A biofil tervezés: ahol összeér az építőipar, a mezőgazdaság és a művészet

Az elmúlt évtizedben a biofil tervezés nagy figyelmet kapott az építészetben, mert a növekvő környezeti kihívásokra igyekszik választ adni. A téma ma is vitaindító, mivel gyakran nehéz megfogni és kezelni a természet „gyakorlati’ elemeit. A biofil tervezés a hangsúlyt a teljes környezetre vagy élőhelyre helyezi, nem a természet egyetlen vagy elszigetelt előfordulására. Minden élőlény egymáshoz kapcsolódó környezetben létezik. Amikor az élőhely az élő szervezetek legoptimálisabb érdekeit szolgálja, az ökoszisztéma teljesítménye magasabb, mint az egyes élőlények teljesítményének részösszege.

1990-től a biofília fogalma kibővült, az emberi és a természeti környezet kapcsolatát jelenti, a 21. században már az építészetben is egyre gyakrabban kap helyet. A biofil építészet és településtervezés gondolatvilága magyarázatot adhat arra is, hogy egyes épületek miért kedveltek, míg mások kevésbé – írta a Mezőhír cikke több külföldi forrásra hivatkozva.

A biofil tervezés szerint, mikor az élőhely az élő szervezetek legoptimálisabb érdekeit szolgálja, az ökoszisztéma teljesítménye magasabb, mint az egyes élőlények teljesítményének részösszege - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
A biofil tervezés szerint, mikor az élőhely az élő szervezetek legoptimálisabb érdekeit szolgálja, az ökoszisztéma teljesítménye magasabb, mint az egyes élőlények teljesítményének részösszege – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

A biofília kifejezést Erich Fromm pszichológus alkotta meg 1964-ben. A fogalom a természet szeretetét, az életszeretet jelenti, illetve azt, hogy van egy alapvető pozitív hozzáállásunk, egyfajta vonzalmunk a természet iránt – mutatták be. A biofília elmélet csak 20 évvel az első javaslat után kapott szélesebb körű elismerést. Ekkor Edward Wilson úgy értelmezte a biofília kifejezést, mint az ember és más élőlények veleszületett hajlamát a természet szeretetére. 

Vidéken és városban az élet 

Tanulmányában kifejti, hogy a modern világban az ’élettel’ való kapcsolatunk megmaradt akkor is, amikor az ember a természetes környezetből a mesterségesbe ’vándorolt’, vagyis városokba költözött. 1990-től a biofília fogalma kibővült, az emberi és a természeti környezet kapcsolatát jelenti, a 21. században már az építészetben is egyre gyakrabban kap helyet. A biofil építészet és településtervezés gondolatvilága magyarázatot adhat arra is, hogy egyes épületek miért kedveltek, míg mások kevésbé. Noha ezt az építészeti irányzatot nemrég nevezték el biofil építészetnek, tulajdonképpen már a Babiloni Függőkertekhez is visszanyúlik a története.

Akár beltéren, akár kültéren alkalmazzák a biofil tervezés szabályait, az mindenképpen egészségügyi, környezeti és gazdasági előnyökkel is járhat az épületet használók és a városi környezet számára. Ez elgondolkodtató a jelenkorban, hiszen az emberek sokat utaznak és képesek nagy távolságokat megtenni azért például, hogy megnézzenek egy nemzeti parkot vagy botanikus kertet, pénzt költenek strandokra, túrákra a természetben. 

Számos sport a természetben művelhető igazán, például a futás, az úszás, a síelés vagy a szörfözés is. Kimutatták, hogy az emberek nagyobb arányban vásárolnának olyan lakást vagy házat, amelynek ablakaiból látható a természetes környezet. Ezért akár 7%-kal is többet költenek, ahogy átlagosan 58%-kal fizetnek többet vízparti ingatlanokért. A biofil megközelítéshez az állatok szeretete is hozzátartozik. Amerikában 60,2 millió embernek van kutyája és 47,1 milliónak macskája.

