Változtak a földminősítés szabályai

Földminősítés alkalmával egy vizsgált földterület minőségi osztályának és kataszteri tiszta jövedelmének meghatározása történik. MInderre a földterület művelési ágának megállapítását követően vagy művelési ág változás nélkül önállóan kerül sor. 

A földminősítés célja a termőföld, valamint a mező- és erdőgazdasági művelésre alkalmas, illetve alkalmassá tett föld (földterület) művelési ágának, illetve minőségének megállapítása.

Változtak a földminősítés szabályai: meghatározták a fogalmakat Fotó: Pixabay, 6151189
Változtak a földminősítés szabályai: meghatározták a fogalmakat Fotó: Pixabay, 6151189
Részletes szabályai a 47/2017. (IX. 29.) FM rendeletben a földminősítés tekintetében a fogalmak, az általános szabályok valamint speciális szabályok kerültek meghatározásra. A jogszabály leírja az általános rendelkezésektől eltérő, erdő, fásított terület, illetve nádas művelési ágra vonatkozó speciális szabályokat. Ezeket a szabályokat szükséges alkalmazni akkor is, amikor a változás a földrészlet határvonalában, a település közigazgatási határvonalában vagy a településen belül a fekvések határvonalában következik be. A földminősítés eredményeként megállapított adatok változása esetén, mind az ingatlan-nyilvántartásban, mint a térképi adatbázisban szükséges a változások rögzítése. Az információt az Agronapló oldal közölte.

A földminősítés alapját a járási és községi mintaterek képezik, melyek tartalmi előírásait, karbantartásuk szabályait, valamint a mintaterek térképi adatbázisban történő ábrázolásának szabályait is rögzíti a jogszabály.

Ki végezhet földminősítést?

Földminősítési tevékenységet az végezhet, aki alap- vagy mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben agrármérnöki, erdőmérnöki, kertészmérnöki, tájépítész mérnöki, tájrendező és kertépítő mérnöki, növénytermesztő mérnöki, mezőgazdasági mérnöki, környezetgazdálkodási agrármérnöki, gazdasági agrármérnöki, vidékfejlesztési agrármérnöki, természetvédelmi mérnöki, mezőgazdasági szakoktatói, geográfusi, szőlész-borász mérnöki, környezetmérnöki, mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki vagy növényorvosi végzettséget szerzett.

A földminősítésre vonatkozó általános rendelkezések

A vizsgált földterület művelési ágát a természetbeni állapotnak megfelelően az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény, valamint az annak végrehajtására kiadott jogszabály rendelkezései szerint kell megállapítani.

A földterület minőségét földminősítési szempontból a minőségi osztály és az ahhoz tartozó kataszteri tiszta jövedelem határozza meg.

Ha a földterület művelési ága erdő, a földminősítés csak a vizsgált földterület minőségének megállapítására terjed ki, melyre az osztályba sorozás szabályait kell alkalmazni az e rendeletben meghatározott eltérésekkel.

Az ingatlan-nyilvántartásban a földterület nyilvántartásának módja, valamint az állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázis (a továbbiakban: térképi adatbázis) tartalma a földminősítés eredményének megfelelően változtatható meg.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosít... A Magyar Közlönyben megjelent a Kormány 306/2013. (VIII. 1.) Korm. rendelete a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosításának részletes szab...
Brüsszel eljárást indít a külföldiek földhasználat... Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen a "határon átnyúló tevékenységet folytató be...
Jó hír a nemzeti parkoknak Leszavazták azt a törvényjavaslatot, ami nagy port kavart az elmúlt hetekben a nemzeti parkok körül. A javaslat célja az volt, hogy a nemzeti földalap...
Egyszerűsítették a földhasználat igazolását A jövőben az új törvényekhez igazodó, életszerűbb szabályok alapján lesz lehetőség a jogszerű földhasználat igazolására. Az intézkedés a mezőgazdasági...
7700 hektárnyi állami magyar földterület keresi új... Megkezdődött a 10 hektár alatti állami földek értékesítésének következő üteme. Ezúttal főként erdő, gyümölcsös, szőlő és fásított területekre, valami...
Jelentős a magyar földárak növekedése, térképen az... Az előző két évit meghaladó ütemben folytatódott 2021-ben a termőföldárak emelkedése. A mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 10%-kal haladt...