Sörtörköly és mezőgazdasági maradékanyagok a sertéstakarmányozásban

Németországban évente közel 100 millió hektoliter sört állítanak elő. Ennek körülbelül 1860 tonna sörtörköly (BSG) az eredménye. Nagy részét a helyi gazdáknak adják tovább. A körülbelül 80%-os víztartalom és a tápanyagok jelenléte miatt azonban gyorsan romlandó a termék. A BSG tejsavbaktériumokkal történő beoltása nagyobb teret biztosít a mikrobiológiailag biztonságos feldolgozáshoz, míg az erjesztés növelheti a tápértékét.

Németországban évente közel 100 millió hektoliter sört állítanak elő. Ennek körülbelül 1860 tonna sörhulladék az eredménye
Németországban évente közel 100 millió hektoliter sört állítanak elő. Ennek körülbelül 1860 tonna sörtörköly az eredménye (Fotó: Pixabay)

A BSG felhasználása az állattenyésztés takarmányozásában

A sörtörkölyt különböző állatok, többek között sertések, csirkék, bárányok és tehenek takarmányozására használták már korlátozott sikerrel, de a kutatók tovább akarták előmozdítani a BSG-k és a mezőgazdasági maradékanyagok takarmányozásban való felhasználását, megvizsgálva a bennük mint takarmány-összetevőkben rejlő lehetőségeket.

A BSG-nyersanyag mátrix javított

A nyers sörtörköly mátrixot technológiailag és funkcionálisan továbbfejlesztették más természetes hatóanyag-hordozók (zúzott búza, repcemag és tökmagpréspogácsa) hozzáadásával a takarmány tápértékének és energetikai értékének javítása érdekében, valamint a bolygóhengeres extrudálás lehetőségeinek felhasználásával. A kifejlesztett készítményeket a sertéseknek biominőségű alaptakarmány mellett adták.

A silózott BSG extrudálását bolygóhengeres extruderrel végezték. Óránként körülbelül 10 kg silózott sörtörkölyt tápláltak az extruderbe egy folyamatosan működő adagolón keresztül, és 2 hengeres szakaszmodulon keresztül 65 °C és 2 bar körül dolgozták fel.

A hőmérsékletet úgy választották meg, hogy a tápértéket megőrizzék. 2 BSG-extrudátumot állítottak elő, amelyek tartalma 30% BSG-szilázs, 55% zúzott búza és 15% repcemag-sajtolópogácsa (BSG1) vagy 15% tökmag-sajtolópogácsa (BSG2) volt. A zúzott búzát és a sajtpogácsát az íz javítása érdekében használták, mivel egy korábbi vizsgálatban a sertések nem fogadták el a tiszta BSG-t. A nedvességtartalom legalább 31% volt.

Táplálási kísérlet

Összesen 60 darab 28 napos sertést használtak fel 6,3 kg és 12,3 kg közötti élőtömeggel. A 30 kg-os élősúly eléréséig a sertéseket nevelőtáppal etették, majd áttértek a hízlalás előtti takarmányra, és 75 kg-os végső hízlalási takarmányra. A takarmányozási kísérlet 42 napos korban kezdődött egy hagyományos, szalmával borított, rácsos padozatú istállóban.

A kontrollcsoport (CG), valamint a kísérleti csoportok – G1 és G2 – egyenként 20 sertésből álltak. A 3 csoport számára ad-libitum takarmányt adtak, biominőségű alaptakarmányt, etetőkosárban. A G1 és G2 csoportnak kiegészítő takarmányként 1:10 arányban BSG-alapú extrudátumot kínáltak. A BSG-alapú takarmány mennyiségét az 1. heti 40 g-ról a 7. héten 100 g-ra növelték heti 10 g-ra állatonként, és a kísérlet végéig, a 189. napig állandó maradt.

Eredmények

Az állatok eltérő növekedési üteme miatt a sertéseket egy bizonyos idő alatt vágták le, és a 60 állatból összesen 46-ot vágtak le a takarmányozási kísérlet végén. Azokat az állatokat, amelyek ebben a szakaszban nem érték el a 120 kg-ot, már nem vették figyelembe az értékelésben.

