Gépek, videók, fejlesztések – itt a novemberi hírösszefoglaló

Októberben is több mezőgazdasági gépes cikket közöltünk az agrárhíreink között, ezeket gyűjtöttük most egy anyagba. Írtunk arról, hogy milyenek voltak a szakmai programok Bábolnán a Gazdanapokon, hogy hogyan növeli egy önirányító rendszer a kukorica és a szójabab köztes termesztésének hatékonyságát és hogy DLG ezüstérmet nyert a Krone BiG X önjáró silózók új élező berendezése. Jó olvasást a hírösszefoglalóhoz!

Elsőként javasoljuk a Magro-beszámolót a 2023-as Gazdanapokról. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok 36. alkalommal rendezte meg a Gazdanapokat, ahol a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az erdészet is fontos szerepet kapott. A programokon kiemelten foglalkoztak a gépesítéssel és szántóföldi növénytermesztéssel. A megújított kiállításon több szakmai témáról is fontos beszélgetéseket hallhattunk, az Ifjú Gazda Konferencia mellett egy asztalhoz ültek a gabonapiac és a Közös Agrárpolitika szakértői.

Sorakoznak a gépbemutató főszereplői - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna
Sorakoznak a gépbemutató főszereplői – Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna

A témához kapcsolódik, hogy a gépbemutatón videóztuk a modern technikát Bábolnán. A Bábolnai Gazdanapok gépbemutatója a 3 napos programsorozat ismétlődő és fontos eleme volt. Kiemelten készültek a szervezők és a szakmai kiállítók is a gyakorlat ismertetésére. A megszokottól eltérően idén nem kukoricatarlón voltak, hanem zöldítéssel kapcsolatos talajmunkákat figyelhettek meg az érdeklődők, közel másfél tucatnyi gépkapcsolat, erőgépek és szántóföldi kultivátorok, ekék és tárcsák főszereplésével. A munkagépek bemutatták a tudásukat, meg lehetett nézni a művelési gyakorlat eredményét.

A traktorvásárlás után a munkagépek jöhetnek az új precíziós pályázatban

Kiemelkedő forgalmat érhet el 2023-végére a hazai mezőgéppiac, ezt követően azonban visszaesés várhat az ágazatra. Bár a gyártók számos, forradalmian új megoldással várják a gazdálkodókat, a bizonytalan piaci helyzet és a támogatások hiánya miatt a legtöbben kivárnak a beruházásokkal. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) szerint az új pályázati lehetőségek megjelenése visszahozhatja a termelők beruházási kedvét.

A szaktárca korábbi tájékoztatásából ugyanakkor kiderül, hogy az új támogatási ciklusban is elérhetőek lesznek a korábbi jogcímek, így vélhetően a precíziós pályázatot is újra meghirdeti majd az Agrárminisztérium. A pályázatra nagy szükség van, hiszen a támogatásnak köszönhetően tovább javulhat a mezőgazdasági termelés hatékonysága Magyarországon – írták.

Kiemelkedő forgalmú lehet 2023-végére a hazai mezőgéppiac, ezután azonban visszaesés jöhet, az új precíziós pályázati lehetőségek visszahozhatják a beruházási kedvet, a munkagépek és a talaj kerülhet a középpontba - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna, Gazdanapok 2023, gépbemutató
Kiemelkedő forgalmú lehet 2023-végére a hazai mezőgéppiac, ezután azonban visszaesés jöhet, az új precíziós pályázati lehetőségek visszahozhatják a beruházási kedvet, a munkagépek és a talaj kerülhet a középpontba – Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna, Gazdanapok 2023, gépbemutató

Egy kukorica betakarítási és tarlókezelési nap tanulságai

Az Austro Diesel főszervezésében 2023. szeptember 26-án Pellérden kukorica betakarítási és tarlókezelési nap volt, ahol a Kukorica Kör Egyesület tagjai is programokkal, illetve bemutatóval várták az érdeklődőket. Az eseményre a környékbeli és a Kukoricázz Velünk! termelési versenyben részt vevő gazdákat is meghívták, akik a Gazdakör Kft. földjén a kukorica termékpálya különböző állomásaiba nyerhettek betekintést. A beszámolót itt érdemes elolvasni.

Hogyan növeli egy önirányító rendszer a kukorica és a szójabab köztes termesztésének hatékonyságát?

