Az állattenyésztés éghajlati lábnyoma – a csökkentés módjai

A gazdálkodóknak fel kell ismerniük az állattenyésztés éghajlati lábnyomát, elkerülendő, hogy az üvegházhatású gázok legnagyobb termelőjévé váljanak. Jelenleg az állattenyésztés az összes emberi eredetű üvegházhatású gázkibocsátás 14,5%-áért felelős. Ennek 44%-át az enterális erjesztés, 41%-át a takarmányozás, 10%-át a trágyakezelés, 5%-át pedig az energiafogyasztás teszi ki.

Most kell cselekedni

Ha azonban nem teszünk lépéseket, az állattenyésztésből származó összes kibocsátás az előrejelzések szerint 2030-ra az összes ember által termelt üvegházhatású gáz 27%-ára, 2050-re pedig 81%-ára fog nőni. Egy ilyen forgatókönyv arra késztetné a társadalmat, hogy elrendelje az állattenyésztés leállítását – figyelmeztetett Carlos Saviani, a DSM globális fenntarthatósági vezetője.

Bár a tojáságazat, amely a teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátás mindössze 0,6%-át teszi ki, nincs messze a szén-dioxid-kibocsátás nettó nullájától, a kiskereskedők, a fogyasztók, a befektetők és a szabályozó hatóságok változtatásokat követelnek és ösztönöznek. Ennek oka, hogy az élelmiszerek világszerte a háztartások szén-dioxid-kibocsátásának 10-30%-át teszik ki.
Bár a tojáságazat, amely a teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátás mindössze 0,6%-át teszi ki, nincs messze a szén-dioxid-kibocsátás nettó nullájától, a kiskereskedők, a fogyasztók, a befektetők és a szabályozó hatóságok változtatásokat követelnek és ösztönöznek. Ennek oka, hogy az élelmiszerek világszerte a háztartások szén-dioxid-kibocsátásának 10-30%-át teszik ki. (fotó: Pixabay)

A tojáságazat nincs messze a szén-dioxid-kibocsátás nettó nullájától

A Brit Szabadföldi Termelők Szövetségének (Bfrepa) birminghami éves találkozóján Saviani elmondta: hogy bár a tojáságazat, amely a teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátás mindössze 0,6%-át teszi ki, nincs messze a szén-dioxid-kibocsátás nettó nullájától, a kiskereskedők, a fogyasztók, a befektetők és a szabályozó hatóságok változtatásokat követelnek és ösztönöznek. Ennek oka, hogy az élelmiszerek világszerte a háztartások szén-dioxid-kibocsátásának 10-30%-át teszik ki.

Kiskereskedelmi környezetvédelmi címkék

Számos ökocímke jelent meg, mint például a Lidl Eco-Score, amelyet az Egyesült Királyságban kísérleti jelleggel alkalmaznak. Ez egy 5 fokozatú termékcímke, amely a termékek fenntarthatóságára vonatkozó információkat mutatja. A címke a termék környezeti hatását osztályozza, a legalacsonyabb környezeti hatást jelentő sötétzöld “A”-től a legmagasabb környezeti hatást jelentő piros “E”-ig. Különböző kritériumokat vesznek figyelembe, például az összetevőket, a csomagolást, a beszerzést, a földhasználati követelményeket.

A fenntarthatósági munka önreklámozása

Saviani elmondta a küldötteknek, hogy a tojástermelő vállalatok többet tehetnének a fenntarthatósági munkájuk népszerűsítéséért. Beszélt az amerikai Cal-Maine Foods tojásóriásról, amelyet a befektetők leminősítettek, mert nem volt átlátható és nem számolt be fenntarthatósági munkájáról.

A bankok, például a Rabobank, egyre inkább hajlandóak zöld vagy alacsony kamatozású kölcsönöket nyújtani olyan vállalatoknak, amelyek bizonyítják, hogy csökkentik szénlábnyomukat.

