Bár még tavaszt idéző időjárás uralkodik hazánkban, lassan közeledik a tél és vele együtt a fűtési szezon. Sokak számára természetes, hogy gázzal fűtenek, de vidéken, kisebb városokban még sokan fűtenek fával, szénnel és egyéb, alternatív tüzelőanyagokkal. Cikkünkben egy ilyen tüzelőanyagot, a brikettet szeretnénk bemutatni.
Sok helyről hallani, hogy a fával és szénnel történő fűtés mennyire káros a légkörre nézve. Faluhelyen azonban nem mindenhol van lehetőség a gázzal történő fűtésre és az emberek rá vannak kényszerítve a fatüzelésű kazánok, cserépkályhák használatára.
Hála a tudománynak, mára sikerült olyan tüzelőanyagokat is előállítani, melyek kevésbé szennyezik a környezetet és pótolni tudják a fa és a szén által adott kellemes meleget a lakásban.

A fabrikett egy környezetbarát, modern tüzelőanyag, amely a természet érdekeit és a hulladékok újrahasznosításának elvét ötvözi. Előállítása során faforgácsot és fűrészport használnak fel, semmilyen más adalékanyagot nem tesznek hozzá, ezért összetétele a fáéval 100%-ban megegyezik. Az alapanyagokat száradni hagyják, majd ha elérte a kellő szárazságot, felaprítják azokat. Az így keletkezett morzsás részecskéket magas nyomáson összepréselik. Ennek a préselésnek köszönhetően az égés lassabb, egyenletesebb lesz, a fánál hatékonyabban lehet fűteni vele.
A fabrikett előnyei a következők:
- a tűzifa 30-40 százalékos nedvességtartalmával ellentétben a briketté csak 5-10 százalék, így jóval magasabb hatásfokkal ég,
- fűtőértéke megegyezik a barnakőszénével (17,5-19,5 MJ/kg),
- magas fűtőérték mellé alacsony mértékű környezetkárosítás társul,
- hamuja akár trágyaként is használható magas ásványi anyag tartalma miatt.
Egy kis érdekesség |
4 m3 tűzifát 1 m3 fabrikett képes helyettesíteni. Ennek köszönhetően a téli fűtés lényegesen olcsóbb lehet, mintha fával és szénnel fűtenénk. |
Forrás: baktoepker.hu, globalstone.hu