A kánikula következményei a gabonapiacon és indul a szüret!

Hatalmas terméskiesést okoz a kánikula a kukoricában; pusztulnak a halak Ausztriában; tovább csökkentek a mezőgazdasági termelői árak, tejpiaci anomáliák itthon. Összeszedtük Önnek a hét fontos és friss agrárhíreit!

A nyári kánikula a hazai kukoricatermesztésre kifejezetten negatív hatással van. Május környékén még 9 millió tonnás országos termésről beszéltek a gazdák a kiváló időjárási körülmények között. Ez a 9 millió tonnás össztermés mára azonban csak álom maradt. A sorozatos hőhullámok miatt hatalmas terméskiesés várható a kukoricában. Optimista becslések szerint a gazdák örülhetnek, ha 6,5-7 millió tonna kukoricát sikerül a gazdáknak tető alá vinni.

A rekkenő hőség nem csak itthon, de Ausztriában is hatalmas károkat okoz. A felső-ausztriai mezőgazdasági kamara tájékoztatása szerint az 1,6 millió tonna kukoricatermés csaknem húsz százalékkal marad el a hosszú éves átlagtól. A tök és repce termés volumene is csökkent a tartományban, a burgonyánál harmadával kevesebbet takaríthatnak be, mint tavaly.

A kánikula miatt akár lábon is elszáradhat a kukorica
A kánikula miatt akár lábon is elszáradhat a kukorica

 

Az osztrákoktól egyéb hírek is érkeztek, több osztrák tónál halpusztulást is megfigyeltek a tógazdák. Ennek oka a magas hőmérséklet hatására csökkenő oxigéntartalom lehet a vízben. A folyók helyzete sem jobb, például a Duna Bécsnél 27,5 fokos, ami már-már vetekszik a trópusi Amazonas folyó hőmérsékletével. Nemcsak a magas vízhőmérséklet, hanem az alacsony vízállás is gondot okoz. Több folyónál fürdési tilalom bevezetését fontolgatják, hiszen a sok fürdőző elriasztja a víz alján elrejtőző, hűsölő halakat.

Tovább csökkentek a mezőgazdasági termelői árak

Míg az általános hősmérséklet emelkedett, a mezőgazdasági termelői árak csökkentek a KSH adatai szerint a nyár elején. Júniusban a gabonafélék ára 13,4, a zöldségféléké 2,1 százalékkal visszaesett, a burgonya ára 30 százalékkal nőtt.
A burgonya mellett júniusban a gyümölcsfélék ára is emelkedett, 16,1 százalékkal, a termékcsoport árindexét jellemzően az ebben az időszakban értékesített meggy 15 százalékos áremelkedése határozta meg. Az élő állatok termelői árszintje 7,8, az állati termékeké 15,8 százalékkal alacsonyabb lett.
Január-júniusban átlagosan 7,0 százalékkal voltak olcsóbbak a mezőgazdasági termékek, a növényi termékek ára 5,9, az élő állatok és állati termékek ára 8,6 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakával összevetve.

Az időjárás változásának és a hőmérséklet emelkedésének nyertesei a szőlőgazdák. Nagyobb mennyiséget tudtak ugyanis szüretelni az ország több helyén, ahol sem szőlőbetegségek, sem jégverés nem tizedelte az ültetvényeket. A betakarítás a Fertő parti Ranisch-dűlőn vette kezdetét, ahol is az Irsai Olivér fajtát kezdték először csipegetni a gazdák. De megkezdődött a szüret a soproni borvidéken is. A gyors feldolgozást és erjesztést követően a hónap utolsó hetében már palackozva lesz az első szüretelésből szüretelt szőlőből a bor. A Sopron Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke elmondta, hogy az 1850 hektáron elterülő szőlőültetvényeken egészségesek és megfelelő méretűek a szőlőszemek. Várhatóan harminc mázsával fogja meghaladni az idei mennyiség a tavalyi 51 mázsát. Az Irsai Olivér maradék, mintegy 30 hektáron elterülő részét a jövő hét elején kezdik szüretelni, a Zenitet pedig a hónap végén.

További anomáliák a tejpiacon!

A tejesgazdák egyre inkább tartanak a kedvezőtlenül alakuló tejpiaci helyzet miatt. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége, a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesülete, a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete és a Koncentrált Tejű Fajtákat Tenyésztők Egyesülete közösen próbál fellépni a problémák ellen. A szervezetek szerint a probléma gyökere az áprilisban megszüntetett tejkvóta-rendszer megszüntetéséből és az orosz embargóból ered. Az érintettek az illetékesektől azt kérik, hogy a tej áfáját csökkentsék 5 százalékra, valamint a tej-ágazati áfacsalásokat próbálják meg visszaszorítani. A szakmai szervezetek hangsúlyozzák: intézkedések hiányában a tejtermelők nem fogják tovább bírni a nyomást, és a tejelő tehénállomány létszámának csökkenésével, a beruházások lassulásával, illetve tejtermelői tüntetésekkel kell szembenéznie a kormányzatnak.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Egyre több növény, kevesebb állat – így változott ... Javult a mezőgazdaság teljesítménye, ami a növénytermesztésnek köszönhető: 2013-ban a növénytermesztési kibocsátási volumen 22 %-kal nőtt a múlt évi a...
20 tipp, mire ügyeljen az idei kukoricatermése érd... A hatékony kukoricatermesztés érdekében fontos odafigyelnünk többek között a kártevőkre, a tápanyagellátásra, és a csapadék mennyiségre is. Partnerünk...
10 hasznos tanács a jó kukoricatermés érdekében!... Az eredményes kukoricatermesztést követően az érés szakaszában is több dologra kell figyelni, hogy bő terméshozamot érjünk el. Továbbra is fenyegetnek...
9 aktuális tanács a jó kukoricatermés érdekében!... A kukorica termesztéséhez és a kezdeti növekedési szakaszban javasolt tanácsokról is olvashatott már a Magron. Ezúttal partnerünk, Szieberth Dénes, a ...
Nőtt a sertés- és a marhaállomány Az első fél évben 82 ezerrel nőtt a sertés- és 5 ezerrel a szarvasmarha-állomány - jelentette a június 1-jei állapotok alapján csütörtökön a Központi ...
Kialakulóban az orosz-lengyel gazdasági konfliktus... Az orosz-ukrán válság már nem csak társadalmi konfliktusokat okoz a két ország, illetve az Európai Unió között, egyre inkább a gazdasági hadviselést i...