Az ártárgyalás jelentősége a mezőgazdaságban – 2. rész

A megállapodások nagyon könnyen végződhetnek kedvezőtlen kompromisszummal, ha türelmetlenek vagyunk, ha kiszolgáltatottnak, alárendeltnek érezzük magunkat, ha egy-egy általunk nehezen vállalható feltétel esetén nem kérünk cserébe azonnal valamit. Az édesapámhoz tanácsért fordulók gyakran kérdezték kétségbe esve, hogy „de mi lesz, ha nem viszi el?”. Azt a kérdést viszont soha nem hallottam, hogy vajon mi lesz a kereskedővel, ha nem tudja megvenni ezt a mennyiséget! Pedig azt is tisztán kell látni, végig kell gondolni, hogy a partnert milyen érdekek vezérlik, mit nyer vagy mit veszít a megoldással, vagy éppen annak hiányával.

Sajnos, ahogy tapasztaltam a termelők nagyon gyakran megállnak azoknál a kérdéseknél, hogy „akkor mennyi?”, „mikor történik a kifizetés” és ezzel máris alárendelődnek az alkufolyamatban. Noha néhány kérdéssel felmérhető lenne, hogy:

  • mennyire sürgős a vevőnek ez a beszerzés?
  • ténylegesen milyen minőséget hajlandó még átvenni?
  • milyen kedvezményekkel számolhatunk, ha esetleg elköteleződünk hosszabb távon?
  • milyen feltételeket ajánl pl. egy betárolás esetén?

Gyakran láttam példát arra is, hogy egy-egy megállapodás után a kereskedő még beemelt olyan elemeket, amelyek az eladóra róttak még terheket: „ja, de minthogy most nincs szabad kocsim, a szállítást nektek kell megoldani”, „a jövő héttől már csak 17%-os víztartalom alatt tudjuk csak átvenni”, „ja, a korábbi tapasztalatok miatt 2%-ot le kell fognunk, mert nagyon sok volt a szállítmányban a piszok”. Ezek a fogások azért működnek sokszor, mert a megállapodás örömében az eladó megkönnyebbül, és a nehéz szituációt már mindenképpen le akarja zárni. Ha nem készültünk fel kellően, ha nincs rögzítve pontosan, hogy a megállapodásba mi fér még bele és mi nem, könnyen olyan feltételeket is elfogadunk, amelyeket egyébként nem szerettünk volna.

Jövő héten folytatódik!

Laczai Róbert

Partner

Exline Kompetenciafejlesztő és Tanácsadó Kft.

A cikksorozat 1. cikke: Az ártárgyalás jelentősége a mezőgazdaságban – 1. rész
A cikksorozat 3. cikke: De miért olyan nehéz egy ártárgyalás?

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Az ártárgyalás jelentősége a mezőgazdaságban ̵... -          Bárcsak esne vagy 20mm-nyi! -          Jaj, csak ne esne most vagy 3 napig! -          … Gazdálkodó családban nőttem fel. Gyerekként meg...
De miért olyan nehéz egy ártárgyalás? Egy ártárgyalás sikeres lebonyolítása a résztvevőknek komoly stresszt jelent, nagyon megterhelő lehet: Sokszor nyomasztó a tét, ez befolyásolja ...