Hova lett a termesztett növényfajták 75%-a?

Kesereghetnénk azon, hogy a világon termesztett növényfajták 75%-a a semmibe veszett, vagy, hogy idén nem várható, hogy a mezőgazdaság lesz a magyar gazdaság húzóereje, de miért tennénk, amikor ingyen öntözhetünk és elindult egy folyamat az őshonos gyümölcsfafajták megóvása érdekében. Részeteket agrárhír-összefoglalónkban olvashat!

Jelentős lépést jelent a szárazság elleni küzdelemben az ingyenes öntözés lehetősége
Jelentős lépést jelent a szárazság elleni küzdelemben az ingyenes öntözés lehetősége

Miközben folyamatos a különböző ágazati támogatások kifizetése, nagy bejelentést tett március végén a kormány: ingyenes lesz az öntözővíz a mezőgazdaságban! A múlt héten mi is írtunk erről a lehetőségről, ám a cikkünk megjelenésével szinte egy időben be is jelentették, hogy valóban díjtalanul használható lesz a mezőgazdaságban a víz öntözés céljából. A régóta várt intézkedés előkészítése már el is kezdődött, a vízügyi igazgatóságok már el is kezdték a szivattyútelepek karbantartását, hogy a gazdák számára a vízszolgáltatás biztosított legyen. A MAGOSZ elnöke, Jakab István azonban kiemelte, hogy a gazdáknak össze kell fogniuk, az öntözésre ingyenesen biztosított vizet jól, egymással egyeztetve kell felhasználniuk.

A visegrádi négyek (V4) képviselői Tokióban találkoztak Japán kollégáikkal, hogy az egymás közti fejlesztési lehetőségekről tárgyaljanak. Szó volt arról, hogy Japán és a V4, köztük Magyarország, értékrendje hasonló, valamint az, hogy hazánk támogatja az EU és Japán közti szabadkereskedelmi tárgyalásokat. Utóbbi a mezőgazdasági exporton keresztül a kétoldalú gazdasági kapcsolatok további elmélyítésére adna lehetőséget.

A Kopint-Tárki gazdaságkutató szerint a tavalyi negyedik negyedéves, kiugróan jó növekedési ráta tovább nő, 2,2%-os gazdasági növekedésre számít 2014-ben és 2015-ben is. Nincs jó hírük viszont a mezőgazdaság számára, a kutatócsoport szerint ugyanis nem várható, hogy idén is az agrárágazat lesz a gazdaság hajtóereje.

Trendinek számítanak a kézműves élelmiszerek
Trendinek számítanak a kézműves élelmiszerek

Közel 1 hónapja írtunk a Nagy Élelmiszerkönyvbe került új irányelvekről, köztük a kézműves élelmiszerekre vonatkozóról is, mely már életbe is lépett. A trendinek számító kézműves termékek előnyt élveznek a fogyasztóknál, amit az is bizonyít, hogy a hétvégén megrendezésre került VII. Magyar Ízek Vásárán kiállító 150 termelőre és sajtmesterre 12.000-en voltak kíváncsiak. A Vidékfejlesztési Minisztérium is támogatni kívánja a kistermelők és mikrovállalkozások ezen speciális rétegét a jövőben.

Az utóbbi 100 évben eltűnt a mezőgazdaságban termesztett növényfajták 75%-a, a megmaradt 25% pedig veszélyeztetett. Ezt felismerve a régi, őshonos gyümölcsfafajták megóvására kampány indult a múlt hétvégén, melynek keretében a Békásmegyer-ófalui Szent József Közösségi Ház kertjében elültették az első tíz őshonos gyümölcsfát megőrzés céljából. A törekvést segíti a „gyümölcsészeti” megállapodás, melyet még 2011-ben írtak alá. Ennek keretében a résztvevők az egyes térségek fajtagyűjteményéből a régiókra jellemző tájfajták szaporító anyagait átadják egymásnak. Eddig 27-en csatlakoztak a megállapodáshoz és alakítottak ki bemutatókerteket. Emellett a Tündérkert mozgalom is aktívan tevékenykedik: a Kárpát-medencében már több mint 50 tündérkertet hoztak létre.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Kísérlet a magyar fűszerpaprika tekintélyének viss... A kézműves termékek, a fűszerpaprika-őrlemények, a transzzsírsavak és a hőkezelt termékek új irányelvei kerültek be a Magyar Élelmiszerkönyvbe a Vidék...
Még jó, hogy ingyen van Folyamatosan nő a magyarországi vízfelhasználás, legalábbis az utóbbi 4 évet figyelembe véve. Ha folytatódik a növekedés, idén akár 250.000 köbméter v...
Összeállt a legjobb magyar termelők 100-as listája... Megjelent a TOP 100 Termelő, a legjobb hazai alapanyagokat bemutató könyvecske. A Magyar Konyha szerkesztősége tíz éve járja az országot és tudósít c...