Miért kell folytatni a hozam növelését?

A globális élelmezésbiztonságra és a környezeti fenntarthatóságra való törekvésben a mezőgazdasági termelékenység fokozásának igénye továbbra is fennáll. A jelentős történelmi eredmények ellenére továbbra is szükség van a hektáronkénti hozam növelésére. Max Roser kutatása szerint a föld mezőgazdasági hasznosítása történelmileg a biológiai sokféleség csökkenésének fő hajtóereje világszerte. 

Az elmúlt 10 000 év során a mezőgazdasági terjeszkedés a vadonok hatalmas területeit termőföldekké és legelővé változtatta. Ma a világ lakható földterületének csaknem felét mezőgazdasági célokra használják, összesen körülbelül 48 millió négyzetkilométernyi területet, ami nagyjából ötször akkora, mint az Egyesült Államok.

Egy norvég gazda learatja a gabonáját. Még mindig bőven van lehetőség a hozam növelésére ahhoz képest, amit a gyakorlatban jelenleg elérnek és ami lehetséges. (Forrás: futurefarming.com)
Egy norvég gazda learatja a gabonáját. Még mindig bőven van lehetőség a hozam növelésére ahhoz képest, amit a gyakorlatban jelenleg elérnek és ami lehetséges. (Forrás: futurefarming.com)

Hektáronként egyről három és fél tonnára nőtt a búza

Annak ellenére, hogy az elmúlt hat évtizedben figyelemre méltó előrelépés történt a termőföld termelékenységének növelésében, a búzahozam például hektáronként egyről három és fél tonnára emelkedett, továbbra is jelentős kihívások állnak fenn. A mezőgazdasági földhasználat egyes régiókban tovább bővül, és ez veszélyt jelent a vadon élő állatok élőhelyére és a biológiai sokféleségre.

A „hozamrések” kutatása azt mutatja, hogy többet lehet tenni a növénytermesztés hatékonyságának maximalizálása érdekében. A hozamkülönbségek a jelenlegi hozamok és a meglévő növényekkel, technológiákkal és (precíziós) gazdálkodási gyakorlatokkal elérhető potenciális hozamok közötti különbséget jelentik. 

E hiányosságok megszüntetése összehangolt erőfeszítéseket tesz szükségessé az olyan technológiák elfogadására, mint az öntözés, a műtrágyák és a javított vetőmagok, valamint politikai és pénzügyi reformok a gazdálkodók támogatására és a piacra jutás megkönnyítésére.

Átállás a növényi alapú étrend felé

Ezenkívül a fogyasztási minták kezelése kiemelten fontos. A mezőgazdasági területek túlnyomó többségét hús- és tejtermékek termelik, annak ellenére, hogy ezek a termékek a világ fehérje- és kalóriaellátásának csak töredékét teszik ki. 

A növényi alapú étrendre való átállás akár 75%-kal is csökkentheti a globális mezőgazdasági földhasználatot, felszabadítva a földterületet a vadon élő állatok megőrzésére és az ökoszisztéma helyreállítására.

Akár 56%-os növekedés is lehet a globális élelmiszer-keresletben

A globális élelmiszer-kereslet 35-56%-os növekedését tükröző előrejelzések fényében a század közepére a mezőgazdasági termelékenység jelentőségét nem lehet túlbecsülni. Az emberiség a történelem sarkalatos pillanatában áll, ahol a hektáronkénti termelés növelésére való törekvés nemcsak a növekvő népesség táplálásához elengedhetetlen, hanem a bolygó biológiai sokféleségének és ökoszisztémáinak megőrzéséhez is.

A technológiai fejlesztések kiaknázásával, a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok elfogadásával és az étrendben a növényi alapú élelmiszerek felé történő átállás előmozdításával a gazdálkodók kulcsszerepet játszhatnak egy olyan jövő megvalósításában, ahol biztosított az élelmezésbiztonság, és újra virágzik a természet.

Összefoglalva, a nagyobb mezőgazdasági termelékenység felé vezető út még korántsem ért véget. Ez egy kihívásokkal teli utazás, de tele van lehetőségekkel egy ellenállóbb és fenntarthatóbb élelmiszerrendszer létrehozására a következő generációk számára.

(Forrás: futurefarming.com)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Brüsszel eljárást indít a külföldiek földhasználat... Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen a "határon átnyúló tevékenységet folytató be...
Változtak a földminősítés szabályai Földminősítés alkalmával egy vizsgált földterület minőségi osztályának és kataszteri tiszta jövedelmének meghatározása történik. MInderre a földterüle...
Ámulatba ejtő hozamnövekedés: interaktív grafikono... Amíg 1930-ban összesen 2 milliárd embert élt a Földön, mára ez a szám 7,5 milliárdra nőtt. Egyre több éhes szájat kell etetni az erőforrásokból, ezér...
Harmadikok lettünk a dán és a belga mezőgazdaság m... Mindig szívesen jár Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az agrárminiszter, hiszen onnan, Újfehértóról származik. Legutóbb a Zsindelyes Cottage turisztika...
Ők a legjobban termő repcék: 8 eltérő magyar helys... A kukoricát és az őszi búzát követően az őszi káposztarepcét is bevonta a fajta-összehasonlító kísérletek körébe a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a G...
Románia több ágazat termelékenységében leelőzte a ... Románia és a négy visegrádi ország (V4) termelékenysége az elmúlt időszakban dinamikusan növekedett, az európai uniós átlaghoz való teljes felzárkózá...