Grönlandi gleccserjég az Egyesült Arab Emírségek koktélbárjaiban

A grönlandi startup gleccserjeget kezdett el szállítani az Egyesült Arab Emírségek koktélbárjaiba. Az Arctic Ice azzal érvel, hogy ritka, tiszta terméke része lehet Grönland zöld átmenetének és nagyobb függetlenségének.

Egy koktél elfogyasztása egy dubaji felhőkarcoló tetején elég dekadensnek tűnhet, mivel egy grönlandi vállalkozó a fjordokból kikanalazott ősi gleccserjeget szeretné hozzáadni a pohárhoz, a végső nemzetközi izgalom érdekében.

Az Arctic Ice Grönland fjordjaiból gyűjti be a jeget, majd az Egyesült Arab Emírségekbe szállítja, hogy exkluzív bároknak értékesítse. A jég italokban való felhasználása Grönlandon általános gyakorlat, bár az évek során számos vállalkozó sikertelenül próbálta exportálni azt. A társalapító, Malik V Rasmussen elmondta, hogy az évezredek alatt összenyomódott jég teljesen buborékmentes és lassabban olvad, mint a hagyományos változat. Tisztább is, mint a fagyasztott ásványvíz, amelyet általában Dubai jégkockáiban használnak.

Forrás: Pixabay

A cég honlapja szerint: “Az Északi-sarkvidék jege közvetlenül az Északi-sarkvidék természetes gleccsereiből származik, amelyek több mint 100 000 éve fagyott állapotban vannak. A jégtakaró ezen részei nem érintkeztek semmilyen talajjal, és nem szennyeződtek emberi tevékenység által termelt szennyező anyagokkal. Ez teszi a sarkvidéki jeget a legtisztább víztartalmúvá a Földön.”

A startup 2022-ben indult, de csak a közelmúltban szállította ki az első 20 tonna jeget. A kritika hulláma viszont meglepte az alapítókat. A közösségi média kommentátorai nem voltak hízelgőek, és olyan megjegyzéseket tettek, mint például: “Nem kellene aggódnia a globális felmelegedés hatásai miatt, ahelyett, hogy gleccservizet árulna?” vagy “Mi ez a disztópia?”. Más reakciók és privát üzenetek még ennél is tovább mentek, beleértve néhány megjegyzést, amelyek Rasmussen szerint “a halálos fenyegetések határát súrolják”.

A vállalat azonban azzal érvel, hogy jege környezetbarát és társadalmi értékkel bír. A Grönland körüli fjordok általában tele vannak jéghegyekkel, amelyek letörték a gleccsereket, amelyek a grönlandi jégtakaróhoz kapcsolódnak. Az Arctic Ice-nak van egy speciális hajója daruval, és Nuup Kangerlua-ba, a grönlandi főváros, Nuuk körüli fjordjába viszik, hogy egy bizonyos típusú jeget keressenek, amely nem érintkezett sem a gleccser aljával, sem tetejével. Ez a jég tisztább és nehéz észrevenni a vízben, mivel teljesen átlátszó, és ezért helyben “fekete jégnek” nevezik.

Miután megtalálták a megfelelő darabot, felveszik a daruval, és egy kék műanyag ládába helyezik, amíg a hajó meg nem telik, majd visszavitorláznak Nuukba, ahol megtöltenek egy hűtött szállítókonténert a ládákkal. Ezt a konténert az izlandi Eimskip hajózási társaság szállítja Dániába. Dániában az Arctic Ice szerint egy másik hajóra rakodnak át, amely Dubaiba viszi a szállítmányt. Dubaiban a jeget a Natural Ice helyi forgalmazója értékesíti, amely már más típusú jeget is értékesít Dubaiban.

A Grönlandról Dániába tartó hajózás első szakasza az Arctic Ice szerint alacsony szén-dioxid-intenzitású, mivel a legtöbb Grönlandot elhagyó hűtőkonténer üres lett volna, mivel az ország több fagyasztott árut importál, mint amennyit exportál – olvastuk a theguardian.com-on.

A cég mostanra elkötelezte magát amellett, hogy teljes mértékben karbonsemlegessé válik, és az ellátási lánc létrehozását és az Északi-sarkvidéki jég szénlábnyomának kiszámítását követően minden többletkibocsátást kiszámítanak és kompenzálnak, akár szén-dioxid-leválasztás és -tárolás, akár olyan kialakulóban lévő technológiák révén, amelyek szopni CO2 a levegőből.

“Grönland zöld átállásának segítése az, amiről úgy gondolom, hogy az életcélom” – mondta Rasmussen. “Ez a hozzáállás végigfut a vállalaton, de lehet, hogy még nem kommunikáltuk elég jól.”

Rasmussen elsődleges célja azonban az, hogy új bevételi forrásokat teremtsen Grönland számára, amely pénzügyileg nagymértékben függ Dániától, amelynek éves támogatása Grönland költségvetésének 55% -át teszi ki. Ahhoz, hogy politikai és gazdasági szempontból nagyobb függetlenséget szerezzünk, létfontosságú a gazdasági növekedés.

“Grönlandon minden pénzünket a halból és a turizmusból keressük” – mondta Rasmussen. “Régóta szerettem volna találni valami mást, amiből profitálhatunk.”

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Konferencia a Virágzó Vidékért "Virágzó Vidékünk Európa Nap - Hogyan tovább agrár-környezetgazdálkodás?"címmel konferenciát szervez a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat 2014. május 22-én...
Hivatalos: a marhahústermelés nem fenntartható Amerikai kutatók kimondták: a húsmarha előállítása sokszorosan meghaladja más állati termékek előállításának költségeit – olvasható az origo.hu-n. Az ...
Alternatív tüzelőanyag: a brikett Bár még tavaszt idéző időjárás uralkodik hazánkban, lassan közeledik a tél és vele együtt a fűtési szezon. Sokak számára természetes, hogy gázzal fűte...
Nyílt napok a bioszén és bio-hulladékok újrahaszno... Ingyenesen látogatható Agrár Szakmai Nyílt Napokra invitálja az érdeklődőket a Terra Humana Kft! A rendezvényen részt vevők a környezetkímélő tápanyag...
Asszonyélet: száműzné az EU a vékony műanyagzacskó... Elfogadta az Európai Parlament (EP) azokat a szabályokat, amelyek szerte az unióban jelentősen visszaszorítanák a környezetszennyező, 50 mikronnál vék...
Tyúkok áraszthatják el Érdet! Forradalmasítják a hulladékgazdálkodást Érden. A biológiailag lebomló hulladékok csökkentése érdekében elindul a “Tyúkokkal a környezetvédelemért” eln...