Módosult a rendelet: az üvegház és a pince építéséhez hasonlóan már a fagyvédelmi szélgép alapjához sem kell engedély

Fontos változást hozott egy rendeletmódosítás az építkezéseknél. 2023. május 15-i hatállyal az építési engedély nélkül végezhető tevékenységek közé került az állandó, telepített fagyvédelmi szélgép elhelyezéséhez szükséges alap kiépítése is. Ezzel például az üvegház, a zöldségverem és a pince építéséhez hasonlóan a szélgépek alapjainak létrehozásához sem kell engedélyeztetni a folyamatot Magyarországon.

A Mezőhír cikke foglalta össze a köznapi életben leggyakrabban előforduló, nem építési engedély köteles tevékenységeket, ezt az anyagot szemléztük.

2023. május 15-i hatállyal az építési engedély nélkül végezhető tevékenységek közé került az állandó, telepített fagyvédelmi szélgép elhelyezéséhez szükséges alap kiépítése is - Fotó: Vektor-Mezőgép
2023. május 15-i hatállyal az építési engedély nélkül végezhető tevékenységek közé került az állandó, telepített fagyvédelmi szélgép elhelyezéséhez szükséges alap kiépítése is – Fotó: Vektor-Mezőgép

A fagyvédelmi szélgép építése könnyebbé vált 2023. május közepétől

A tavaszi fagyok elleni védekezés immáron kulcskérdéssé vált a hazai gyümölcságazat talpon maradása, illetve fejlődése tekintetében – írták. Az utóbbi években egyre jelentősebb szerepet kapnak a fagyok elleni védekezésben a légkeverő gépek (szélgépek), különös tekintettel a nagyobb teljesítményű és hatékonyabb, betonalapra szerelt, telepített eszközökre.

Mivel egy Magyarországon újonnan megjelenő technológiáról van szó, a szabályozása kiforratlan volt abból a szempontból, hogy a létesítése építési engedélyt igényel-e, vagy sem. A 312/2012. (XI. 8.) Kormányrendelet az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról 2023. május 15-i hatállyal módosításra került. Az 1. melléklet „Építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek” utolsó pontjába bekerült az állandó, telepített fagyvédelmi szélgép elhelyezéséhez építmény építése is. A pontos jogértelmezés a FruitVeB-nél folyamatban van.

Az építési engedély nélkül végezhető főbb tevékenységek:

  • Építmény átalakítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, kivéve zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén, ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik.
  • Meglévő építmény hasznos alapterületét nem növelő bővítés, kivéve a lapostetős épület magastetővel történő bővítését.
  • Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró cseréje, a homlokzatfelület színezése, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása.
  • Meglévő építményben új égéstermék-elvezető kémény létesítése.
  • Új, önálló (homlokzati falhoz rögzített vagy szabadon álló) égéstermék-elvezető kémény építése melynek magassága a 6 métert nem haladja meg.
  • Kizárólag az épület homlokzatához rögzített előtető, védőtető, ernyőszerkezet építése, elhelyezése.
  • Épületben az önálló rendeltetési egységek számának változtatása.
  • Kereskedelmi, vendéglátó rendeltetésű épület építése, bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 20 m2 alapterületet.
  • Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a 100 m3 térfogatot és 4,5 méter gerincmagasságot, lapostetős épület esetén a 3,5 m homlokzatmagasságot.
  • Megfelelőség-igazolással (vagy teljesítménynyilatkozattal) rendelkező építményszerkezetű és legfeljebb 180 napig fennálló, rendezvényeket kiszolgáló színpad, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó építmény, ideiglenes fedett lovarda.
  • Növénytermesztésre szolgáló üvegház építése, bővítése.
  • Növénytermesztésre és gombatermesztésre szolgáló fóliasátor építése, bővítése.
  • 6 méter vagy annál kisebb magasságú, a 60 m3 vagy annál kisebb térfogatú siló, ömlesztettanyag-tároló, nem veszélyes folyadékok tárolója, nem veszélyes anyagot tartalmazó, nyomástartó edénynek nem minősülő, föld feletti vagy alatti tartály, tároló elhelyezéséhez szükséges építmény építése, bővítése.
  • Magánhasználatú kerti fürdőmedence, kerti tó építése.
  • A telek természetes terepszintjének építési tevékenységgel összefüggő, 1 méternél nem nagyobb mértékű, végleges jellegű megváltoztatása.
  • Támfal építése, bővítése, amelynek mérete az építési tevékenységgel nem haladja meg a rendezett alsó terepszinttől számított 1,5 méter magasságot.
  • Kerítés, kerti építmény, tereplépcső, járda és lejtő, háztartási célú kemence, húsfüstölő, jégverem, valamint zöldségverem építése, építménynek minősülő növénytámasz, növényt felfuttató rács építése, bővítése.
  • Mobil illemhely, zuhanyozó elhelyezése, árnyékszék építése, bővítése.
  • Napenergia-kollektor, szellőző-, klíma-, riasztóberendezés, villámhárító-berendezés építményen való elhelyezése.
  • Magasles, vadetető, erdei építmény, kilátó építése, amelynek a terepcsatlakozástól mért legfelső pontja az 5 métert nem haladja meg.
  • Pince építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a 20 m3 légteret és a 2 méter mélységet.
  • Állandó, telepített fagyvédelmi szélgép elhelyezéséhez építmény építése.
Share Button

Kapcsolódó cikkek

Hajnali fagyok és hatása a tavaszi munkálatokra A tavasz beköszöntével a gazdák joggal bíztak abban, hogy elmúlik a rossz idő és a téli álmukból ébredező növények nyugodt körülmények között kezdheti...
Még jöhet a fagy, akkor kell tudni, hogyan kell vé... A kedvezőtlen időben érkező lehűlés még a fagytűrő növényeknél is károkat okozhat. A tél elmúltával az jelentheti a legnagyobb problémát, amikor az em...
Néhány nap van fagyvédelmen gondolkodni! Általános vélekedés, hogy fagybiztosítást nem éri meg kötni. Nem véletlen, hogy a gyümölcstermő területek talán 5%-a védett biztosítással. De mi van ...
Jéggel a fagy ellen – fagyriasztás és fagyvé... A precíziós gazdálkodás elengedhetetlen elemei a saját területre vonatkozó agrometeorológiai adatok. Ennek érdekében a KITE Zrt. létrehozta a saját f...
A falusi családi otthonteremtési kedvezmény, a fal... A falusi családi otthonteremtési kedvezménynek, azaz falusi CSOK-nak köszönhetően az egygyermekes családok 600 ezer forint, a kétgyermekes családok 2...
A tavaszi fagykárok megelőzésére és regenerálására... Az idei év korai kitavaszodása a megszokottnál jelentősen korábbi időszakban indította el a növények vegetációs ciklusát. A szántóföldi növények és a...