Az “Így szoktuk” helyett legyen nyitottság a gondolkodásban

A Gazdahely oldal szerint előrelépés, ha a nyitottság a gazdálkodásban is megjelenik, felváltva a berögzült, esetenként rossz megszokásokat. Külsős beszámoló és összefoglaló a Magro Kukorica és Búza Konferenciasorozatáról.

December 14-én került sor a Magro II. Kukorica és Búza Konferenciasorozatának első állomására Kaposváron, ahol igazán érdekes előadásokat hallhattak a résztvevők. Az előadók ugyanis nem a megszokott sablonokkal jöttek, hanem elgondolkodtató képet adtak a jelenlegi helyzetről és a várható, illetve még inkább az elvárható termesztési technológiákkal kapcsolatban. A beszámolót a Gazdahely weboldal közölte.

A Magro konferenciasorozat egyik üzenete: legyen nyitottság a gazdálkodásban
A Magro konferenciasorozat egyik üzenete: legyen nyitottság a gazdálkodásban
Digitális gazdaság, nyitottság a gazdálkodásban

Sok szó esett a precíziós gazdálkodásról, mint az egyetlen elképzelhető technológiáról, ami képes lesz a túl gyorsan szaporodó népességet ellátni elegendő élelmiszerrel. Több előadó is felhívta rá a figyelmet, hogy azt már tudjuk, hogy nem homogének a mezőgazdasági táblák, de nem is szabad homogenizálni őket, hiszen egy alacsonyabb terméspotenciálú folttól ne várjunk túl sokat, ellenben az ott megspórolt inputanyagot, költséget a magasabb terméspotenciálú részbe fektetve növelhető a haszon.

Szintén többször is felvetődött az a tény, hogy Magyarország talajainak mikroelem készlete merülőben van, köszönhetően a szervestrágyázás hiányának. Fontos ezt figyelembe venni a megfelelő trágyák kiválasztásánál, külön figyelmet kell fordítani a cink ás mangán pótlására, ami már szinte teljesen kimerült a talajból. A tápanyag utánpótlás során tehát komplex megoldások szükségesek a termés optimalizálásához.

Megállapításra került az is, hogy a következő 30 évben 50 százalékkal nőni fog a kereslet ezen növények iránt, viszont napi 180 hektár területet vonnak ki a termelés alól más ágazatok számára.

Gyors fejszámolás után kiderült, hogy gyakorlatilag a búza/kukorica hozamát duplázni kellene.

Nem csak a talaj mikroelemtartalmáról, hanem nedvességtartalmáról és annak szélsőségeiről is hallhattunk. Saját bőrén is megtapasztalja az utóbbi években a mezőgazdaság, hogy akár egy szezonon belül is felléphet aszályos és túltelített, vízállásos időszak is. Sérülékeny vízbázisunkon nem segít a berögződött “minden évben kötelező szántani” felfogás sem. A nyitott, szántott felszín még sérülékenyebbé teszi a talajt és felbecsülhetetlenné a klímakárt. A tömörödött, eketalp rétegről nem is beszélve.

A nedvesség tárolására alkalmas, jó talajszerkezet kialakítása és fenntartása a jelen időjárási helyzet egyik legnagyobb kihívása.

A növényvédelemre kiélezett előadásokban is hangsúlyozták, hogy változtatni kell a gazdálkodók felfogásán. Nem szabad csak a gyógyításra helyezni a hangsúlyt, egyre inkább teret kell adni a preventív védekezésnek is. Itt is kiemelték a komplexitást, illetve azt, hogy ne alapozzunk egyféle szerre/hatóanyagra. Ami tavaly még bevált, idén már nem biztos, hogy hat, hiszen a kártevők rezisztenssé válhatnak, válnak a gyakran alkalmazott hatóanyagokkal szemben. Érdemes a kombinációk használata és mindenképpen kerüljük a megkésett kezeléseket.

Németh István, a Magro egyik tulajdonosa pedig megmutatta, hogyan alakultak az elmúlt években a búza és kukorica eladások és az árak.  Kiderült, hogy a legtöbb terményt pont akkor adják el a gazdálkodók, amikor a legalacsonyabb az áruk. Az előző évi tendenciák alapján kiemelte, hogy ha nyerni akarunk az áron, ne a betakarítás után adjunk el! Ha képben szeretnének lenni az árak alakulásával, azt napi szinten nyomon követhetik a gabonaindex oldalon.

Úgy gondolom, hogy megérte időt szánni erre a konferenciára bárkinek, hiszen igazán érdekes, elgondolkodtató előadásokat hallhattunk. Persze ezeken kívül számos terméket is bemutattak, így azok is megtalálhatták számításukat, akiket az újdonságok és a kész technológiai ajánlások érdekeltek.

Ha lemaradt volna, menjen el a konferenciasorozat másik állomására Debrecenbe, január 18-án! A kaposvári konferenciáról pedig a Magro Facebook-oldalán nézheti meg a galériát.
Share Button

Kapcsolódó cikkek

Nemzetközi Zöld Hét Berlinben Idén már nyolcvanadik alkalommal kerül megrendezésre a Nemzetközi Zöld Hét Berlinben. A rendezvényre (amely január 16-25-ig tart) több mint 400.000 lá...
Emelkedett a látogatók száma a világ legnagyobb me... Tovább emelkedett a látogatók száma a világ legnagyobb szabású mezőgazdasági, élelmiszeripari és kertészeti vásárán, a berlini Nemzetközi Zöld Héten (...
A gabonatermesztés olyan, mint a foci… Magyarországon a gabonatermesztés olyan, mint a foci vagy a gyereknevelés: mindenki ért hozzá. Mindenki egy picit máshogy csinálja, és általában meg v...
Lesz támogatás 2020 után is, ha lesz még Európai U... Sokak félelme, hogy 2020 után kevesebb pénz fog jutni a mezőgazdaságra az Európai Unió irányából, sőt, egyenesen attól tartanak a gazdák, hogy elzárjá...
Az agroökológiában már elértük Svájc szintjét... Komoly témáról folyik eszmecsere a napokban, Budapesten. Több mint 40 ország 200 képviselője ugyanis épp a mezőgazdasági termelés problémáit, azok meg...
Idén már hatodik alkalommal rendezi meg a Portfoli... Agrárium 2018 Időpont: 2018. március 6.   Helyszín: Kecskemét, Four Points by Sheraton Kecskemét Hotel és Konferenciaközpont A Portfolio Agrári...