Fontos változások az AKG támogatásban

Rendkívül hasznos előadást hallhattunk az AKG és az ökológiai gazdálkodás támogatásával kapcsolatban a november 12-én megrendezett Agrár Akadémia webkonferencián a Magro.hu szervezésében.  Kary Lóránt, az MVH osztályvezetője és Kanyó Zsolt, a Biokontroll Nonprofit Kft. szakembere minden olyan pontra felhívta a figyelmet, amit figyelembe kell venni a támogatási kérelmek kapcsán. Ezek lényegi részét foglaltuk össze 2 cikkünkben.

Az új AKG rendszer egyik legfontosabb változása, hogy mostantól kezdve a gazdálkodási év megegyezik a naptári évvel. Így az első gazdasági év 2016. január 1-től kezdődik. Ettől a dátumtól kezdve kell tartani a kötelezettségeket. Kary Lóránt szerint lényeges változás az is, hogy az AKG célprogramokat tematikus csoportok váltották fel. Fontos újdonságnak számít továbbá, hogy míg a régi AKG rendszerben bejegyzett felhasználónak kellett lennie a támogatást igénylőnek, addig mostantól minden SAPS szerinti jogszerű földhasználó jogosult támogatásra. Az osztályvezető kiemelte: lényeges, hogy a teljes támogatási időszakban meglegyen a földhasználati jogviszony. Ezt az illetékes hatóság bármikor ellenőrizheti, ennek hiánya súlyos következményekkel járhat.

Továbbra sem változott, hogy a támogatási időszakban mind az AKG, mind az ÖKO támogatás esetében a KET az alapegység. A KET területe a teljes támogatási időszakban nem változhat, de az ezen belüli táblák mérete bármikor módosítható.

A terület felmérésének szabályai

Az Agrár Akadémia webkonferencián a hivatal vezetője részletesen bemutatta a terület felmérésének szabályait is. Ezek szerint figyelni kell arra, hogy szigorúan annyi területet mérjen fel a gazdálkodó, amennyivel rendelkezik. Fontos, hogy adott KET területen belül csak egyfajta felhasználású tábla lehet, tehát nem lehet például egy rész szántó és egy rész gyep. A területfelmérésnél a koordinátákat továbbra is 3 méteres pontossággal kell megadni. A sarokpontok közül egyet legalább jól láthatóan, természetes, tájba illeszkedő módon meg kell jelölni. Ennek elmulasztása szankciót vonhat maga után. A mérést bárki elvégezheti, de jegyzőkönyvet kell készíteni róla, melyet 5 évig meg kell őrizni. A területen lévő fákat, facsoportokat akkor lehet belemérni a területbe, ha a fák alatt a területen az előírásoknak megfelelő gazdálkodás folyik, például legelőterületen a fák alatt is legeltetés folyik.

Kary Lóránt az AKG támogatással kapcsolatos fontosabb változásokról tartott előadást
Kary Lóránt az AKG támogatással kapcsolatos fontosabb változásokról tartott előadást

 

A szomszédos KET területeket jól láthatóan, egyértelműen el kell különíteni, például egy kerítéssel, vagy egy művelés nélküli sávval.  A KET-en belüli táblákat is el kell különíteni egymástól, például a két vetés között pár sor kihagyásával. Elkülönítésnek számít az is, ha egymás mellett más kultúrákat termeszt a gazda.

Az ültetvénycsoportokról

Az ültetvénycsoportokat külön KET területként kell felmérni. Ültetvénycsoportnak számít:

  • szőlő,
  • alma,
  • és egyéb.

Fontos, hogy felhagyott szőlőültetvények nem jogosultak támogatásra. A benyújtási időszak utolsó és a gazdálkodási év első napján eltelepített ültetvénynek kell lennie! Ezt követően elektronikus felületen lehet bejelenteni kivágást és újratelepítést is.

Aki nádasra kíván támogatási kérelmet nyújtani, annak figyelnie kell arra, hogy csak azok a területek mérhetőek fel, amelyek legalább 80 százaléka két éves nádas. Továbbá fontos az is, hogy az ingatlan-nyilvántartásban nádművelési ág szerepeljen.

Hogyan nyújtsuk be a kérelmet?

A támogatási kérelmeket elektronikus úton az MVH internetes oldalán, illetve az Ügyfélkapun keresztül lehet beadni. Több támogatási kérelem is benyújtható egy beadási időszakban, de mindig az elsőt veszik figyelembe. A többi beadott igény módosításának tekintik. Fontos, hogy egy KET területhez csak egy tematikus előíráscsoport tartozhat. AKG esetén csak túligénylés vizsgálat lezárásához lehet hiánypótlást benyújtani!

A kérelembenyújtó felület az MVH internetes oldalán érhető el.

A gazdálkodóknak tápanyag-gazdálkodási tervet és gazdálkodási naplót is vezetniük kell. A gazdálkodók kötelesek bejelenteni az MVH felé a zöldtrágyázást, az istálló és baktériumtrágya kijuttatását is.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Figyelem! 2013. november 30 -ig van lehetőség káre... A kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásához szükséges dokumentumokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapjáról lehet letölteni. A...
MVH közlemények agrárhitelekhez igényelhető támoga... Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. által meghirdetett egyes Hitelprogramok keretében nyújtott kedvezményes kamatozású hitelhez, kamattámogatáshoz, va...
MVH Közlemények – nov. 29 – dec. 2. Az erdei közjóléti létesítmények megvalósításához nyújtandó támogatás igényléséről szóló 159/2013. (IX.25.) MVH Közlemény módosításáról itt olvashat: ...
Pályázat állattartó telepekhez szükséges eszközök ... Pályázat állattartó telepekhez szükséges eszközök és élelmiszeripari gépek, technológiák beszerzésére! Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Al...
Támogatás-igénylések – növénytermesztés, halászat,... Az MVH a héten több közleményt is kiadott különböző területek támogatása kapcsán, amennyiben érdeklik az egyes lehetőségek, kattintson a linkre a rész...
MVH Közlemények – kérődző szerkezetátalakítás, áll... Az elmúlt héten újabb fontos közleményeket adott ki az MVH, fussa át az alábbi listát, lehet, hogy Ön is érintett valamelyik által! Ha valamelyik érde...