A gazdálkodók előtt álló egyik legnagyobb kihívás napjainkban az egy hektárra jutó termelékenység növelése. A köztes termesztés, azaz két vagy több növény együttes termesztése ugyanazon a területen, világszerte fenntartható és hatékony mezőgazdasági gyakorlatként terjedt el. Az AgTech alkalmazása a kukorica és a szójabab köztes termesztésében növelheti a föld- és műtrágyahasználat hatékonyságát. A vetésváltás fő célja, hogy egy adott földterületről a lehető legjobb terméshozamot érje el az adott időpontban rendelkezésre álló potenciális erőforrások maximalizálásával. Ha a növényeket együtt termesztik, azok negatívan vagy pozitívan befolyásolhatják egymást, mivel versenyeznek a vízért, a fényért és a tápanyagokért.

Leállítja a Horsch az autonóm terepi robotok fejlesztését

Véget ér a Horsch öt évvel ezelőtt indított első autonóm robotprojektje. A filozófiába beletartozik, hogy a szántóföldi robot mögé más berendezéseket is be lehet kapcsolni. Az univerzálisan alkalmazható szántóföldi robotot olyan feladatokra szántak, mint például egy vetőgép vontatása. Az alternatívák, például a szabványos traktorok, költséghatékonyabbnak bizonyultak a gazdálkodók számára.

A Horsch RO 1, amely több mint két évvel ezelőtt debütált a szántóföldeken, egy autonóm módon működő, lánctalpakra szerelt univerzális robot, amelynek hátuljára egy vetőgépet erősítettek. Némi hasonlóságot mutat a sikeres AgXeed szántóföldi robottal. A Horsch azonban már nem lát ebben a koncepcióban potenciált, amint azt Michael Horsch a Top Agrar és az Agrarheute német mezőgazdasági médiumokkal folytatott beszélgetések során elmondta.

Gyártásba kerül a Fendt e100 elektromos traktor

A közelgő Agritechnica kiállításon mutatja be elektromos e100 traktorának új változatát a Fendt. Ettől kezdve lehet megrendeléseket leadni. A korlátozott gyártás 2024-ben kezdődik, mindössze Németországban, Norvégiában és Hollandiában tervezik az értékesítést. A prototípusokkal ellentétben a Fendt most egy keskeny nyomtávú változat mellett döntött. A tényleges sorozatgyártás 2025-re várható. Az elektromos e100 első változata a 200P szérián alapult. Most a Fendt úgy döntött, hogy az elektromos traktort egy V-sorozatú keskeny nyomtávú traktorra építi. Egy modell kerül piacra: az e107V. A traktor külseje gyakorlatilag a dízel változatéhoz hasonlít. Kívülről csak az látszik, hogy hiányzik a kipufogórendszer, és hogy a motorháztető egy töredékkel magasabb.

A 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai – a KITE irányt mutat

Herceghalom határában került megrendezésre a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatója, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel. A rendezvény apropóját az idei évben megalkotott „Feltételesség rendelet” adta, amelynek a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásai között helyet kaptak a talajromlás és a talajerózió kockázatának csökkentését célzó szabályok is.

A talajvédelem, valamint a szántóterületek fenntartható termelésre való alkalmassá tételének létjogosultságát támasztotta alá Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatójának nyitó előadása, melyben kitért a síkvidéki vízrendezésben elért eredményekre, valamint az erózió elleni védekezés terén csaknem egy évtizede töretlen erőfeszítésekre. Ezen térinformatikai fejlesztések és a megszerzett gyakorlati tapasztalat ma lehetővé teszi, hogy a cég támogassa a termelőket a fenntartható gazdálkodási megoldások adaptálásában az erózióval érintett területeken is.

Herceghalom határában tartotta a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatóját, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel
Herceghalom határában tartotta a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatóját, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel

A 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai II.

A John Deere szemenkénti vetéstechnológiáját egy 12 soros 1775NT Exact Emerge vetőgép képviselte, amely egy John Deere 7R 290-es traktorral alkotott tökéletes gépkapcsolatot. Az aktív pneumatikus nyomásfokozással ellátott paralelogramma felfüggesztésű öntvény vetőkocsik kiváló mélységtartást biztosítanak változó talajviszonyok közt is, ugyanakkor a keresztirányú domborzatkövetés is megoldott a szekcionált csuklós főgerendelynek köszönhető. A vetőkocsikra felszerelt sortisztító- és hullámos elővágó tárcsákkal a gép kiválóan alkalmas mulcs- vagy akár direktvetésre, melyet a bemutatón is megtekinthettünk. Az elektromos hajtású, nagy pontosságú vákuumos vetőmagadagolás és a lehordókefés magtovábbítás kiváló tőtáv-egyenletességet biztosít akár, 16 km/h vetési sebesség mellett is. A domboldalakon történő precíz nyomvonalon tartást a Laforge DynaTrac elektrohidraulikus aktív munkagépirányító rendszer biztosította, miközben megvalósult az automatikus fogásrögzítés is a John Deere AutoPath alkalmazás segítségével.