A kísérlet egyik célja az volt, hogy az extrudált takarmányok (BSG1 és BSG2) hasonló, 13-15 MJ/kg metabolizálható energiatartalommal rendelkezzenek, mint az ökológiai minőségű alaptakarmány, ami mindkettőnek sikerült is. Az extrudált takarmányok fehérjetartalma azonban magasabb volt – 14,7% és 20,8%  -, míg a keményítőtartalom mind a BSG1-ben, mind a BSG2-ben 43% volt, és hasonló volt a nevelőtakarmányokéhoz, de 85 %-kal kevesebb, mint a hízlalás előtti takarmányoké. A zsírelemzés a BSG1 és a BSG2 magasabb zsírtartalmát mutatta ki, mint a tenyésztési és az előhizlalási takarmányban.

A nyersrost-tartalom, amely fontos szerepet játszik a biztonság és a bélrendszer egészségének szempontjából, a BSG1-ben magasabb volt, mint a BSG2-ben. Mindkettő azonban csak feleannyi ADF-t tartalmazott, mint az ökológiai minőségű alaptakarmány. A BSG1 NDF-tartalma hasonló volt az ökológiai minőségű alaptakarmányéhoz, míg a BSG2-ben csökkent. A BSG1 és a BSG2 általános összetétele azonban statisztikailag nem különbözött az alkalmazott ökológiai minőségű alaptakarmánytól.

További takarmányozási kísérlet

Mivel az eredményeket biztatónak ítélték, további takarmányozási kísérletre került sor. A 2 extrudátumot a szerves minőségű alaptakarmánnyal együtt, 1:10 súlyarányban adagolták. A BSG1-et tartalmazó takarmányt a 10 napos szoktatási időszak után mindig teljesen elfogyasztották. Kezdetben a BSG2-vel etetett 20 állat nem ette meg a napi adagot, de ez a viselkedés megváltozott, és 12 hét elteltével a sertések elkezdték megenni a napi adagot. Összesen a BSG1-gyel etetett csoport 299 kg, a BSG2-vel etetett csoport pedig 216 kg kiegészítő takarmányt evett meg a takarmányozási időszak alatt.

Kimutatták, hogy a feldolgozott sörtörköly és a mezőgazdasági maradványok felhasználhatók a sertéstakarmányok előállításában. Kevesebb takarmányra van szükség, amely emberi táplálkozásra is alkalmas lenne. A BSG-alapú takarmánykészítmények nem eredményeztek negatív hatást a hús minőségére, és az állatok jó egészségi állapotban maradtak. A BSG-alapú takarmány magasabb rosttartalma és ebből következően gyorsabb telítődése azonban potenciálisan befolyásolhatja a súlygyarapodást.

Mindazonáltal a csoport úgy vélte: levonható az a következtetés, hogy a BSG és a mezőgazdasági maradékanyag-alapú takarmányok felhasználhatók az őrölt takarmány egy részének kiegészítésére, ami végső soron a hulladék csökkentését eredményezi.

A tanulmányt – Utilisation of Brewer’s Spent Grains and Agricultural residues in Pig Feed Formulation – a Sustainability című folyóiratban publikálták, és az Élelmiszer- és Környezetkutató Intézet vezetésével, más németországi tudományos intézmények támogatásával készült.

(Forrás: allaboutfeed.net)
 

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
Indul a naposcsibe szezon és a csibekeltetés!!! A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezd...
A sertés tenyésztési irányszámai Mekkora a normál tömege egy most született malacnak? Naponta mennyivel kellene nőnie a tömegének? Mikor válik tenyészéretté a tenyészkoca? Hogyan taka...
Újabb GMO-k az engedélyezettek listáján Bővült az engedélyezett GMO-t tartalmazó növények listája az Európai Unióban. Az Európai Bizottság tíz új GMO-t tartalmazó növény élelmiszeripari és t...
Tojó táp, vagy legelő? Mint minden gazdasági- és haszonállatnak, a baromfinak is minden életkorban megvan a maga takarmányigénye. Lássuk, hogyan nevelhetjük sikeresen tyúkja...
Mennyit eszik egy tejelő marha? A kérdésre a válasz nem egyszerű. Egy tejelő szarvasmarha a laktáció ideje alatt a tejleadással párhuzamosan rengeteg szárazanyagot ad le szervezetébő...