és hazai támogatások igénybevételéhez. Magyarország területének k...
Tervezzen Ön is tyúkólat! Egy különleges pályázatra hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az „Urbánus csirke házat keres” című pályázat keretében bárkinek lehetősége nyílik egyedi ki...
Az állattenyésztés nyertese lehet a 2014-2020-as c... A Földművelésügyi Minisztérium álláspontja szerint az állattenyésztő kis- és közepes gazdaságok a 2020-ig szóló európai uniós költségvetési ciklus egy...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Szorosabbá fűzik a román-magyar agrár kapcsolatoka... A magyar-román agrár kapcsolatépítés jegyében Kecskemétre látogatott egy delegáció Alba megyéből. A Megyeházán rendezett tanácskozás középpontjában a ...
Visszanyerheti jelentőségét az állattenyésztés... Növekvő sertésállomány Magyarországon; tejtermék-támogatás; támogatást kapnak a zöldség-gyümölcs termelők az orosz embargó miatt; átgondoltabb AKG pro...