Vajon hogyan választja ki a szúnyog azt, kibe csíp bele?

Különös, hogy míg az egyik embert egy egész szúnyogcsapat támadja, a másikat inkább elkerülik, vagy legfeljebb néhány csípésnyi szenvedést kell elviselnie. Vajon mi az oka, hogy nem egyformán kívánatosak az emberek a szúnyogok számára? Egyes állítások szerint a vér cukortartalma fokozza a szúnyogok vonzódását, de ezeket még nem sikerült megerősíteni. Sőt, állítólag a nőket jobban szeretik megcsípni, mint a férfiakat.

A Magyar mezőgazdaság írta meg, hogy a szúnyogok fajonként eltérő időpontokban aktiválják magukat, többnyire naplemente és napfelkelte környékén rajzanak ki búvóhelyeikről. Ilyenkor jobb fedezékbe vonulni, mert kíméletlenül támadnak. A szabadban tartózkodva ajánlott világos színű, hosszú, és minél zártabb, de nem túl testre simuló ruházatot felvenni. A sötétebb színek viselése azért sem praktikus, mert jobban „elrejti” a szúnyogok testét, és észrevétlenebbül a bőr közelébe férkőzhetnek. A motivált szúnyogok számára a legtöbb átlagos szövetféle nem igazán rendelkezik visszatartó erővel, könnyűszerrel át tudják szúrni. 

Az illattesztekből az derült ki, hogy a szúnyogok legszívesebben azokra vetik rá magukat, akiknek a bőrfelületi mikrobiomja és bőr mirigyei bőségesen termelnek bizonyos karbonsavakat
Az illattesztekből az derült ki, hogy a szúnyogok legszívesebben azokra vetik rá magukat, akiknek a bőrfelületi mikrobiomja és bőr mirigyei bőségesen termelnek bizonyos karbonsavakat

Amikor olyan helyre készülünk, ahol rengeteg a szúnyog, érdemes biztosra menni: szúnyogálló vagy permetrinnel kezelt anyagot választani.

A hűs pihenőhelyek veszélyei

Napközben a szúnyogok is a hűvösebb hőmérsékletet (kb. 18 °C) részesítik előnyben, még 26 °C körüli helyeken találni belőlük elvétve, az ennél melegebb hőmérsékletű pontokon viszont már nem szívesen töltik az időt. Ezért aztán hiába van fényes nappal és forróság, a kertek enyhébb és árnyékosabb részein simán támadhatnak.

Árulkodó lélegzet

A szúnyogok elől nem könnyű elbújni, mert megérzik a kilélegzett szén- dioxidot, emiatt még jókora távolságból is magunkhoz vonzzuk őket.

Egyes állítások szerint a vércsoport is számít a vérszívóknak, illetve a vér cukortartalma is fokozza a szúnyogok vonzódását, de ezeket még nem sikerült megerősíteni. Sőt, állítólag a nőket jobban szeretik megcsípni, mint a férfiakat.

Ki lehet tökéletes szúnyogmágnes?

Ezt a képességet elsősorban az egyén saját maga által kibocsátott illatai, illetve a használt kozmetikai termékek határozzák meg. Ebbe a feltételezések szerint némileg az elfogyasztott élelmiszerek vegyületei is beleszólnak. Ez azt jelenti, hogy nem mind vagyunk egyformán értékesek a rovarokszámára. Az illattesztekből az derült ki, hogy a szúnyogok legszívesebben azokra vetik rá magukat, akiknek a bőrfelületi mikrobiomja és bőr mirigyei bőségesen termelnek bizonyos karbonsavakat (például vajsav és tejsav).

A több növényben megtalálható eukaliptol viszont kifejezetten taszítóvá teszi számukra az adott embert. Ezek után a kutatók azt feltételezték, hogy a növényi étrenden élők kevésbé érdeklik a szúnyogokat.

Az illatos szappanokkal baj lehet szúnyog-szempontból

Egy másik kutatócsapat arra volt kíváncsi, hogy a szúnyogok miként reagálnak a kozmetikumokból áradó illatokra, illetve arra, hogyan módosítják a szappanok a testszag mennyiségét és kémiai összetételét.

A kísérletek azt bizonyították, hogy számtalan tisztálkodószer tartalmaz olyan illatokat, amelyekért a szúnyogok odarepülnek. Viszont meglepő fordulatként az is világossá vált, hogy az a szappan, amely kókuszdió- származékokat is tartalmazott, inkább riasztotta a szúnyogokat.

A vizsgálatok alapján megalapozottnak gondolták kijelenteni azt, hogy ezek szerint a kókusz illatát nem kedvelik a szúnyogok. Azonban ebbe a dologba az ember saját illatprofilja kissé bezavarhat, melyet még az illatmentes szappanok sem tüntetnek el maradéktalanul. Sőt, a szappanozás hatására éppen, hogy növekedést mutat a test körüli illékony vegyületek mennyisége – írták.

Vegyszerek és vizsgálatok

Természetesen az sincs kizárva, hogy a parfüm vagy az öblítő olyan virágos illatkomponenseket tartalmaz, amelyekre érdeklődést mutatnak a szúnyogok.

A kutatók állítása szerint ezek a vizsgálatok reményt adnak és megnövelik annak a lehetőségét, hogy sokkal hatékonyabb szúnyogriasztókat lehessen kifejleszteni.

Az élőlények tehát leginkább az anyagcseréjük és a mikrobiomjuk által termelt vegyületek összességével kelthetik fel a szúnyogok érdeklődését, valamint a használt kozmetikumok illata, illetve összetevőinek a bőr illékony vegyületeivel történő keveredése is döntő jelentőségű lehet – írták.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Megtudhatja, melyik darázsfaj mennyire veszélyes Magyarországon nagyjából 10 ezer faj képviseli a hártyásszárnyúakat (Hymenoptera), azaz a darazsakat, hangyákat és méheket magába foglaló rovarrendet...
Védekezzünk hatásosan a szúnyogok ellen! A szúnyogok sokszor elviselhetetlenné teszik a szabadban eltöltött időt, legyen szó akár munkáról, vagy pihenésről. Az idei időjárás pedig rendkívül ...
Féltucat növény, ami távol tartja a szúnyogokat... Hiába kellemesek az esték és a kerti programok, a szúnyogok miatt nyáron gyakran elviselhetetlen a szabadban eltölteni az időt. Azonban vannak a növé...
Károsítja a madarak szaporodási képességét a zaj- ... A zaj- és fényszennyezés károsítja a madarak szaporodási képességét. A Michigani Egyetem kutatói hatalmas adatállomány elemzésével vizsgálták meg, ho...
Megvan az engedély: szélnek eresztenek 2 milliárd ... Az Egyesült Államokban kezdik tesztelni azt az elméletet, amitől a szúnyogok által terjesztett betegségek visszaesését várják a szakértők. Az Amerika...
Tévedésen alapul a hiedelem, hogy miért kínozzák m... Az etológus Csányi Vilmos azt mondta az Indexnek, hogy két olyan faj él a Földön, az ember és a csimpánz, amely nem csak megöli a prédákat, hanem oly...