A franciák a glifozát ügyében semlegesek maradnak – gyávaság vagy környezettudatosság?

Franciaország ismét tartózkodott a szavazáson az Európai Bizottság javaslatáról, amely a vitatott gyomirtószer, a glifozát engedélyének megújítására vonatkozik. Októbeben a tagállamok szavazásán nem érték el a szükséges többséget a glifozát használatának további 10 évre történő jóváhagyásához, most novemberben viszont már igen.

Az októberi első szavazáson Franciaország azzal indokolta tartózkodását, hogy a teljes tilalom bevezetése nélkül akarja csökkenteni a glifozát használatát.

Franciaország az elmúlt években fokozatosan csökkentette a glifozát használatát, nemrég 27%-kal csökkentette a felhasznált mennyiséget a 2015-2017 közötti időszakhoz képest
Franciaország az elmúlt években fokozatosan csökkentette a glifozát használatát, nemrég 27%-kal csökkentette a felhasznált mennyiséget a 2015-2017 közötti időszakhoz képest (Fotó: Pixabay)

Egyetlen európai ország sem tiltja be

„Mi vagyunk az egyetlen olyan ország a világon, amely 30%-kal csökkentette a glifozát használatát” – mondta Fesneau, hozzátéve, hogy „egyetlen európai ország sem tiltja be a glifozátot”, mert nincsenek alternatívák.

Franciaország az elmúlt években fokozatosan csökkentette a glifozát használatát, nemrég 27%-kal csökkentette a felhasznált mennyiséget a 2015-2017 közötti időszakhoz képest, bár 2019 és 2020 között 42%-os növekedés volt tapasztalható a minisztérium adatai szerint.

A megújítást várhatóan ismét leszavazza Németország, Ausztria és Luxemburg – az egyetlen ország, amely teljes mértékben betiltotta a gyomirtót –, mivel az első szavazáson mindhárom ország a bizottsági javaslat ellen szavazott.

Reakciók

„Elítélem Franciaország gyávaságát és képmutatását a glifozát ügyében. A tartózkodás anélkül, hogy alternatívát javasolnának, azt jelenti, hogy hagyják, hogy az Európai Bizottság egyedül döntsön, és ezzel lehetővé teszik, hogy elfogadhatatlan javaslata átmenjen” – nyilatkozta Christophe Clergeau szocialista EP-képviselő az X-en.

Stéphanie Yon-Courtin európai parlamenti képviselő (Renew) azonban megvédte a francia álláspontot, „elfogadhatatlannak” nevezve a Bizottság javaslatát. „Mi a francia korlátozó megközelítés harmonizációját akarjuk, de mit ajánlunk a gazdáknak? Biztonsági hálóra van szükségük” – mondta.

A nem kormányzati szervezetek, a mezőgazdasági termelők szakszervezetei és a fogyasztói szervezetek napok óta nyomást gyakorolnak Fesneau-ra, hogy vizsgálja felül álláspontját.

A WHO 2015-ös tanulmánya mellett, amely a glifozátot valószínűsíthetően rákkeltő anyagnak minősíti, valamint a legutóbbi olasz tanulmány, amely a glifozát-expozíciót leukémiával hozza összefüggésbe, a csoport Emmanuel Macron francia elnök 2017-es ígéretére is rámutat, miszerint „három éven belül” betiltja a gyomirtót.

„Biztosíthatom Önöket, hogy érdekel a franciák egészsége” – hangsúlyozta Fesneau, elismerve, hogy hatékony alternatíva nélkül „a teljes betiltás nem lehetséges”.

Azok, akik Fesneau-hoz hasonlóan ellenzik a betiltást, ha nincs alternatíva a láthatáron, arra a tucatnyi szabályozó ügynökségre (köztük az EFSA-ra) hivatkoznak, amelyek arra a következtetésre jutottak, hogy a glifozát rákkeltő kockázata valószínűtlen.

(Forrás: euractiv.com

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Rákkeltő anyagot találtak több német sörben Egy 14 német sörmárkát vizsgáló kutatás során a szakemberek váratlan felfedezést tettek. Az összes bevizsgált sörben megtalálható egy potenciálisan rá...
Megszavazták: még öt évig maradhatnak a glifozát t... Az uniós tagállamok minősített többséggel meghosszabbították a glifozát tartalmú növényvédő szerek Európai Unión belüli használati engedélyét. Tizenny...
A glifozát nélküli gazdálkodás sok milliárd dollár... A GMO-kultúrák és GMO-eredetű élelmiszerek általános betiltásával a gazdaságok termelésében és ezt követően a glifozáttoleráns kultúrák kiesésével vil...
Kellemetlenül szúrós, beletapad a ruhánkba – és me... Egyszerűen hihetetlen! Külön szerencse, hogy vannak természetvédő vegyészek a nagyvilágban! A glifozát gyomirtó szert válthatja ki a mindenki ál...
Maradhat-e évente 1600 tonna glifozát Magyarország... A glifozát a legnagyobb mennyiségben felhasznált, levélen keresztül felszívódó, totális hatású gyomirtó szer. Szántóföldön, kertészeti kultúrákban, k...
Sokba kerülne a glifozát hiánya a gazdáknak – és a... Mi történne, ha a glifozát már nem lenne elérhető? Az Aimpoint Research új jelentése erre ad választ. Bár az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivata...