A legjobb gyakorlatok a szilázs és a TMR optimalizálására

A mikrobiális aktivitás állandó veszélyt jelent mind a szilázs, mind a teljes vegyes takarmányadag vonatkozásában – TMR – a természetben előforduló baktériumok, élesztőgombák és penészgombák jelenléte miatt. A kockázat nagyobb lehet a meleg évszakokban, amikor a magasabb hőmérséklet és nedvesség kedvező feltételeket biztosít a mikrobák szaporodásához.

A tejelő tehenek teljesítményét számos tényező befolyásolhatja, beleértve a száraz időszakot, a laktációra való áttérést és a hőstressznek való kitettséget. A jó minőségű szilázs és a TMR kiegyensúlyozott tápanyagkeveréke döntő szerepet játszik e kihívások kezelésében.

A napi egyszeri etetéssel szemben naponta kétszer kell etetni a tejelő szarvasmarhákat, hogy csökkenjen a TMR oxigénnek való kitettsége
Ügyelni kell a szilázs hőmérsékletére. A napi egyszeri etetéssel szemben naponta kétszer kell etetni a tejelő szarvasmarhákat, hogy csökkenjen a TMR oxigénnek való kitettsége. (Fotó: Pixabay)

Az allaboutfeed.net cikke a mikrobák elleni védekezés és a tartósítási technikák fontosságára mutat rá. Különös tekintettel arra, hogy a speciális takarmány-adalékanyagok alkalmazása hogyan segíthet a takarmány minőségének maximalizálásában és a romlás minimalizálásában.

A mikroorganizmusok kezelése sohasem egyszeri feladat. A szántóföldön és a betakarítás során a terményt szennyező mikroorganizmusok elszaporodhatnak a silózást követően, a siló felbontása után (főként a vágási peremnél) vagy a TMR-ben, miután a silót belekeverték a tejadagba. A káros mikrobák szaporodásának kedvező körülmények számos következménnyel járhatnak, többek között az ízletesség csökkenésével, a szilázs és a TMR hőmérsékletének emelkedésével és a tápérték csökkenésével.

A következő szilázskezelési lépések segíthetnek a káros mikrobák elleni védekezésben, hozzájárulhatnak a jobb minőségű szilázshoz, és támogathatják a TMR minőségét a betakarítás előtti tevékenységtől a betakarításon, a tároláson át az etetésig.

 Kezeljük a termést betakarítás előtt

A nemkívánatos mikroorganizmusokkal való szennyeződés kockázatának csökkentése érdekében néhány intézkedést figyelembe kell venni. Először is, kerüni kell a hígtrágya felszíni kijuttatását a kaszálást követő tíz héten belül. A maradék műtrágya növeli a fű pufferkapacitását, ami lassítja a hasznos baktériumok savasodási folyamatát.

A nedvességtartalom figyelemmel kísérése és beállítása elősegíti az optimális erjedést. A túlzott nedvesség nemkívánatos erjedést és romlást eredményezhet, míg az elégtelen nedvesség akadályozhatja a tömörödést és az oxigén kizárását.

Gondoskodni kell arról, hogy a kukoricát ne öntözzék túlságosan, hogy elkerülje a penész kialakulását, amíg a termény még a szántóföldön van. Ahogy a kukorica érik, és az erjedés veszélye megnő, a kukoricaszilázs betakarítását még az előtt el kell végezni, hogy a kukorica elérné az aszályos állapotot.

 A betakarítás során a szennyeződés és a nemkívánatos mikroorganizmusok szaporodásának csökkentése

Egy jól szervezett betakarítási tervvel elkerülhető a silók feltöltésének késedelme, csökkenthető a talajszennyezés, és biztosítható, hogy a silótároló hely tiszta, a felület sima, és a siló nem szivárog a feltöltés előtt. Ha ezek a feltételek megteremtődtek, néhány jó gyakorlat, amelyre törekedni kell:

Alkalmazzunk nagy tömörséget, hogy segítse az oxigén eltávolítását, és megkönnyítse az erjedést.

Ajánlott a szilázs vékony, egyenletes rétegekbe csomagolása a légzsákok minimalizálása érdekében.

Biztosítani kell, hogy a silókat vagy bunkereket megfelelően tervezzék és zárják le a levegő beszivárgásának megakadályozása érdekében.

Csökkenteni kell a mikroorganizmusok nemkívánatos szaporodását a tárolás során.

A betakarítás és silózás után fontos a siló minőségének megőrzése a tárolás során. Számos intézkedés segíthet az oxigénterhelés csökkentésében és a hasznos tejsavtermelő baktériumok szaporodásának elősegítésében a pH csökkentése és a mikroorganizmusok okozta romlás gátlása érdekében.

Fyvalet Silage

A szerves savakat tartalmazó adalékanyagok megakadályozzák az aerob romlást. A szerves savak speciális keverékei gátolják a romláshoz vezető mikroorganizmusok növekedését, csökkentik a pH-szintet és fokozzák az erjedést.

A Selko a Fyvalet Silage-t azért fejlesztette ki, hogy segítsen csökkenteni a silózott takarmány mikroorganizmusok, például élesztők, penészgombák és Enterobacteriaceae által okozott romlását a silózás első időszakában. A termék javítja a szilázs hőmérsékleti stabilitását, így biztosítva, hogy az a bilincs felnyitása után a lehető legtovább eltartható legyen.

A tejsavképző baktériumok szaporodásának serkentése érdekében megfontolandó az oltóanyagok használata. A tejsavbaktériumokon alapuló szilázsoltószerek javíthatják az aerob stabilitást és az erjedési jellemzőket. A Fyvalet szilázs részben pufferelt, ezért biztonságosan használható oltóanyagokkal együtt.

 Szilázs kezelése tejelő tehenek számára etetéskor

Amint a gödröt felnyitják, és a szilázs bekerül a TMR-be, oxigénnek való kitettség következik be, és a mikroorganizmusok újra növekedésnek indulhatnak. Ha levegő szivárog a silóba, a mikroorganizmusok, különösen a penészgombák növekedése a szilázs felső rétegében és az oldalsó oldalakon jelentkezhet. A mikroorganizmusoknak ezt a növekedését a siló vágófelületén és a TMR-ben a lehető legnagyobb mértékben el kell kerülni, és az alább bemutatandó legjobb gyakorlatok alkalmazásával csökkenthető a siló levegőnek való kitettsége és a romlás.

A szilázs vágása úgy, hogy a szilázs felülete sima maradjon, a lehető legkisebb felületet tartja fenn, ami kevesebb levegő behatolását teszi lehetővé. A Selko a Selko-TMR-t kínálja, egy speciális szerves savakból álló hatásos keveréket, amely a siló vágási felületének, felső rétegének és oldalainak kezelésére használható, lassítva az erjedést és csökkentve a mikrobák kialakulásának kockázatát.

A napi egyszeri etetéssel szemben naponta kétszer kell etetni a tejelő szarvasmarhákat, hogy csökkenjen a TMR oxigénnek való kitettsége. A Selko-TMR-t a TMR-be krll keverni, hogy csökkenjen a mikroorganizmusok növekedése, és hosszabb ideig maradjon friss a TMR.

 Rendszeres ellenőrzés és kiigazítások

Rendszeresen ellenőrizni kell a szilázs hőmérsékletét, szagát és megjelenését. A Selko a takarmánybiztonsági és -minőségi program részeként tudást és szolgáltatásokat kínál, például laboratóriumi és műszaki támogatást, hogy tanácsot és útmutatást nyújtson a siló és a TMR minőségének fenntartásához. Továbbá a biztonságos és pontos adagolóberendezések segíthetnek a Selko termékek legjobb eloszlásának és leghatékonyabb bevitelének biztosításában.

A gondos odafigyelés segít az egyenletes minőség elérésében

A mikrobák ellenőrzése és a tartósítási stratégiák a szilázs és a TMR kezelésének kritikus elemei, amelyek közvetlenül befolyásolják a takarmány minőségét, az állatok egészségét és a gazdaság jövedelmezőségét.

A legjobb gyakorlatok, például a megfelelő betakarítási időzítés, a hatékony tömörítés, az oxigén kizárása, valamint az oltóanyagok és a Selko speciális takarmány-adalékanyagainak alkalmazásával a gazdák optimalizálhatják a szilázs erjedését, minimalizálhatják a romlást, és maximalizálhatják a takarmány tápértékét. Az ezekre az erőfeszítésekre való gondos odafigyelés segíthet az állattenyésztőknek abban, hogy állataik számára egyenletes, kiváló minőségű takarmányt biztosítsanak, ami jobb teljesítményhez, kevesebb hulladékhoz és a gazdálkodásuk általános sikeréhez vezet.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
Indul a naposcsibe szezon és a csibekeltetés!!! A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezd...
Újabb GMO-k az engedélyezettek listáján Bővült az engedélyezett GMO-t tartalmazó növények listája az Európai Unióban. Az Európai Bizottság tíz új GMO-t tartalmazó növény élelmiszeripari és t...
Tojó táp, vagy legelő? Mint minden gazdasági- és haszonállatnak, a baromfinak is minden életkorban megvan a maga takarmányigénye. Lássuk, hogyan nevelhetjük sikeresen tyúkja...
A húsmarhatartás jelene Magyarországon Szarvasmarhatartással Magyarországon már hosszú évszázadok óta foglalkoznak. Manapság a legtöbb szó a tejelő szarvasmarhát tartókról esik, de nem szab...
Mennyit eszik egy tejelő marha? A kérdésre a válasz nem egyszerű. Egy tejelő szarvasmarha a laktáció ideje alatt a tejleadással párhuzamosan rengeteg szárazanyagot ad le szervezetébő...