Javítja a precíziós tenyésztés a malacok túlélési arányát

A sertéstenyésztés egyik nagy kihívása napjainkban az, hogy a malacok egészségesen átvészeljék a laktációt. Útnak indításuk egyik módja a „precíziós tenyésztés”. De mit is jelent ez pontosan? A precíziós tenyésztés a modern biotechnológia, például a génszerkesztés alkalmazása az állattenyésztésben. A génszerkesztés speciális enzimeket használ a DNS-nek a DNS-szekvencia meghatározott pontjain történő elvágására.

A malacok születéstől az elválasztásig tartó túlélésének csökkenése a sertéságazat számára jelentős gazdasági veszteséggel, valamint egészségügyi és jóléti problémákkal jár. Ezért alapvető fontosságú a malacok túlélési arányának javítása. Az olyan tényezők, mint a környezeti feltételek, az egészségi állapot, a hőmérséklet, a takarmányozás, a szociális interakciók és az irányítás befolyásolják a malacok túlélési arányát.

A precíziós tenyésztés a természetes úton vagy hagyományos tenyésztési módszerekkel előforduló változásokkal egyenértékű génmódosításokra terjed ki. A precíziós tenyésztés legfőbb előnye, hogy a kívánatos tulajdonságokat az állatállományban többéves keresztezés nélkül vezetik be
A precíziós tenyésztés a természetes úton vagy hagyományos tenyésztési módszerekkel előforduló változásokkal egyenértékű génmódosításokra terjed ki. A precíziós tenyésztés legfőbb előnye, hogy a kívánatos tulajdonságokat az állatállományban többéves keresztezés nélkül vezetik be (Fotó: Pixabay)

A malacok túlélése összetett

Továbbá a malacok túlélése összetett, mivel azt közvetlen anyai genetikai hatások és malacgének szabályozzák. Az anyai gének olyan tulajdonságokat kódolnak, mint a méh kapacitása, a placenta hatékonysága, az emlők száma, a kolosztrumtermelés, az ellés időtartama, az anyai viselkedés és a malacot szoptató koca anyasági képessége.

Ezenkívül olyan tényezők, mint az alom mérete, a születési súly, az alom méretének és születési súlyának változása, a vemhesség hossza és a veleszületett rendellenességek befolyásolják a malacok túlélési arányát.

A precíziós tenyésztés ígéretes mód arra, hogy javuljon a malacok túlélési aránya.

Mi a precíziós tenyésztés?

A precíziós tenyésztés a modern biotechnológia, például a génszerkesztés alkalmazása az állattenyésztésben. A génszerkesztés speciális enzimeket használ a DNS-nek a DNS-szekvencia meghatározott pontjain történő elvágására, hogy a DNS-t pontosan hozzáadják, eltávolítsák vagy kicseréljék ezeken a pontokon.

A precíziós tenyésztés a természetes úton vagy hagyományos tenyésztési módszerekkel előforduló változásokkal egyenértékű génmódosításokra terjed ki. A precíziós tenyésztés legfőbb előnye, hogy a kívánatos tulajdonságokat az állatállományban többéves keresztezés nélkül vezetik be.

Közvetlen és anyai genetikai hatások

A malacok túlélési arányának javítását célzó szelekciós rendszerek kidolgozásához egyéni szintű adatokat kell figyelembe venni, beleértve a születéskori túlélést, a szoptatási időszak alatti túlélést és az adott malac születési súlyát. Ezenkívül fontosak a kocaszintű adatok, amelyek az emlők számát, a kolosztrumtermelést, az ellés időtartamát és az anyasági képességet foglalják magukban; valamint az alomszintű adatok, beleértve a túlélési arányokat, az átlagos születési súlyt és az alom méretét.

A malacok túlélésére vonatkozó optimális szelekciós stratégia meghatározásához figyelembe kell venni a túlélési tulajdonságok közvetlen és anyai genetikai hatásai közötti negatív összefüggéseket.

A genetikai hatások korrelálhatnak

Különböző kutatások azt sugallják, hogy mindezek a tulajdonságok jelentős öröklődőképességgel rendelkeznek, és ezért tenyésztéssel javíthatók. Ezek a genetikai hatások azonban korrelálhatnak. Más, nem genetikai tényezők befolyásolhatják őket, és kedvezőtlenül kapcsolódhatnak más szaporodási tulajdonságokhoz, például az alom méretéhez, ami kihívássá teszi az optimális tenyésztési stratégiák kidolgozását.

Ezért a malacok túlélésére vonatkozó optimális szelekciós stratégia meghatározásához figyelembe kell venni a túlélési tulajdonságok közvetlen és anyai genetikai hatásai közötti negatív összefüggéseket.

A túlélési tulajdonságok tenyésztési értéke

Egy állat tenyészértékét az egyes tulajdonságok genetikai értékeként határozzák meg. Bár egy állat valódi tenyészértékét nem lehet meghatározni, de megbecsülni igen. Ezért az állat valódi tenyészértékének becsült értékét becsült tenyészértéknek nevezzük. A becsült tenyészértéket az egyedi állat genetikai tulajdonságai és az állat genetikai alapja közötti különbségként fejezik ki, amelyhez az állatot hasonlítják.

Genetikai statisztikai modell kidolgozása

A precíziós tenyésztés következő lépése egy genetikai statisztikai modell kidolgozása, amely a malacok túlélésének genetikai paraméterein, a túlélési tulajdonságok becsült tenyészértékén és a szelekciós rendszerből származó szelekciós válaszon alapul. Malacok szintjén a túlélési megfigyelések binárisak (élve vagy elpusztulva), amelyeket célszerűbb küszöbmodellel elemezni.

