Hatalmas előrelépés az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben

 A kutatók úgy vélik, hogy olyan innovatív kezelést találtak, amely segíthet csökkenteni az antimikrobiális rezisztenciát a baromfiaknál előforduló halálos E. Coli-fertőzés kezelésében. A Surrey Egyetem által vezetett tanulmányban egy újszerű, fémből származó komplex hatékonyságát vizsgálták az antibiotikumokkal szemben egyre ellenállóbbá váló Avian Pathogenic Escherichia coli (APEC) kezelésében.

A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságának teszteléséhez. Két csoportra osztva az első csoport a mangán-karbonilt kapta, míg a második, a kontroll vagy foszfáttal pufferelt sóoldatot (PBS), vagy dimetil-szulfoxidot (DMSO).

A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak, hogy teszteljék a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságát.
A kutatók a nagy viaszmoly lárváival dolgoztak, hogy teszteljék a fémkomplex, a mangán-karbonil hatékonyságát. (Forrás: N: Andy Reago & Chrissy McClarren)

Bizonyított védőhatás

Négy nap elteltével a mangánkarbonilt kapott lárvák túlélési aránya 56-75% között volt, míg a kontrollcsoportoké sokkal alacsonyabb, 25-45% a PBS és 19-45% a DMSO esetében, ami a komplex védőhatását bizonyítja.

A vizsgálatot ezután megismételték APEC-vel fertőzött baromfival. Ők ismét mangánkarbonilt vagy PBS-t kaptak. A csirkék bélsarában azonosított baktériumürítés a kezelés után 24 órával a mangán-karbonil csoportban szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a PBS kontrollcsoportban, ami a vegyület által kiváltott baktériumölésre utal.

Ezt támasztották alá a kezelés után három nappal vett székletminták is, amelyek ismét szignifikánsan kevesebb baktériumot találtak azokban, akik mangánkarbonilt kaptak. A madarak májából vett szövetminták vizsgálata nem mutatta ki a fémvegyület toxikus hatását, amit a lárváknál figyeltek meg.

Potenciálisan átterjedhet az emberre is a fertőzés

Mivel egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy az APEC zoonózisos lehet, és potenciálisan átterjedhet az emberre, Roberto La Ragione, a Surrey Egyetem állatorvosi mikrobiológia és patológia professzora üdvözölte az eredményeket: „Az antimikrobiális fertőzés az egyik legnagyobb veszélyt jelenti az emberi és állati egészségre. Ha egy fertőzés kezelésére nem lehet antibiotikumokat használni, az nemcsak meghosszabbítja a betegséget és a kapcsolódó jóléti problémákat, hanem növeli a fertőzés terjedésének valószínűségét is.”

„A koronavírus megmutatta, milyen könnyen bekövetkezhet egy világjárvány, és egy újabb veszélye egyre valószínűbbnek tűnik, mivel az egyszerű bakteriális fertőzések kezelésére szolgáló antibiotikumok már nem működnek.”

Az antibiotikumok alternatívái létfontosságúak

Dr. John Betts, a Surrey Egyetem Állatorvosi Karának kutatója hozzátette: „Az antibiotikumok alternatíváinak kifejlesztése létfontosságú a jövőbeni egészségünk megőrzése érdekében. Az olyan fémkomplexek, mint a mangán-karbonil, képesek lehetnek erre, mivel kimutattuk, hogy nemcsak hatékonyak, de előállításuk is sokkal olcsóbb, mint a hagyományos antibiotikumoké.”

„A mangán-karbonil hatékonyságának felfedezése az APEC kezelésében monumentális előrelépés az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben, mivel azt mutatja, hogy nem feltétlenül van szükségünk több antibiotikumra, csak innovatívabban kell gondolkodnunk a kezelések kifejlesztésében.”

A tanulmányt a Veterinary Microbiology című folyóiratban tették közzé, a kutatócsoportban pedig az Állat- és Növényegészségügyi Ügynökség, a Connecticuti Egyetem, a Sheffieldi Egyetem és a Wurzburgi Egyetem tudósai vettek részt.

(Forrás: poultryworld.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Baromfi kisokos Mit eszik a baromfi? Hogy neveljem fel helyesen a tyúkokat, libákat, pulykákat, kacsákat? Hogyan lesz szép sárga bőrszíne a csirkének? Mitől tehetem m...
Rendőrből gazdálkodó Srej Ferenc nyugdíjas rendőr a családja ellátását biztosítja: szárnyasok tenyésztésébe és nevelésébe fogott Hatvanban. A Hatvani Rendőrkapitányság eg...
Mutáns tojásról beszél a Facebook Előfordul, hogy a szokásos tojás helyett kicsit nyúltabbat talál a gazda a fészekben, de amivel most találkozott egy termelő, arra még nem volt példa....
Idén is megünnepeltük a baromfikat! A baromfiágazat kiemelten fontos szerepet tölt be a hazai állattenyésztésben, ezért 2010-ben jött létre magyar kezdeményezésre a Baromfi Világnapja öt...
Nehézségek után felemelkedőben a francia baromfiág... Az Amerikai Egyesült Államokban az év eddigi szakaszában több csirkehúst állítottak elő, mint egy évvel korábban és a továbbiakban is erősödés várható...
Állatjóléti támogatást lehet igényelni baromfitart... Jó hírt kaptak a baromfitartók, ugyanis támogatás ütheti a markukat! Júniusban lehet benyújtani az étkezési tojást termelő tyúkállományok, valamint a ...