Javul a bélrendszer a glicerin-monolaurát révén

Egy olyan monoglicerid a glicerin-monolaurát (GML) – más néven monolaurin –, amely a glicerin és a laurinsav észteresítésével jön létre. A laurinsav egy 12 szénatomos (C12) zsírsav, amely növényi eredetű forrásokból, például pálmamagolajból származik. A GML természetes forrásokban, például az emberi anyatejben is megtalálható.

A glicerin-monolaurátnak több teljesítményparaméterre is pozitív hatását figyelték meg. A brojlercsirkék esetében kimutatták, hogy optimalizálja az FCR-t, ami gazdasági nyereséget eredményez.

 A GML-t megújuló erőforrásokból állítják elő, és összeegyeztethető a fenntartható takarmány-adalékanyagok iránti növekvő kereslettel
Tiszta formájában a glicerin-monolaurát törtfehér szilárd anyag. A GML-t megújuló erőforrásokból állítják elő, és összeegyeztethető a fenntartható takarmány-adalékanyagok iránti növekvő kereslettel (Fotó: Pixabay)

Tiszta formájában a GML törtfehér szilárd anyag. A GML molekulaszerkezete egy laurinsav, amely az sn-1 (alfa) pozícióban kapcsolódik a glicerin gerincéhez. Antimikrobiális tulajdonságairól és a bélrendszer egészségére gyakorolt jótékony hatásairól ismert. A GML-t megújuló erőforrásokból állítják elő, és összeegyeztethető a fenntartható takarmány-adalékanyagok iránti növekvő kereslettel.

Hogyan működik a GML?

A GML fő előnyei az antimikrobiális tulajdonságai. Egyedülálló kémiai szerkezete, a glicerin fejcsoportja, amely egy laurinsavfarokhoz kapcsolódik, nagyon hatékonnyá teszi. A gliceringerinc hidrofil, ami azt jelenti, hogy a vizes környezetet kedveli. A laurinsav lipofil, és előnyben részesíti a nem pólusos közeget, például a lipidkörnyezetet.

Ez a különleges szerkezet teszi lehetővé, hogy a GML molekula lipofil farkát beilleszthesse egyes vírusok lipidburkába vagy a Gram-pozitív baktériumok sejtmembránjába. E beillesztés révén e mikroorganizmusok zsírburkának vagy sejtmembránjának szerkezete megbomlik, és a sejtmembránon keresztüli ioncsere sérül. Ez a mikroorganizmus teljes anyagcseréjének zavarához és végül a mikroorganizmus pusztulásához vezet.

Antimikrobiális képességei mellett a GML elsősorban az mTOR-útvonal aktiválásán keresztül támogatja a bél egészségét az enterocitákban. Histológiailag az egészséges bélrendszert többek között hosszú, egészséges villik és sekély kripták jellemzik. Az Oleon GML a brojlereken végzett in vivo vizsgálatok szerint képes javítani a bélcsatorna hosszának és a kripták mélységének arányát.

A kombinált antimikrobiális hatás és a bélrendszer egészségét támogató képesség lehetővé teszi az állat számára a boldogulást, és megnövekedett gazdasági teljesítményt eredményez.

Milyen típusú GML-t használjunk?

A piacon van több olyan, GML alapú termék, amelyek koncentrációban, fizikai formában vagy összetételben különböznek egymástól. Az Oleon a Radiamuls MG 2549V-t kínálja, amely legalább 90%-os GML-t tartalmaz, magas alfa-mono-tartalommal. Ez fontos jellemző, mivel az antimikrobiális tulajdonságokat tekintve az alfa-mono-tartalom tekinthető a legaktívabb formának. Ez a termék szabadon folyó por formájában, hordozó- és töltőanyagtól mentes. Tisztasága miatt tökéletes termék a baromfi- és sertéspremixekbe való beépítésre.

A magas GML-koncentrációjú Radiamuls MG 2549V mellett az Oleon kínálja a Radiamuls MG 2440V-t is. Ez egy hasonlóan jó minőségű és aktív GML, növényi zsírral keverve. A Radiamuls MG 2440V a GML mellett di- és trilaurátot is tartalmaz, amelyek kiegészítő élettani tulajdonságokkal rendelkeznek. A növényi zsír, amelyet a GML könnyű és azonnal felhasználható porrá alakításához használnak, kalóriaértékkel is rendelkezik.

A GML-re vonatkozó adatok

Az elmúlt néhány évben előrelépés történt a rövid és közepes láncú monogliceridek mint funkcionális összetevők teljesítményértékelésében. A GML mechanizmusa számos tudományos publikáció tárgya.

Az Oleon GML-t in vitro és in vivo is tesztelték. A MIC vizsgálatok alapján bebizonyosodott, hogy a GML kiváló antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, különösen a Gram-pozitív baktériumokkal szemben. Alacsony koncentrációban a GML képes gátolni több Gram-pozitív baktérium, például a Streptococcus Suis és a Clostridium Perfringens növekedését. A monoglicerid forma a szabad laurinsavhoz képest alacsonyabb koncentrációban is hatékony.

Brojlercsirkéknél a GML pozitív hatását figyelték meg több teljesítményparaméterre, mint például az elhullás és a takarmányátalakítási arány (FCR). Az elhullás csökkentése és az FCR optimalizálása gazdasági előnyökhöz vezet. A brojlerek általános egészségi állapotát jelző pododermatitisz-pontszám is jelentősen javult a GML-t kapó kezelésekben.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Baromfi kisokos Mit eszik a baromfi? Hogy neveljem fel helyesen a tyúkokat, libákat, pulykákat, kacsákat? Hogyan lesz szép sárga bőrszíne a csirkének? Mitől tehetem m...
Rendőrből gazdálkodó Srej Ferenc nyugdíjas rendőr a családja ellátását biztosítja: szárnyasok tenyésztésébe és nevelésébe fogott Hatvanban. A Hatvani Rendőrkapitányság eg...
Mutáns tojásról beszél a Facebook Előfordul, hogy a szokásos tojás helyett kicsit nyúltabbat talál a gazda a fészekben, de amivel most találkozott egy termelő, arra még nem volt példa....
Idén is megünnepeltük a baromfikat! A baromfiágazat kiemelten fontos szerepet tölt be a hazai állattenyésztésben, ezért 2010-ben jött létre magyar kezdeményezésre a Baromfi Világnapja öt...
Nehézségek után felemelkedőben a francia baromfiág... Az Amerikai Egyesült Államokban az év eddigi szakaszában több csirkehúst állítottak elő, mint egy évvel korábban és a továbbiakban is erősödés várható...
Állatjóléti támogatást lehet igényelni baromfitart... Jó hírt kaptak a baromfitartók, ugyanis támogatás ütheti a markukat! Júniusban lehet benyújtani az étkezési tojást termelő tyúkállományok, valamint a ...