Jogsértő lehet a gyártói hulladékkezelési díjak összehangolt továbbhárítása a vásárlókra

Versenyjogi szempontból jogsértőnek minősülhet a gyártót, külföldi előállítás esetén a forgalmazót terhelő hulladék-újrahasznosítási díjak összehangolt továbbhárítása a vevőkre – közölte az MTI-vel a Gazdasági és Versenyhivatal (GVH). A kiterjesztett gyártói felelősség (extended producers responsibility, EPR) a gyártókat, termelőket, illetve az első belföldi forgalomba hozókat terhelő fizetési kötelezettség. Áremelés helyett a versenyhatóság a csomagolások fenntarthatóbbá tételét javasolja, ezzel a gyártók csökkenthetnék a költségeiket.

A kiterjesztett gyártói felelősségi díjat azért vezették be, hogy a környezetterhelés okozói fizessék meg a környezetszennyező csomagolóanyagok hulladékkezelési költségét. A díjtételt a jogszabályok egyértelműen gyártói kötelezettségként határozzák meg, nem pedig vevőkre terhelhető költségelemként, így az összehangolt áthárítás mint versenykorlátozó megállapodás súlyos jogi következményekkel járhat. Hozzátették, hogy korábban elemgyártókat is megbírságoltak, amiért a 2005-ben bevezetett hulladékkezelési díjat egységesen, teljes egészében és egymással egyeztetve a vevőikre terhelték – írta az Adózóna.

A kiterjesztett gyártói felelősségi díjat a jogszabályok egyértelműen gyártói kötelezettségként határozzák meg, nem pedig vevőkre terhelhető költségelemként, így az összehangolt áthárítás mint versenykorlátozó megállapodás súlyos jogi következményekkel járhat a GVH szerint - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely
A kiterjesztett gyártói felelősségi díjat a jogszabályok egyértelműen gyártói kötelezettségként határozzák meg, nem pedig vevőkre terhelhető költségelemként, így az összehangolt áthárítás mint versenykorlátozó megállapodás súlyos jogi következményekkel járhat a GVH szerint – Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely

Áremelés helyett a versenyhatóság a csomagolások fenntarthatóbbá tételét javasolja, ezzel a gyártók csökkenthetnék a költségeiket. A javaslat összhangban áll a díjtétel-szabályozás koncepciójával is, amely szerint az alacsonyabb környezetterhelésű, könnyebben újrahasznosítható csomagolások kiterjesztett gyártói felelősségi díja alacsonyabb, mint a műanyagoké – olvasható a közleményben.

A részletek és az összegek

Azt már a NAK szakértője, Köbli Brigitta írta meg, hogy meghatározták a kiterjesztett gyártói felelősségi díjakat.

Közölték, hogy megjelent a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység ellátásával összefüggő díjak, a díjalkalmazási feltételek, valamint a díjmegfizetés rendjének megállapításáról szóló 8/2023. (VI. 2.) EM rendelet.

 A kiterjesztett gyártói felelősség (extended producers responsibility, EPR) a gyártókat, termelőket, illetve az első belföldi forgalomba hozókat terhelő, egyes termékek körforgásos hulladékkezelési költségeiért vállalt fizetési kötelezettség.

A gyártók feladata a hulladék kezelésének megszervezése és finanszírozása. Magyarországon a hulladékok kezelését az európai uniós irányelveknek megfelelően kollektív módon a MOHU szervezi meg.

Ennek érdekében, a gyártóknak április 1-től regisztrálniuk kellett a MOHU Partner Portálján.
Ezen túl, az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál negyedéves adatszolgáltatási kötelezettséget határoz meg a kapcsolódó jogszabály, melynek első teljesítése 2023. október 15-ig esedékes, majd ezután minden negyedévet követő 20. napig szükséges megtenni a kibocsátásra vonatkozó mennyiségi jelentést.

Ez történik az adatszolgáltatás után

Az adatszolgáltatást követően a MOHU állítja ki a számlát a gyártói felelősségi díjról, a miniszteri rendeletben kihirdetett EPR díjak alapján, melynek megfizetése a számla kézhezvételétől számított 15 napon belül esedékes.

A Partner Portálon keresztül nyomon követhetőek a fennálló kötelezettségek, az egyenleg és a folyamatban lévő ügyek.

A MOHU gondoskodik a körforgásos termékből képződő hulladék átvételéről, gyűjtéséről, elszállításáról, előkezeléséről, kereskedelméről és kezelésre történő átadásáról, továbbá a hulladékgazdálkodási létesítmények fenntartásáról és üzemeltetéséről.

A 8/2023 (VI.2.) EM rendelet alapján, a kiterjesztett gyártói felelősségi díj egy egységre vetített mértéke kollektív teljesítés esetén:

1.Díjkategória megnevezéseDíjkódKoncessziós társaságot megillető díjelem (Ft/kg)Önkormányzatot megillető díjelem (Ft/kg)A gyártó által fizetendő kiterjesztett gyártói felelősségi díj (Ft/kg)
2.műanyag csomagolásM012136219
3.papír és karton csomagolásP011712173
4.fém csomagolásV011788186
5.egyéb csomagolásX011254129
6.fa csomagolásF011919
7.textil csomagolásC016767
8.üveg csomagolásU01631477
9.társított (kompozit) csomagolásK011626168
10.egyszer használatos és egyéb műanyagtermékSUP0110112113
24sütőolaj és -zsírZ013636

A gazdálkodó szervezeteknél képződő, a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó, elkülönítetten gyűjtött hulladék képződésének megelőzésével, valamint e hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységek részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerint fizetendő díj egy egységre vetített mértéke:

A fizetendő díjak egységre vetített mértéke
A fizetendő díjak egységre vetített mértéke
Share Button

Kapcsolódó cikkek

Jönnek a robotok a zöldség-gyümölcs csomagolásában... Újabb precíziós eszközt mutattak be egy agráriummal foglalkozó konferencián.  A robot, amely sérülésmentesen és sterilen képes zöldséget és gyümölcsöt...
Tényezők, amelyek befolyásolhatják a növényvédő sz... A növényvédő szerek hatása sok tényezőtől függ, amelyekkel nem árt tisztában lenni, hiszen nem csak a márka, vagy a származási hely befolyásolhatja a...
Amikor majd a termékdíj is 57 forintról 1900 forin... Piaci elemzők szerint a csomagolóanyagok drasztikus áremelkedését hamarosan az élelmiszerek árában is érezni fogjuk. Mi áll a drágulás hátterében, és...
Betilthatják a zöldségek és gyümölcsök műanyag cso... Az El Pais spanyol napilap értesülései szerint egy olyan törvénytervezet került a spanyol parlament elé, melynek értelmében 2023-tól betiltanák a műa...
Vadonatúj fejlesztésekkel változtatják meg a friss... Az esztétikus megjelenésen és az információs felületen túl a csomagolóanyagoknak nagy szerepük van a termékek eltarthatóságában és minőségmegőrzésébe...
Két év múlva a zöldségek és a gyümölcsök csomagolá... A zöldség és gyümölcs csomagolására felhasznált csomagoló- és címkézőanyagok mindegyikének újrahasznosíthatónak kell lennie 2025-től az Európai Unió ...