A biofil építészet lényege

A biofil tervezés arra törekszik, hogy összekapcsolja a természethez való ragaszkodásunkat, erre való igényünket a modern épített környezettel. Elismeri és dolgozik azzal a ténnyel, hogy az emberiség története majdnem teljesen a természeti világhoz, nem pedig az ember által létrehozott, mesterséges erőkhöz alkalmazkodó válaszként fejlődött ki. Biológiailag kódolttá váltunk arra, hogy kapcsolatba kerüljünk a természetes folyamatokkal. Ez az igény fontos szerepet játszik az emberek fizikai és mentális egészségében, fittségében és jólétében – írták.

Mivel napjaink „természetes élőhelye” nagyrészt az épített környezet, ahol időnk 90%-át töltjük, a biofil tervezés igyekszik kielégíteni azt a velünk született igényünket, hogy modern épületekben és városokban kapcsolódhassunk a természethez. Így a biofil tervezés alapvető célja, hogy élhető élőhelyet teremtsen az embereknek, mint biológiai szervezeteknek, amelyek modern környezetben és közösségekben élnek. E cél elérése bizonyos feltételek teljesítésétől függ. Először is, mivel a biofília alapvetően a kialakult emberi hajlamokról szól, a biofil tervezés a természet azon aspektusaira összpontosít, amelyek az evolúció során hozzájárultak egészségünkhöz és jólétünkhöz. Azt azonban érdemes tisztázni, hogy a természet bármely szintű megjelenése az épített környezetben nem nevezhető biofil tervezésnek – fogalmaztak.

Holisztikus, teljes és részletes szemlélet

A biofil tervezés másik megkülönböztető jellemzője, hogy a hangsúlyt a teljes környezetre vagy élőhelyre helyezi, nem a természet egyetlen vagy elszigetelt előfordulására. Minden élőlény egymáshoz kapcsolódó környezetben létezik. Amikor az élőhely az élő szervezetek legoptimálisabb érdekeit szolgálja, az ökoszisztéma teljesítménye magasabb, mint az egyes élőlények teljesítményének részösszege. Ezzel szemben a nem kapcsolódó elemekből álló élőhelyek kevés előnyt biztosítanak az ember számára, és akár károsíthatják is őket. Így a természet egyszerű ’beillesztése’ az emberi épített környezetbe, ha az nincs összefüggésben a teljes környezettel, csak csekély pozitív hatást gyakorol az emberek egészségére és teljesítményére – írták. 

Sajnálatos módon a modern társadalom nem támogatja kellőképpen az emberi természethez való kötődés iránti igényt, különféle akadályokat állít a természeti világ kielégítő élménye elé, gyakran a természetet egyszerűen technológiailag átalakítandó nyersanyagként vagy szép, de nem szükséges rekreációs és esztétikai kényelmi elemként kezelve – közölték.

Ez a természettől való növekvő elkülönülés tükröződik modern mezőgazdaságunk, gyártásunk, oktatásunk, egészségügyünk, városfejlesztésünk és építészeti tervezésünk nagy részében – fogalmaztak. A mai épített környezet nagy részét úgy tervezték meg, hogy hiányzik belőle a megfelelő természetes fény, természetes szellőzés, természetes anyagok, növényzet, kilátás, környezeti formák, valamint a természeti világhoz kialakult egyéb affinitások. Ezek az építmények sok tekintetben a régi stílusú állatkert kopár, érzékszervektől megfosztott ketreceire emlékeztetnek. Most kezdjük felismerni, hogy ezek a környezeti szempontból szegény élőhelyek növelik a fáradtságot, a betegségek esetleges kialakulásának esélyét, és a teljesítmény romlását – írták.

A biofil tervezés 6 aspektusa – Shepley és Bulfinch szerint:

1. Természetes környezet:

A természetes környezet az irodai környezetbe beépített természeti világ jellemzőire összpontosít. Olyan alapvető dolgokra, mint a földszínek, a napfény, a növények, valamint az állatok és a természet képei.

2. Természetes formák:

A természetes formák a természetben előforduló vonalakat és formákat jelentik.

3. Természetes minták:

A természetes formákhoz hasonlóan a természetes minták a természetben előforduló mintákat és folyamatokat mutatják. Ez megmutatkozhat a kőzetek időbeli erózióján, a növények növekedésén is.

4. Természetes fény:

Ez az egyik legkönnyebben érthető dolog. A napfény egészséges, a biofil kialakítás pedig a fényt és a teret hangsúlyozza. A fény segít egyesíteni a belsőt és a külsőt a meleg elemekkel és a különböző formákkal.

