Klímaváltozás – veszélyben az élelmiszerkészlet!

Egyre többször hallani árvizekről, pusztító szárazságról, szélviharokról és más hasonló természeti csapásokról. Az említett jelenségek egyre gyakoribbá váltak az elmúlt években és várhatóan a jövőben csak több lesz belőlük. Szakértők szerint a fejlődő országok mezőgazdasága láthatja a legnagyobb kárát ezeknek a természeti csapásoknak.

A FAO egy friss elemzése arról ír, hogy a természeti katasztrófák (beleértve a klímaváltozás által okozottakat is) száma 2003 és 2013 között megkétszereződött a 80-as évekhez viszonyítva. Ezek globálisan mintegy 1,5 milliárd dollár (!) veszteséget okoztak a világgazdaságban.

Ráadásul a fejlődő országokban a növénytermesztés, állattenyésztés, halgazdálkodás és az erdészet jelentősen, mintegy 25 százalékban részesül a negatív hatásokból. Az aszályok utóhatása pedig már akár 80 százalékban a mezőgazdaságban fejti ki hatását. A helyzet még nehezebb is lehet, így a szektor kitettségét valahogy mindenképpen csökkenteni kell.

Van, ahol a szárazság okoz komoly problémát (Fotó: alternativenergia.hu)
Van, ahol a szárazság okoz komoly problémát (Fotó: alternativenergia.hu)

 

Szárazság Afrikában, árvizek és viharok Ázsiában

Afrikában még rosszabb a helyzet. Ott az időjárás 90 százalékban felelős a mezőgazdaságban tapasztalható alacsony termesztési hatékonyságért úgyis, hogy ez szektor adja az érintett országok GDP-jének negyedét, a mezőgazdasági feldolgozóiparral együtt pedig a felét. Az aszályok okozta teljes veszteség a növénytermesztést és állattenyésztést együtt vizsgálva, a 1991 és 2013 közötti időszakra a 30 milliárd dollárra becsülik.

Ázsiában ugyanakkor az áradások és trópusi viharok okoznak problémákat. Egy korábbi áradás például Pakisztánban a gyapottisztító, a rizsfeldolgozó és a cukorágazatot tette majdnem tönkre. A teljes kár (10 milliárd dollár) fele az agráriumot terhelte.

Helyzetfüggő válaszok

A megfelelő válasz megtételéhez alaposan ismerni kell a természeti katasztrófák hatásait.

Az áradások tehetők felelőssé a növénytermesztésben jelentkező károk több mint feléért, míg az állattenyésztést leginkább az aszály, a halászatot a cunamik és trópusi viharok sújtják. Az erdőgazdálkodást a viharok és áradások érintik a legrosszabban.

A kiesések a termelésben egyúttal a munkanélküliséget is növelik, csökkentve az amúgy is instabil helyzetű családok, családi gazdaságok jövedelmét. A már említett pakisztáni áradások 4,5 millió munkást érintettek – kétharmaduk a mezőgazdaságban dolgozott és többségüknek megfeleződött a várható jövedelme.

És van, ahol a belvíz okoz óriási károkat (Fotó: lakihegyradio.hu)
És van, ahol a belvíz okoz óriási károkat (Fotó: lakihegyradio.hu)

 

Közvetlen befektetések egy ellenállóbb és fenntarthatóbb mezőgazdaságba

Világszerte 2,5 milliárd ember megélhetését biztosítja a mezőgazdaság. Ennek ellenére 2003 és 2012 között a teljes fejlesztési támogatások csupán 4,2 százaléka irányult erre a területre – míg az ENSZ által ideálisnak tartott arány 10 százalék lenne. A beruházások a katasztrófák kockázatainak csökkentésébe kirívóan alacsony szinten vannak: a globális támogatások 0,4 százalékát jelentették 2010 és 2011-ben.

A beruházások a természeti csapások hatásainak enyhítésére egyúttal ellenállóbbá is tesznek, hangsúlyozzák a FAO szakértői, főleg olyan országokban, ahol az ilyen katasztrófák egyre gyakoribbak és ahol a mezőgazdaság a megélhetés és az ellátásbiztonság alapja, a gazdaság egyik fő motorja.

Forrás: tozsdeforum.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A hét egyben – 48. hét Norvégia is besegít hazánknak a klímaváltozásra való felkészülésben, elkészült az új agrárstratégia, vírus akadályozza a fehérorosz élőállat exportot,...
Amit a biztosításokról tudni kell – 4 pontban Éves szinten 130 milliárdos kár éri a gazdákat, mégis csupán a termőföldek 40%-a van biztosítva. Alábbi cikkünkben összefoglaltuk, mit kell tudni a me...
Kárt okozott az eső és a vihar a szántóföldeken... A május eleje óta tartó csapadékos időjárás és a viharok a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei igazgatóságainak jelentései alapján, több helyen is ká...
A nagy esők hagyatéka Nem elég, hogy az enyhe tél miatt fokozottabb kártevőirtásra van szükség az idei évben, most még az egyszerre lezúduló nagy mennyiségű eső is húzza a ...
Vagy elrohad, vagy vizes lesz az idei magyar gyümö... A sok eső nem csak a méznek árthat, az is kérdés, lesz-e finom gyümölcs idén hazánkban. Az idei esős nyár és a rákövetkező esős ősz nem kímélte a szől...
Alkalmazkodni tudni kell a klímaváltozáshoz Múlt hét pénteken jelent meg az MTI-n „A klímaváltozás lehetséges következményei 2050-től” elnevezésű ábra. Az üvegházhatás-prognózist ábrázoló grafik...