Az ártárgyalás jelentősége a mezőgazdaságban – 1. rész

–          Bárcsak esne vagy 20mm-nyi!
–          Jaj, csak ne esne most vagy 3 napig!
–          …

Gazdálkodó családban nőttem fel. Gyerekként meglehetősen nehéz volt átlátni szüleim időjárással kapcsolatos kívánságait, azt azért értettem, hogy sok függ ettől és zavarja őket az ezzel kapcsolatos kiszolgáltatottság, tehetetlenség. Édesapám szövetkezeti elnök volt, sokan fordultak hozzá tanácsért, ezért gyakran figyeltem, ahogy egy-egy higgadt mondattal alakította a hozzá tanácsért forduló gazdák hangulatát, döntéseit.

Leggyakrabban persze az volt az első kérésük, hogy segítsen eladni a búzát, almát, kukoricát. Ezek az emberek gyakran érezték úgy, hogy nemcsak hogy nem tudják irányítani az eladási helyzetet, de kifejezetten kiszolgáltatottak.

Ugyanakkor még a felkészült, jó kapcsolatokkal és tapasztalatokkal rendelkező termelőknek – akik szak- és üzletemberek egyszerre – sem egyszerű elkerülni eladáskor a nehéz helyzeteket:

  • Hogy tudom a legjobban eladni a terményemet, miközben a felvásárló diktálja a feltételeket?
  • Ha most nem fogadom el a feltételeket, megkeres-e majd egy következő alkalommal?
  • Vajon mennyire van szüksége a kereskedőnek arra a mennyiségre, amit tőlem tud megvenni?
  • El kell-e adnom most?
  • Milyen választásaim vannak, ha most NEM-et mondok?

Ezek a kérdések gyakran olyan teherként jelennek meg, melyek alapvetően befolyásolják anyagi helyzetünket és közérzetünket. Cikksorozatunkban ezért az alábbiakra keressük a választ:

  • Miért olyan nehéz ez, és miért veszélyes, ha nem ismerjük azokat a technikákat, melyekkel a tárgyalási helyzetek megkönnyíthetők?
  • Hogyan alakul ki a hatalmi egyensúly a tárgyalásokon, mik az összetevői?
  • Miért fontos a megfelelő felkészülés? Mi ennek a legmegfelelőbb módja?

Tudjuk, hogy a jó minőségű árut megtermelni milyen nehéz és mennyi áldozattal jár. Célunk az, hogy ezért mindenki megkapja jól megérdemelt fizetségét, hiszen megdolgozott érte.

Igen, de hogyan lehet ezt elérni? Ebben szeretnénk segíteni.

A cikk folytatása itt érhető el!>>

Laczai Róbert

Partner

Exline Kompetenciafejlesztő és Tanácsadó Kft.

A cikksorozat 2. cikke: Az ártárgyalás jelentősége a mezőgazdaságban – 2. rész
A cikksorozat 3. cikke: De miért olyan nehéz egy ártárgyalás?

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Az ártárgyalás jelentősége a mezőgazdaságban – 2. ... A megállapodások nagyon könnyen végződhetnek kedvezőtlen kompromisszummal, ha türelmetlenek vagyunk, ha kiszolgáltatottnak, alárendeltnek érezzük magu...
De miért olyan nehéz egy ártárgyalás? Egy ártárgyalás sikeres lebonyolítása a résztvevőknek komoly stresszt jelent, nagyon megterhelő lehet: Sokszor nyomasztó a tét, ez befolyásolja ...