A Defra Agri-Climate jelentés

Az Egyesült Királyságban a Defra Agri-Climate jelentése, amelyet tavaly tettek közzé, kimutatta, hogy még mindig van egy 70 körüli termelői csoport, amely úgy gondolja, hogy a gazdasága nem bocsát ki üvegházhatású gázokat. Ugyanakkor 67%-uk fontosnak tartotta, hogy az üvegházhatású gázokat figyelembe vegyék, amikor a mezőgazdasági üzemekkel kapcsolatos üzleti döntéseket hozzák. Az intézkedések meghozatalának fő motivációi csökkenő sorrendben a következők voltak:

– Jó gyakorlatnak tartják
– A környezet iránti aggodalom
– Javítja a jövedelmezőséget
– Szabályozás
– A piaci igények kielégítése

A tanulmány szerint a takarmányok nagy kibocsátási forrást jelentenek

Az ADAS tanácsadó cég által a Bfrepa megbízásából két szabad tartású tojástermelő gazdaságban végzett szénlábnyom-tanulmány szerint a vásárolt takarmány a kibocsátási források 87,1%-át, illetve 88,9%-át teszi ki, míg a Centre for Innovation Excellence in Livestock (CIEL) által az év elején közzétett szélesebb körű felmérés szerint a takarmány a teljes kibocsátás legalább négyötödét teszi ki.

David Hildreth, a For Farmers brit baromfiágazati igazgatója elmondta, hogy a vállalat folyamatosan törekszik a fenntarthatóság javítására: „Újabb fontos lépést tettünk a fenntarthatósági utunkon. Már korábban is elköteleztük magunkat amellett, hogy 2025-ig minden piacon 100%-ban felelősségteljesen beszerzett szóját használunk, de most egy lépéssel tovább léptünk, hogy segítsünk csökkenteni a dél-amerikai szójaforrások felhasználásával járó szénlábnyomot.”

„Ez a hollandiai partnerekkel folytatott kiterjedt munkát követi, amelynek során innovatív megközelítést dolgoztunk ki, és olyan brazil gazdáktól vásároltunk terület-tömegmérleg szója tanúsítványokat, akik műholdas felvételekkel tudták bizonyítani, hogy az általuk megművelt szójaültetvényeket legalább 20 éve nem irtották ki” – mondta a küldötteknek.

Fontos eszköz az ágazat számára

A For Farmers azt szeretné, ha 2025-re a felhasznált energia 50%-a megújuló forrásokból származna, és Hollandiában már most is halad előre a több ezer napelem és a Lochem termelési telephelyén található biomasszaüzem révén. Deventerben található gyára részben a saját tejtermelői biogázzal fog működni, hogy csökkentse a földgázfogyasztást.

Saviani a szén-dioxid-kibocsátási egységek szerepét is kiemelte, mondván, hogy ezek fontos eszközt jelentenek az ágazat számára, amely bár soha nem lehet 100%-ban nettó nulla, de a fejlődés töretlen.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Tojásszövetség: a láthatóan feltüntetett kilós ár ... A Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége szerint áttörést hozhat a tojáspiacon, és visszaszoríthatja az importot, hogy az étkezési t...
Fenntarthatóságért kaptak díjakat a fiatalok A K&H Csoport idén első alkalommal ösztöndíjpályázatot hirdetett a magyarországi agrárképzést folytató egyetemek és főiskolák mester és PhD képzés...
A tojások áfájáért is lobbiznak Szakértők szerint sürgősen csökkenteni kell a tojás általános forgalmi adóját annak árletörő hatása miatt. Emellett a sokszor ellenőrizetlen tojásimpo...
Már ingyen sem kell a magyar tojás Rég nem látott mélypontra került a hazai tojáságazat. Az alacsony árak miatt a termelők egy része már el sem tudja adni termékét, sőt, a felesleget má...
Egy nap koplalással a kiegyenlített fejlődésért... A nagyüzemi baromfitartás – bár nem úgy látszik - , de igen színes lehet, ha a takarmányozás felől közelítjük meg. Attól függően ugyanis, hogy milyen ...
Megoldódik a tojásprobléma, mire a húsvéti nyuszi ... Egyre kevesebb fogy, egyre többet termelünk, de továbbra sem vagyunk önellátóak étkezési tojásból. Az ágazatban dolgozók a fellendülésben bíznak, amit...