Hogyan növeli egy önirányító rendszer a kukorica és a szójabab köztes termesztésének hatékonyságát?

A gazdálkodók előtt álló egyik legnagyobb kihívás napjainkban az egy hektárra jutó termelékenység növelése. A köztes termesztés, azaz két vagy több növény együttes termesztése ugyanazon a területen, világszerte fenntartható és hatékony mezőgazdasági gyakorlatként terjedt el. Az AgTech alkalmazása a kukorica és a szójabab köztes termesztésében növelheti a föld- és műtrágyahasználat hatékonyságát.

A vetésváltás fő célja, hogy egy adott földterületről a lehető legjobb terméshozamot érje el az adott időpontban rendelkezésre álló potenciális erőforrások maximalizálásával. Ha a növényeket együtt termesztik, azok negatívan vagy pozitívan befolyásolhatják egymást, mivel versenyeznek a vízért, a fényért és a tápanyagokért.

 ±2,5 cm-es áthaladási pontosságával tökéletes sortávolság-szabályozást biztosít a kukorica és a szójabab számára, biztosítva, hogy minden sor egyenletesen vagy váltakozva legyen elhelyezve (Forrás: CHCNAV
±2,5 cm-es áthaladási pontosságával tökéletes sortávolság-szabályozást biztosít a kukorica és a szójabab számára, biztosítva, hogy minden sor egyenletesen vagy váltakozva legyen elhelyezve (Forrás: CHCNAV)

A gondos növényválasztás, a precíziós vetés és a növekedés irányítása a siker kulcsa. Ebben az esetben kukoricát és szójababot termesztettek együtt ugyanazon a földön Kínában, és a CHCNAV önvezető rendszert használták a vetéshez szükséges pontosság eléréséhez.

A vegyes termesztés értéke a tápanyagbevitel csökkentése érdekében

A hüvelyesek családjába tartozó növények, mint például a szója, nitrogénmegkötő tulajdonságaikról ismertek. A szójabab nitrogént biztosít a kukorica számára, így a köztes növénytermesztés bizonyos mértékig csökkenti a további nitrogénműtrágya szükségességét, megtakarítja a szórás költségeit, és elkerüli a nitrogénnek a gazdaságból a környezetbe történő esetleges távozását. Emellett növeli a biológiai sokféleséget és az ökológiai stabilitást is, mivel több mezőgazdasági faj termesztését teszi lehetővé ugyanazon a parcellán.

Milyen precíziós vetési követelmények vonatkoznak a köztes vetésre?

A kukorica magas szárú, míg a szója viszonylag rövid szárú. Ennek eredményeként a kukorica levelei árnyékolhatják a szójababot, és megakadályozhatják, hogy napfény érje, ami megnehezíti a szójabab megfelelő növekedését, és nem optimális terméshozamot eredményez. A magas és rövid szárak kombinációja mindkét növény számára káros lehet. A vetési követelmények ezért magasak a sűrűség és a sortávolság tekintetében. Az ültetési mintákat jól meg kell tervezni, és pontosan végre kell hajtani a legjobb eredmények elérése érdekében.

Hogyan javíthatják az önvezérlő rendszerek a köztes terméshozamokat?

Mr. Chen, a kínai Anhuiban működő Mezőgazdasági Gépek elnöke számára ez volt az első év, amikor csapata a CHCNAV önirányító rendszert használta a kukorica és a szója köztes vetésére.

Mr. Chen azt mondta: „Korábban nem használtunk semmilyen irányító vagy automatizált kormányrendszert. A vetősorok tele voltak kanyarokkal, ami nem járult hozzá a bőséges terméshez. De ezúttal a CHCNAV NX510 automatikus kormányzó rendszert használtuk 4 mezőgazdasági gépünkön, és az eredmények elképesztőek voltak!

A rendszerrel az ültetés egyszerű feladat. A kezelő beállítja a paramétereket, és a traktor automatikusan követi a növénykultúrához szükséges sortávolságot; legyen az 40 vagy 60 cm, a pontos sortávolság mindig megmarad.

Ennek eredményeképpen elkezdtük racionálisabban kihasználni az emberi erőforrásainkat, és a napi teljesítményünk jelentősen javult. A jövőben a többi traktorunkat is fel fogjuk szerelni ezzel a rendszerrel – több tucat traktorunk van”.

Milyen teljes körű precíziós gazdálkodási megoldásokat kínál a CHCNAV a köztes gazdálkodáshoz?

A CHCNAV mezőgazdasági részlege olyan GNSS-alapú megoldásokat fejleszt, amelyek minden gazdálkodó számára nélkülözhetetlenek. A CHCNAV irányító és automatikus kormányzó rendszerei segítenek a gazdálkodóknak abban, hogy sokkal hatékonyabbak legyenek, csökkentsék a fáradtságot, és megtakarításokat érjenek el a vegyszereken és műtrágyákon.

A CHCNAV NX510 automatikus kormányzású rendszer ±2,5 cm-es áthaladási pontosságával tökéletes sortávolság-szabályozást biztosít a kukorica és szójabab számára, biztosítva, hogy minden sor egyenletesen vagy váltakozva legyen elhelyezve.

A sortávolság és a vetési sűrűség szabályozásával a rendszer nemcsak lehetővé teszi, hogy a napfény elérje az alacsonyabb növényeket, elősegítve a növény növekedését, hanem segít a növényvédőszeres permetezés csökkentésében is. Mindez hozzáadott értéket jelent a Mr. Chenhez hasonló gazdálkodók számára, akiknek költséghatékony megoldásra van szükségük a köztes terméshozam optimalizálásához.

(Forrás: futurefarming.com)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Bábolnai Gazdanapok Idén már 29. alkalommal rendezik meg a Bábolnai Gazdanapokat Bábolnán. Lássuk, hogyan alakult eddig, és még mi várható a 4 napos rendezvényen. Szepte...
Integrált szervezet szolgálja ki a növénytermesztő... A Nitrogénművek Zrt. sajtótájékoztató keretében mutatta be új, integrált szervezetét, amely a vetőmagtól a terménykereskedelemig átfogóan szolgálja ki...
AgroCon 2014 – Fókuszban a növénytermesztés... 2014. november 4-én az IIR Magyarország szervezésében kerül megrendezésre az AgroCon 2014 konferencia Kecskeméten, a Granada Konferencia, Wellness és ...