5. Növények:

A növények alkalmazása nem jelenti azt, hogy az irodát dzsungellé kell alakítania. Összpontosíthatunk a természetes növényekre, képekre vagy növényi színekre.

6. Az ember-természet kapcsolat:

Az utolsó elem az ember és a természet közötti kapcsolat újrateremtése. Egy évezredek óta fennálló kapcsolat helyreállításáról van szó.

Példák a biofil építészetre

Hollandia – A hollandiai Otterloban található Hoge Veluwe Nemzeti Park közepén egy pavilon várja a látogatókat az árnyas erdőből egy világos, csillogó belső térbe, amelyben étterem, üzlet és oktatási terület is található. Az épületet, amelyet De Zwarte Hond és Monadnock tervezett, Vos Interieur belső tereiben a Beersnielsen Lighting Designers biofil világítási installációja kelti életre. Kivetített minta táncol a nagy, boltíves mennyezet fehér felületén, ami kilenc Pringles (hiperbolikus parabolid) alakú csillár eredménye, amelyeket úgy terveztek, hogy a faágak levelein átsütő naphoz hasonlítsanak. A látogatók láthatják, hogy ezek a minták lassan lengedeznek, mintha enyhe szellő fújna át a lombozaton. Mókusok és madarak sziluettjei tűnnek fel, halk csicsergő hangok kíséretében, amelyek hangszórók tucatjain keresztül hallhatók.

USA, Baltimore – 2021-ben nyílt meg a CannonDesign, Baltimore új viselkedésegészségügyi kórháza. A kórház Mose Sheppard tervei alapján a mentális betegek természetes környezetben való gyógyulására összpontosít. Egyik fő koncepciója, hogy a természetes fény pozitív hatással lehet a fizikai és a mentális egészségre.

A cikket a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének szakemberei állították össze. 

A források és további tudnivalók a témában:

Biophilic urbanism: how rooftop gardening soothes souls

In a world of increasing urbanisation, density, pressure and, some say, isolation, there’s a natural salve for stress, pressure and mental illness. And it’s right above our heads.

What is biophilic architecture and how it works

Originating from a theory of biologist Edward Wilson, biophilic design allows for improved comfort and performance of the people occupying those spaces through the inclusion of natural elements in built spaces, such as non-artificial light, water or plants.

What Is and Is Not Biophilic Design

The creator of the concept of Biophilic Design explains effective strategies that keep us healthy by bring us closer to nature.

Biophilic design – Wikipedia

Biophilic design is a concept used within the building industry to increase occupant connectivity to the natural environment through the use of direct nature, indirect nature, and space and place conditions. Used at both the building and city-scale, it is argued that this idea has health, environmental, and economic benefits for building occupants and urban environments, with few drawbacks.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Autógumi rizsháncsból és pitypangból A világ gumigyártó cégei az utóbbi években arra törekednek, hogy minél kevesebb kőolajszármazékot használjanak fel az autógumik gyártása során, vissza...
Háromszázötvenmilliós környezetvédelmi beruházás a... Több mint 350 millió forint értékű környezetvédelmi beruházást valósított meg a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága. A programban kisvizes élőhelyek ...
Természetkárosítás Zalában – vádat emeltek a... Vádat emeltek egy Magyarországon állattartással foglalkozó szlovén földbérlő ellen, mert mezőgazdasági tevékenységével védett madarak, rovarok, illetv...
Biomasszával fűthetik Tatabánya 23 ezer háztartásá... Nagymennyiségű faapríték szállítását teszi lehetővé az a 2032-ig érvényes szerződés, melyet a Vértesi Erdő Zrt. és a Tatabánya távfűtését biztosító Ta...
Gombázzunk környezettudatosan! Ugyan még tombol a nyár, de lassan közeleg a gombaszezon. Évről-évre többször is elhangoznak a gombaszedés szabályai, de a környezettudatosságról kevé...
Hazánk ökológialiag nagyon sérülékeny Mint az kiderült, Magyarország az ökológiailag legsérülékenyebb országok közé tartozik. A legfontosabb klímaproblémáink közé tartozik a csökkenő talaj...