A vetőgép természeten képes a görbe nyomvonalon elengedhetetlenül fontos tőtávkompenzációra, a soronkénti szakaszolásra, valamint a differenciált kijuttatásra, melyek együttes alkalmazása hatékony inputanyag felhasználást biztosít a szintvonalon történő vetés esetén is. A vetési technológiát a magárokba történő folyékony startertrágya-kijuttatás tette teljessé, mely a KITE JET folyadékrendszer segítségével valósult meg. A vetőgépet üzemeltető traktor a talajkímélés és a nagyobb oldalstabilitás érdekében sorközjáró duplakerekezéssel volt felszerelve.

A köszörűkő és a szabadalmaztatott köszörűkő felfogatás képe
A köszörűkő és a szabadalmaztatott köszörűkő felfogatás képe

DLG ezüstérmet nyert a Krone BiG X önjáró silózók új élező berendezése

A Német Mezőgazdasági Társaság (DLG) ezüstéremmel tünteti ki novemberben a németországi Hannoverben az Agritechnica mezőgazdasági szakkiállításon a Krone új fejlesztésű, önjáró silózókhoz szabadalmaztatott,”manuális utánállítás nélküli élező berendezését”. A zsűri ezzel az önjáró silózók késeinek élezését végző innovatív műszaki megoldást ismert el, amely a megnövelt karbantartási intervallumával, könnyű kezelhetőségével és csökkentett anyagfelhasználásával hoz előnyöket a termelésben.

A Krone új köszörűkő berendezése a szecskázódob késeinek 2200 élezési ciklust biztosít anélkül, hogy a köszörűkő manuális utánállítására lenne szükség. Ez lehetővé tette az élező berendezés karbantartási ciklusidejének ötszörösére növelését a hagyományos rendszerekhez képest, amelyek körülbelül 400-450 élezési ciklus után karbantartást igényelnek. Az ezzel kapcsolatos előnyök a köszörűkő integrált teleszkópos menettel kifejlesztett új beállításán alapulnak.

Solis 90 CRDi StageV traktor – kompromisszumok nélkül

A modern gazdálkodás dinamikus, sokszor kiszámíthatatlan kihívásokkal teli világában a megfelelő gépek és eszközök kiválasztása létfontosságú. Az innováció és a megbízhatóság, mint két alapvető igény, kéz a kézben jár a hatékony termelés érdekében. Ezen követelmények között a híd szerepét tölti be a Solis 90 CRDi StageV traktor, amely a legújabb technológiákat ötvözi a kiforrott műszaki megoldásokkal. Nem csupán a motor teljesítményében vagy az üzemanyag-hatékonyságában mutatkozik meg ez a kombináció, hanem az olyan finom részletekben is, mint az ergonómia vagy a felhasználói kényelem.

A Solis 90 CRDi bemutatója

A gazdák ma már nem elégszenek meg egy egyszerű traktorral, hanem olyan munkaeszközt keresnek, amely minden területen a maximumot nyújtja. A Solis 90 ezen elvárásoknak nemcsak, hogy megfelel, de túl is szárnyalja azokat. Ahhoz, hogy a gazdálkodók versenyképesek maradhassanak a globalizált piacokon, nem elegendő a tradicionális megoldásokhoz ragaszkodni. A Solis 90-nel a gazdálkodók egy lépéssel mindig az innováció élvonalában maradnak, biztosítva a fenntartható és hatékony termelést. (x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mezőgazdasági gépértékesítés szeptember hónapban... Következő összefoglaló cikkünkből megtudhatja, hogyan alakult a mezőgazdasági gépek adásvétele, illetve melyek voltak a leginkább keresett gépek. Az ...
Traktort nem vesz az ember naponta – 1 éves a láto... 2 éve, november 14-én tették le az alapkövét, idén pedig már 1 éves születésnapját ünnepelte a Fendt Forum, amely a Fendt új világába vezeti be a láto...
A mezőgazdasági gépforgalmazás piaci helyzete Magy... Az utóbbi években folyamatosan növekedő tendenciát mutatnak a mezőgazdasági gépekkel kapcsolatos beruházások, amelyek 2013-ra meghaladták a 105 milliá...
Az év traktora 2015-ben… 13 év után újra Case IH típusú traktor hozta el az első helyet az Év traktora szavazáson. Az 1998 óta megrendezett versenyen idén is 23 ország szakújs...
Eladhatja egyes gépértékesítési központjait az IKR... A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy az Agrofert-csoport egyes tagjai - az IKR Agrár Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a Pécs-Reménypus...
Több mint 2 millió euró fejlesztésekre Sokan esküsznek a New Holland gépekre. Már 1 éve annak, hogy aki újat szeretne belőle vásárolni, annak az Agrotec Kft-nél kell kopogtatnia. Új telephe...