Milyen hatást fejt ki az éghajlatváltozás a vetőmagválasztásra?

A megfelelő vetőmag kiválasztása fontos, ugyanakkor igen nehéz feladat. Ebben a cikkünkben négy hasznos tanáccsal segítjük a döntést. Ezen kívül kiderül, mi várható a kukorica hibrideket illetően a közeljövőben, milyen irányba fognak fejlődni, és ez hogyan érinti a termesztést.

3+1 jó tanács, hogyan érdemes vetőmagot választani!

A vetőmag választásnál az a legnagyobb dilemma, hogy milyen szezon is lesz az előttünk álló? Száraz vagy csapadékos? Ezt akkor még senki sem tudja.

  1. Általában elmondható, hogy a szélsőségek gyakorisága nőtt. Azon belül is inkább az aszály és hőstressz az, ami meghatározza hazánk éghajlatát a kukoricatermesztés szempontjából. Ezért célszerű olyan hibrideket választani, amelyek bizonyítottak minden körülmények között. A nemesítők kísérleti eredményei mellett a gazdálkodóknak tanulmányoznia kell a különböző független kísérletek eredményeit is (NÉBIH, GOSZ-VSZT) és azon hibridek között választani amelyek ha nem is mindig az elsők, de stabilan ott szerepelnek az első harmadban.
  2. További fontos szempont a vetőmag választásnál az érésidő. A legmagasabb termés eléréséhez olyan hibridet célszerű választani, amely érésidejével a legjobban kihasználja az adott helyszín hőösszegét. Figyelembe kell venni természetesen az utóvetemény igényét is. Őszi vetésű növények elé FAO300 végénél hosszabb hibriddel kockázatos tervezni.
  3. Az utóbbi években vált egyre fontosabb tényezővé a csőegészség kérdése. Olyan hibrideket kell választani, amelyek kevésbé érzékenyek egy esetleges csőfuzárium fertőzésre. Tolnában, Baranyában és a Bácskában ez például fontos szempont lehet különösen a csapadékosabb évjáratokban. A NÉBIH már készít csőegészségre vonatkozó felvételezéseket, ezek az eredmények bárki számára elérhetőek, érdemes átnézni azoknak, akiknél ez problémát jelenthet.

    +1 Végül, de nem utoljára, figyelembe kell venni, hogy Magyarország a kontinentális száraz, olykor arid, ritkán humid éghajlati jellemzőkkel bír. Ezért olyan kukorica hibrideket kell előtérbe helyezni, melyek ilyen körülmények között szerepelnek jobban. Ezért például a francia vagy egyéb nyugat-európai klímán nemesített hibridek általában nem bírják a hazai klímát. Nagyon fontos tehát a Kárpát-medence viszonyai közötti nemesítés, az olyan hibridek választása melyek eleve itt lettek nemesítve.

Egyre jobb és jobb tulajdonságú kukorica hibridek állnak majd a gazdák rendelkezésére.
Egyre jobb és jobb tulajdonságú kukorica hibridek állnak majd a gazdák rendelkezésére.

 

Mi várható a kukorica hibridek terén a jövőben?

Természetesen egyre jobb és jobb hibridek kerülnek ki a köztermesztésbe. Éves szinten az terméspotenciál átlagos növekedése kb. 150-200kg/ha. Vannak azonban kiugróan jó hibridek, melyek terméspotenciál növekedése ennél is nagyobb lehet. Általában az is egy lényeges változás, hogy az újabb hibridek egyre jobban bírják a magasabb tőszámokat. A termés növekedése nem csak a növények egyedi termésnövekedéséből jön össze. Sokkal inkább abból, hogy az új hibridek sűrűbbre vethetőek, mert jobb a stressz tűrőképességük (a magasabb tőszám stressz helyzetet jelent a kukoricának). Az új hibridekkel növelni lehet tehát a hektáronként kivetett magszámot.

A csőegészséget tekintve is egyre jobb, toleránsabb hibridek jelennek meg. Ez is a nemesítés egyik fő célja. Az új hibrideknek jobb lesz továbbá a vízhasznosító képessége. Egységnyi mennyiségű csapadékból nagyobb termést képesek előállítani.

Részletesebben is érdekli a téma?
Jelentkezzen a szeptemberi Gazdag Gazda Konferenciasorozat egyik állomására, ahol mindent megtudhat arról, hogyan reagáljon az éghajlatváltozás okozta kihívásokra! Neves szakértők és tapasztalt cégek szakemberei – köztük a cikk szerzője – adnak elő, és értékes nyereményeket is kisorsolunk a résztvevők között. Részletes program és regisztráció a http://www.magro.hu/konferencia/oldalon!

Összefoglalva tehát olyan kukorica hibrideket érdemes termeszteni Magyarországon, amelyek megfelelnek a környezeti kihívásoknak. Kimagaslóan szerepelnek mind a jó, mind pedig az aszályos viszonyok között. Olyan hibrideket, amelyek itt a Kárpát-medence száraz kontinentális viszonyai között lettek nemesítve.

Szerző: Fábián László (termékmenedzser, Pioneer Hi-Breed Magyarország Kft.)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A hét egyben – 48. hét Norvégia is besegít hazánknak a klímaváltozásra való felkészülésben, elkészült az új agrárstratégia, vírus akadályozza a fehérorosz élőállat exportot,...
Alkalmazkodni tudni kell a klímaváltozáshoz Múlt hét pénteken jelent meg az MTI-n „A klímaváltozás lehetséges következményei 2050-től” elnevezésű ábra. Az üvegházhatás-prognózist ábrázoló grafik...
A kukorica és a klímaváltozás Múlt héten az üvegházhatás hosszú távú hatásait boncolgatta szakértőnk, Dr. Varga Zoltán agrometeorológus. Ezúttal egyrészt a mezőgazdasági munkák, má...
Mi várhat a kukoricatermesztőkre a következő 10-20... Múlt héten az üvegházhatás hosszú távú hatásait boncolgatta Dr. Varga Zoltán agrometeorológus. Előző cikkéből pedig már sok mindent megtudtunk a kukor...
Mindig az a fránya időjárás! Ónos eső és belvíz okoz károkat az erdőkben, és a földeken; termésátlagok az őszi betakarítási és vetési munkákról; kevesebb idén a kárbejelentés, min...
A meteorológia világnapja – március 23. Egy nappal a Víz világnapja után tartjuk a Meteorológiai Világnapot, már több mint 50 éve. A főként meteorológusok ünnepelt világnapról mi is megemlék...