Kellemetlenül szúrós, beletapad a ruhánkba – és megmentheti a világot…

Egyszerűen hihetetlen! Külön szerencse, hogy vannak természetvédő vegyészek a nagyvilágban! A glifozát gyomirtó szert válthatja ki a mindenki által csak gyomnövényként ismert bogáncs. A glifozát világszerte elterjedt gyomirtószer. Használják gyümölcsök, zöldségek, szántóföldi növények termesztése során, vízi és szárazföldi körülmények között egyaránt. Az elmúlt években a GMO-k térnyerésével a glifozát felhasználása radikálisan megnőtt.

A glifozát az emberre és az állatvilágra is negatív hatással van: irritációt okoz szemben és a bőrön, lenyelés esetén a felső emésztőszervekben, belégzés után a tüdőben és a légutakban, köhögési és tüsszögési tünetekkel. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákellenes ügynöksége rákkeltőnek minősítette a glifozátot korábban betiltását is sürgették.

Egy átfogó tanulmány szerint az európai talajok 45%-a szennyezett a szóban forgó gyomirtó szerrel vagy annak bomlástermékével
Egy átfogó tanulmány szerint az európai talajok 45%-a szennyezett a szóban forgó gyomirtó szerrel vagy annak bomlástermékével (Fotó: Pixabay)

A magyar talajok sem kivételek

Az újabb kutatások a glifozát hormonkárosító hatásáról is beszámoltak – folytatja a kártékony tulajdonságok sorolását a gardenista.hu. Egy átfogó tanulmány szerint az európai talajok 45%-a szennyezett a szóban forgó gyomirtó szerrel vagy annak bomlástermékével. És ezek alól természetesen a magyar talajok sem kivételek.

November végén a glifozátot tartalmazó gyomirtó szerek használatának betiltásáról/engedélyezéséről szavaztak az EU-tagállamok, amelynek szomorú eredményéről beszámolt a szakmédia. A glifozátot tartalmazó szerek használatát a közelmúltban végül is engedélyezte az EU.

Alternatív megoldás

Catia Bastioli vegyésznő ígéretes alternatív megoldásra bukkant a glifozát helyettesítésére. Bastioli szenvedélyes természetvédő és környezetbarát, a Novamont cég alapítója. 2007-ben már megkapta az Európai Bizottság Feltalálói Díját találmányáért, amely a kukoricakeményítőn alapuló komposztálható műanyag volt.

A vegyésznő a díj átvétele után újabb természetvédő projektbe kezdett, és újabb áttörés előtt áll: Szardínia szigetén, Porto Torresben egy közösségi vállalkozásban sorra születnek az innovatív megoldások, mint a bioműanyag és a biotisztító.

Hét évvel ezelőtt a vegyésznő felfedezte a bogáncsfélék sokoldalúságát. Mint ahogy a történelem során a legtöbb felismerés, a bogáncs gyomirtó képességének felismerése is a véletlennek köszönhető. A bogáncsból olajat vonnak ki, pelargonsav keletkezik, ami nem szisztematikusan hat, így a növényeknek csak a leveleiket szárítja el.

A bogáncs

Avagy latinul a Carduus nemzetség. Az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartoznak. Az egyik legismertebb faj a nemzetségből az útszéli bogáncs (Carduus acanthoides). Mint neve is előrejelzi, úton-útszélen előfordul, na meg száraz gyepekben. Erőteljes, de kisebb, mint egy méter, a szára és a levelei tövisesek. Pártája bíboros, több kisebb fészekvirágzata van.

Nagy mennyiségben nyerhető belőle olaj, de számottevő a fehérjetartalma is
Nagy mennyiségben nyerhető belőle olaj, de számottevő a fehérjetartalma is (Fotó: Pixabay)

A bogáncs gyomnövényként spontán nő. Ezen felül természetes növényi anyag, és minden része felhasználható. Ezek a legnagyobb előnyei. Nagy mennyiségben nyerhető belőle olaj, de számottevő a fehérjetartalma is. A talajt óvja az eróziótól és – mint gyomnövény – nincs szüksége öntözésre, sokkal szárazságtűrőbb a kultúrnövényeknél.

Óriás kísérlet

Szardínia szigetén – egy szabadföldi óriáskísérlet keretében – több mint 1000 hektáron bogáncsot termesztenek. A termesztési technológiát a helyi földművesekkel és juhtartókkal fejlesztették ki.

A vegyésznő szerint az idei év fordulópont lesz a biogyomirtó történetében, amibe eddig 200 millió eurót fektettek. Azonban ehhez mindenképpen szükség lesz az Európai Unió egyértelmű fellépésére is a glifozátot tartalmazó szerek ellenében.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Jövőre teljesíteniük kell a gazdáknak a zöldítési ... Már most készülniük kell a gazdálkodóknak a 2015-ös zöldítési követelmények teljesítésére - hívja fel az érintettek figyelmét a szaktárca a kormányzat...
Tejelő szarvasmarha állomány az Európai Unióban... Melyik uniós országban mennyi tejelő szarvasmarhát tartanak? Vajon ki a tejhatalom Európában? Mi a helyzet a magyar tejelő szarvasmarha állománnyal? E...
Sertésállomány az Európai Unióban Egy korábbi cikkünkben az Európai Uniós tagállamok tejelő szarvasmarha állományáról írtunk, mai cikkünkben pedig a sertésállományt térképezzük fel az ...
2014-es repcetermesztés az Európai Unióban Napvilágot láttak a friss adatok az idei repcetermesztésről. Cikkünkből kiderül, ki termelte a legtöbb repcét, és hogy Magyarország hol áll az uniós r...
2014-es sertéspiac az Európai Unióban Bár még Anglia és Belgium adatai hiányoznak, az eddig nyilvánosságra hozott információkból az látszik, hogy az Európai Unió sertésállománya, noha csak...
Sertéslétszám alakulása Európában Az utóbbi hetekben sorra jöttek azok a támogatások, melyek a sertéstartást kívánják segíteni. Lássuk, hogyan alakult az elmúlt években a sertéslétszám...