A fenntarthatóság állt az All About Feed fórum fókuszában

A takarmányipari szakemberek nemrégiben gyűltek össze az All About Feed fórum első személyes rendezvényén. A fórum neves előadókkal együtt mélyrehatóan foglalkozott a fenntarthatóbb és hatékonyabb takarmánypiaccal. A rendezvényen bemutatták a legújabb fejleményeket, és lehetőséget kínáltak a résztvevőknek arra, hogy véleményt és ötleteket cseréljenek az előadókkal és a pódiumbeszélgetés résztvevőivel.

Olyan szaktekintélyek szerepeltek a számos rangos előadó között, mint a Royal Agrifirm vezérigazgatója, Dick Hordijk vagy Luciano Pinotti, a Milánói Egyetem professzora. Mindketten hangsúlyozták, hogy a takarmányiparban proaktív változásra van szükség, és hogy a fenntartható gyakorlatok átvételének fontossága nagyobb élelmiszer- és takarmányellátottságot biztosít a jövőben.

Az élelmiszerárak alakulását és az inflációt az évtizedek során összehasonlítva Dick Hordijk szerint az élelmiszerek ahelyett, hogy lépést tartottak volna az általános ártrenddel, olcsóbbá váltak.
Az élelmiszerárak alakulását és az inflációt az évtizedek során összehasonlítva Dick Hordijk szerint az élelmiszerek ahelyett, hogy lépést tartottak volna az általános ártrenddel, olcsóbbá váltak. (Fotó: PIxabay)

Nagy lehetőségek a takarmányipar számára

A többi szakértő előadóval egyetértésben Hordijk nagy lehetőségeket lát egy fenntarthatóbb iparágban. Szerinte az élelmiszer „túlságosan olcsó”. Az élelmiszerárak alakulását és az inflációt az évtizedek során összehasonlítva megállapítja, hogy az élelmiszerek ahelyett, hogy lépést tartottak volna az általános ártrenddel, olcsóbbá váltak.

„A gazdák, a szupermarketek és az ellátási lánc más szereplői hatékonyabbak lettek, de nem ők azok, akik a Ferrarikat vezetik. A mi üzletágunkban elért minden nyereség a fogyasztói szinten kötött ki. Mit gondol, hová ment a pénz? Minden iPhone-okban, repülőjegyekben és luxus életmódban kötött ki. Ugyanakkor az élelmiszer túlságosan olcsó ahhoz képest, amilyen igényeket a társadalom támaszt vele szemben.”

A fenntarthatóság a DNS-ünkben van

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ágazat nem kötelezi el magát, ahogyan azt Sanne Griffioen-Roose, a FrieslandCampina mezőgazdasági fenntarthatósági igazgatójának előadásából is megtudhattuk. A vállalat 2050-re a nettó klímasemleges tejtermelés felé tart, és 2030-ra ambiciózus éghajlati célokat tűzött ki maga elé, összhangban a párizsi klímaegyezmény célkitűzéseivel. Előadásában Griffioen-Roose kiemelte, hogy milyen volt az út, hogyan határozzák meg a célokat, hogyan érik el a csökkentést, és hogy az adatok és az együttműködés milyen fontos szerepet játszanak ezen az úton.

„A beszállítóinknál, a gazdálkodóknál látjuk, hogy a fenntarthatóság a DNS-ünkben van. A megélhetésünk egy egészséges bolygótól függ, és bízom abban, hogy mindannyian megtaláljuk a fenntartható utat, amely magában foglalja a fenntartható üzleti modellt is.”

Fenntarthatóbb és jövedelmezőbb mezőgazdasági ágazat

A szakértő előadók olyan aktuális trendekről számoltak be, amelyek mind a fenntarthatóbb és jövedelmezőbb mezőgazdasági ágazathoz vezetnek vissza. Albert van Dijk, a Schothorst táplálkozástudományi szakértője a „Nitrogéncsökkentés a sertéstenyésztésben táplálkozási eszközökkel; a fehérje méreg?”, míg Sanne van Gastelen, Wageningen kutatója a „Kibocsátás a tejtermelésben” címmel tartott előadást. John Geurts, a Nijsen vezérigazgatója a „Körforgás az állattenyésztésben, lehetőségek” című előadásban fejtette ki véleményét, Arya Rezaei Far, Wageningen kutatója és Bob Holtermans, az Insect Engineers vezérigazgatója pedig a rovarok jelenlegi és jövőbeli lehetőségeit vizsgálta a baromfitakarmányokban.

Az All About Feed fórum résztvevői négy szekcióülésen vették közelebbről szemügyre az erre a célra szánt témákat.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
Indul a naposcsibe szezon és a csibekeltetés!!! A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezd...
Újabb GMO-k az engedélyezettek listáján Bővült az engedélyezett GMO-t tartalmazó növények listája az Európai Unióban. Az Európai Bizottság tíz új GMO-t tartalmazó növény élelmiszeripari és t...
Fenntarthatóságért kaptak díjakat a fiatalok A K&H Csoport idén első alkalommal ösztöndíjpályázatot hirdetett a magyarországi agrárképzést folytató egyetemek és főiskolák mester és PhD képzés...
Tojó táp, vagy legelő? Mint minden gazdasági- és haszonállatnak, a baromfinak is minden életkorban megvan a maga takarmányigénye. Lássuk, hogyan nevelhetjük sikeresen tyúkja...
Mennyit eszik egy tejelő marha? A kérdésre a válasz nem egyszerű. Egy tejelő szarvasmarha a laktáció ideje alatt a tejleadással párhuzamosan rengeteg szárazanyagot ad le szervezetébő...