A malacok túlélésére és a születési súlyra adott közvetlen és anyai szelekciós válaszokat malacszinten Bayes-féle küszöb-lineáris modell segítségével elemezzük. Ezenkívül a lineáris modell különösen alkalmas a kocaszintű túlélési, szaporodási és születési súly tulajdonságok közvetlen szelekciós válaszainak elemzésére.

A malacok túlélésének szelekciója

Tuan Q. Nguyen, a Roslin Institute Mezőgazdasági, Kertészeti és Mérnöki Tudományok Tanszékének munkatársa (Edinburgh, Skócia) 2023-ban végzett kutatása kimutatta, hogy a malacok túlélésére irányuló szelekció rendkívül sikeres volt, és a céltulajdonság, a malacok túlélése a szoptatási időszak alatt jelentősen javult, különösen az anyai genetikai hatásra történő szelekció esetén.

Ezen túlmenően különböző kedvező korrelált válaszok, például a malacok születéskori túlélésének és a malacok születési súlyának javulása is megfigyelhető volt.

Továbbá, e vizsgálat egyik legjelentősebb eredménye az volt, hogy a közvetlen genetikai hatásra történő szelekció és a közvetlen és az anyai genetikai hatásra történő szelekció felerősítheti a közvetlen és az anyai genetikai hatás közötti negatív összefüggést a malacok túlélésében, és így csökkentheti az általános genetikai javulást.

A vizsgálat eredményei továbbá azt sugallták, hogy a malacok születési súlyának és a koca alomméretének egységessége elérhető az eltéréseik csökkentésére irányuló szelekcióval.

A csatornázott szelekciónak köszönhetően a populációban lévő állatok többé-kevésbé erős tendenciát mutatnak arra, hogy a kedvelt típusba tartozó felnőtt egyedekké fejlődjenek.

A csatornázott szelekció alkalmazása

Ugyanebben a kutatási tanulmányban azt is vizsgálták, hogy a csatornázott szelekciót az alomméret és a születési súly egységességének fokozására is lehet-e használni a malacok túlélésének javítása érdekében. A csatornázott szelekciót a természetes szelekció egy olyan típusaként írják le, amely hajlamos eltávolítani azokat az allélokat, amelyek a fejlődő állatot érzékennyé teszik a környezeti stressz potenciálisan zavaró hatásaira, és olyan genotípusokat hoz létre, amelyek optimális fenotípust eredményeznek még szuboptimális vagy szokatlan környezeti helyzetekben is.

A csatornázott szelekciónak köszönhetően a populációban lévő állatok többé-kevésbé erős tendenciát mutatnak arra, hogy a preferált típusba tartozó felnőtt egyedekké fejlődjenek.

E vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy az alomméret környezeti szórásának csökkentésére irányuló szelekció kedvező válaszokat eredményezett, például az alomméret és az almonkénti túlélési arány növekedését a szoptatási időszak alatt, valamint az almon belüli malacok születési súlyának csökkenő szórását, miközben nem volt hatással a malacok almonkénti átlagos születési súlyára.

Mivel az almonkénti malactúlélési arány növekedésére a szoptatási időszak alatt, az alomméret környezeti szórásának csökkentésére és a malacok születési súlyának csökkentett szórására irányuló szelekció javította a túlélést a szoptatási időszak alatt, e tulajdonságok súlyozott kombinációja lehet az optimális megoldás a malacok túlélésének javítására az alomméret csökkentése nélkül.

Záró megjegyzések

A precíziós tenyésztés hasznos tenyésztési módszer, amely hozzájárul a kívánatos tulajdonságok bevezetéséhez az állatállományban anélkül, hogy többéves keresztezésre lenne szükség. Ezen túlmenően a precíziós tenyésztés a túlélési arány növelése érdekében javítja a malacok egészségét és jólétét, miközben megelőzi a pénzügyi veszteségeket, és megfizethető megoldásokat biztosít a sertéstenyésztők számára. A malacok túlélési arányában közvetlen és anyai genetikai hatások egyaránt szerepet játszanak; ezért a malacok túlélési arányának javítását célzó szelekciós rendszerek kidolgozásához az egyedek, a kocák és az alom szintjén is figyelembe kell venni az adatokat.

(Forrás: pigprogress.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mikrochip segíti a takarmányozást A mezőgazdaság az utóbbi időben erőteljesen megindult a digitalizáció útján. A GPS, a drónok elterjedése a növénytermesztésben már mindennaposnak teki...
Állatkínzás, vagy forradalmi ötlet? – néhány gondo... Sokak számára ismeretlen kifejezés és eljárás a drencselés, amellyel az ellést követő megnövekedett tápanyagigényt próbálják kielégíteni szarvasmarhák...
Már a tehenek is okoskarkötővel járnak A tehenek szerepe rendkívül fontos a globális élelmiszerláncban, hiszen nemcsak a tejet, hanem a belőle készült számtalan tejterméket is nekik köszönh...
Precíziós állattenyésztés: vízágyas matracokon pih... Hamarosan extra kényelemben érezhetik magukat a Szent István Egyetem szarvasmarhái az intézmény Kaposvári Campusához tartozó tangazdaságában, ahol eg...
Összefoglaltuk a fontos agrárhíreket a gépek és te... Júliusban is több agrárhír szólt a technológia és a gépek fontos témáiról, ezekből gyűjtöttünk össze most egy csokrot a kedves olvasóinknak. Beszámol...
KAP-támogatott szénmegkötő gazdálkodás 2023-tól: f... A kétéves átmeneti időszak után 2023. január elsejétől indul az Európai Unióban, így hazánkban is az új 7 éves támogatási ciklus. Érdemes megismerked...