Főbb tudnivalók az ökogazdálkodás ellenőrzési rendszeréről

Az AKG támogatás mellett az ökológiai gazdálkodás támogatásáról is volt szó a november 12-én tartott Agrár Akadémia webkonferenciánkon. Az ezzel kapcsolatos előadást Kanyó Zsolt, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. fejlesztési részlegvezetője tartotta. Összeszedtük az előadás során elhangzott legfontosabb tudnivalókat.

Az egyik legfontosabb alapelv, hogy ökológiai gazdálkodás támogatására – amely egy normatív, területalapú, vissza nem térítendő támogatás – két esetben van lehetőség:

  • amennyiben valaki át szeretne állni ökológiai gazdálkodásra,
  • vagy már a meglévő ökológiai gazdálkodása fenntartása érdekében.

Fontos figyelembe venni, hogy a támogatás összege nem egyenlő a két fenti esetben: az ökológiai gazdálkodásra történő átállásra nagyobb összeg jár. Az átállási idő szántóföldi növények és gyepek esetén 2 év, ültetvények esetén 3 év. Az első kifizetések így várhatóan 2017 márciusában indulhatnak el.

A támogatást azok kaphatják meg, akik az 5 évre kötelezik el magukat. Az aktív mezőgazdasági termelők kedvezményezettnek minősülnek a pályázati kiírás során. A pályázóknak összesen 207.864.704 euró, mintegy 64 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az előadáson elhangzott, hogy azok a gazdák jogosultak a támogatásra, akik legalább 0,3 hektár táblamérettel rendelkeznek, illetve művelési áganként minimum 1 hektár terület van a birtokukban. További kritérium, hogy a területre 2016. január 1-től 2020. december 31-ig ellenőrzésre vonatkozó szerződést kell kötni. Fontos, hogy egy KET területre vagy ÖKO vagy AKG támogatást lehet igényelni, a kettőt egyszerre nem! A földmérést bárki végezheti, továbbá kérésre a falugazdászok ingyen felmérik a területeket.

Követelmény, hogy jogszerű földhasználó legyen a pályázó, gazdálkodási naplót vezessen és tápanyag-gazdálkodási tervet is készítsen.

A gazdálkodóknak a következő teendőjük van:

  • szerződéskötés a Biokontroll céggel, alap-feltételrendszer előírásainak betartása,
  • területmérés jegyzőkönyvek megőrzése 5 évig,
  • képzésen való részvétel az új belépőknek (1 napos esemény)

Amennyiben túljelentkezés történik, egy pontrendszer alapján állítják fel a pályázatot elnyerők sorrendjét. Plusz pontok járnak a támogatandó terület besorolása alapján (Natura 2000, nitrát-érzékeny terület, stb.)

Lássuk, kinek mennyi támogatás jár az ökológiai gazdálkodás támogatása keretében!

A fenti táblázatból kitűnik, hogy az alma- és szőlőtermesztők számíthatnak a legmagasabb támogatásra.

Nagyon fontos azt figyelembe venni, hogy amennyiben a támogatási időszak alatt valamilyen okból ágazatot kell váltania a gazdának, akkor az addig kapott támogatási összeget kamattal együtt vissza kell fizetnie!

Legeltetés esetén 0,3 állat/hektár állatsűrűséget kell fenntartani a gazdának és egy évben egyszer lehet kaszálni a területen. Kanyó Zsolt szerint azonban, ha kaszálóként van nyilvántartva a terület, úgy nem köteles a gazdálkodó állatokat fenntartani.

Elhangzott az is, hogy az ökológiai gazdálkodás alá vont területek körül célszerű egy védősávot fenntartani (például fasor), mivel ha a szomszéd gazdálkodó földjéről átsodródik valamilyen, az öko-gazdálkodásban nem engedélyezett vegyszer, könnyen bajba kerülhet az ökológiai gazdálkodást végző gazda.

Mi az ellenőrzés menete?

Első lépésként be kell jelentkezni a rendszerbe, majd szerződést kell kötni a Biokontrollal. Ezt követően megtörténik a nyilvántartásba vétel a NÉBIH és az MVH részéről is. Utána kerül sor a kapcsolatfelvételre az ellenőrökkel, majd ezt követően jön az ellenőrzés. Az ellenőrzés történhet bejelentve vagy bejelentés nélkül is.

Az ellenőrzés két részből áll:

  • dokumentáció ellenőrzése,
  • szemlézés.

Kanyó Zsolt rámutatott, hogy kivétel nélkül mindenkit évente egyszer ellenőriznek majd. További ellenőrzések pedig szúrópróba szerűen, valamint kockázati szint szerint történhetnek. Az ellenőr az ellenőrzés végén egy értékelést állít ki, melyben leírja a vizsgálat eredményeit. Ezt az értékelést a tanúsító felülvizsgálja és fellebbezhet, felfüggesztheti, súlyosbíthatja, de akár vissza is vonhatja. Az értékelésnek több fokozata van. Ezek a következők:

  • nincs hiányosság,
  • kis hiányosság, amely után figyelmeztetés jár,
  • nagy hiányosság, amely szankciót von maga után.

Amennyiben a vizsgálat során nem találtak hiányosságot az ellenőrök, rögzítik azt a tanúsító lapon, majd kiállítják a tanúsítványt és kitöltik a mellékleteit, melyeket kiküldenek a gazdálkodónak.

Az AKG témakörében tartott előadás összefoglalóját az alábbi oldalon olvashatja el.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

MVH Közlemények – nov. 29 – dec. 2. Az erdei közjóléti létesítmények megvalósításához nyújtandó támogatás igényléséről szóló 159/2013. (IX.25.) MVH Közlemény módosításáról itt olvashat: ...
Támogatás-igénylések – növénytermesztés, halászat,... Az MVH a héten több közleményt is kiadott különböző területek támogatása kapcsán, amennyiben érdeklik az egyes lehetőségek, kattintson a linkre a rész...
Csökkentek a termelői árak, korán lesz a gyümölcss... Több száz millió forint került kifizetésre az elmúlt héten is; előbb szedhető majd a meggy, cseresznye; nőhet a haltermelés; kitiltják az agresszív nö...
Biogazdaság vagy ökogazdaság? Mi a különbség a bio, az öko és az organikus jelzővel ellátott termények, zöldségek, gyümölcsök között? Ha valakinek biogazdasága van, az egyben ökoga...
Támogatások erdészeknek, állattenyésztőknek – MVH ... A néhány hetes „szünet” után újabb közleményeket adott ki a 25. héten a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium. Főként erdőtulajdonosokhoz, ál...
Üzletemberből biogazda Több hektáros biogazdaság, egy sikeres bisztró és egy biopiac, hajnali ötös kelés. Jól hangzik? Járosi Tamás négy évvel ezelőtt döntött úgy, hogy buda...