Partnereink jóvoltából Ön egy helyen olvashat arról, milyen stresszfaktorok vannak a mezőgazdasági termelésben, és azokat hogyan tudja kezelni.

Stresszmentes öntözési lehetőségek bemutatása a mezőgazdasági termesztésben

Mit jelent, jelenthet a mezőgazdasági termelők gondolkodásában a „stressz” fogalma és annak a növénytermesztési folyamatokban játszott szerepe, a növényekre gyakorolt hatása?

Dr. Selye János, a világhírű magyar származású vegyész, orvosprofesszor a stresszelmélet kidolgozója. Az ő munkássága alapján úgy értelmezhetjük a stresszt, mint az élő szervezetek, esetünkben a növényi szervezetek élettani válaszreakcióját a különböző stresszori hatásokra.

A stresszori hatások nem minden esetben jelentenek negatív hatást egy növényi szervezetre, a reakciók akár pozitív következménnyel is járhatnak. Ezek alapján fontos figyelembe venni, hogy a gazdálkodás tervezésekor milyen ismert és lehetséges hatásokkal, a növények esetén milyen környezeti hatásokkal kell számolni.

STRESSZOR a VÍZ!

Ismerve az elmúlt évek térben és időben eltérő aszályos időjárási viszonyait a mezőgazdaságban, a gazdálkodók súlyos károkat szenvedtek el. Megfogalmazható és elfogadható tény, hogy öntözni már nem a termés fokozása, hanem a TERMÉSBIZTONSÁG érdekében szükséges.

Esetünkben különös figyelmet kellene fordítani – a teljesség igénye nélkül – a termesztett növény vízigényére, a környezeti hatások közül a talajok jellemző tulajdonságaira és a várható időjárási viszonyokra. Megállapítható, hogy a növény számára szükséges víz megléte, hiánya vagy többlete stresszorként jelentkezhet a gazdálkodás folyamán. Ezen tényezők megalapozhatják a termesztés sikerét, a termés fokozásához szükséges feladatok elvégzését.

Sok gazda a termesztés elején nem veszi figyelembe a termesztett növényfaj, növényfajta környezeti igényeit, a növények stressztűrő képességét. Ez tény!

Az öntözés alapvető feltétele, ugyanakkor, a megfelelő minőségű és mennyiségű öntözővíz biztosítása a termesztett növény számára, minden fenológiai fázisban. Vízellátás szempontjából a jó időben történő optimális vízpótlás a megfelelő eredményt produkálhatja. Az optimális vízpótlás jó eredményéhez a gazdálkodónak ismernie kell a termőterület talajadottságait, a növény vízellátásához szükséges paramétereket. Az eredményesség fokozásában az alapismereteken és adatokon felül fontos a korszerű öntözés technológiai és műszaki ismeretek átvétele, felhasználása.

Cégünk a POLIEXT Kft. hosszú ideje foglalkozik a víz, mint stresszfaktor vizsgálatával, és a negatív hatásainak csökkentési, kiküszöbölési lehetőségeivel. Termékeink fejlesztése ez irányba halad, évről évre újabb termékekkel tudunk szolgálni a gazdatársadalom felé.

Az ÖNTÖZÉS TUDATOS tevékenység!

A növények vízigényének mindenkori optimális biztosítása, a rendelkezésre álló napenergia kihasználása, a vízpótlás beillesztése a termesztéstechnológiába.

Cégünk a fent felsorolt elvek és kritériumok alapján KOMPLEX ÖNTÖZÉSI MEGOLDÁSOK folyamatait dolgozta ki, ÖNTÖZŐRENDSZEREK TERVEZÉSE – TERMÉK- és MŰSZAKI TANÁCSADÁS – KIVITELEZÉS – ÖNTÖZÉSI TÁJÉKOZTATÓ NAPOK ÉS SZAKMAI ELŐADÁSOK, MŰHELYMUNKÁK témakörében.

Kialakítottuk termék és szolgáltatási oldalon a PRECÍZIÓS ÖNTÖZÉS és VÍZGAZDÁLKODÁS lehetőségeit, támaszkodunk a jelen kor öntözési feltételeihez és alkalmazási lehetőségeihez.

Minden esetben vizsgáljuk a termőhely talaj-, vízkészlet-, meteorológiai adatait, alkalmazkodunk a termesztett növények biológiai szükségleteihez, monitoring rendszereket illesztünk rendszereinkhez a jobb és hatékonyabb vízgazdálkodás érdekében.

Ajánlataink alkalmazkodnak az öntözési célok magas minőségi mutatóihoz, nem felejtve az alapvető öntözési célt a talaj nedvességtartalmának optimális szinten tartását.

A növényi stressz elkerülésének alapvető feltétele az említett optimális talajnedvesség, amely ezáltal optimális életkörülményeket biztosít a növények vízgazdálkodása, tápanyagellátása szempontjából.

A Poliext Kft. feladata és célja, hogy az öntözési hatékonyságot víztakarékos megoldásokkal tudja szolgálni, amelyek az időjárási szélsőségek hatásait csökkenthetik, és optimális életkörülményeket biztosíthatnak a növények számára.

Megoldási javaslataink alapján különböző öntözési módok alkalmazása lehetséges:

  • Víztakarékos esőztetőrendszerek
  • Mikroszórófejes öntözőrendszerek
  • Csepegtető öntözés

A víztakarékos esőztető öntözőrendszerekhez alkalmazható szórófejek, tömlők, csövek és kötőelemek széles termékskáláját biztosítjuk a gazdák számára.

Mikroszóróink egyre bővülő választéka minden öntözési igényt kiszolgál, a fagykárok elhárítására és mérséklésére egyaránt alkalmazható fagymentesítő öntözőrendszer-elemeket is kínálunk.

A csepegtetőöntözés, mint öntözési mód, a POLIEXT Kft. számára kiemelt fontossággal szerepel termékskálánkban. Hiszünk a csepegtető öntözés jövőjében, alkalmazkodva az igényekhez, számos növényi kultúrához, termesztési módszerhez tudunk megfelelő csepegtető öntözőrendszer megoldást kínálni, legyen az szántóföldi, kertészeti, vagy ültetvény.

Az öntözés hatékonyságának növelése céljából folyamatosan teszteljük és fejlesztjük a felszín alatti csepegtetőrendszereket (SDI), melyek az agrotechnikai módszerek változásával egyre nagyobb felületeken alkalmazhatók a mezőgazdasági termelésben.

A felsorolt öntözési módok a stresszmentes növénytermesztés lehetőségein túl, biztosíthatják a jövő kihívásainak megoldását a víztakarékos öntözést, takarékos tápanyaggazdálkodást, energiamegtakarítást, ezek által az ÖKOLÓGIAI LÁBNYOM csökkentését.

A mezőgazdaság új szakasza közeleg, elengedhetetlen a meglévő technológiák változtatása, lecserélése, a gazdálkodó szemlélet átalakítása.

Fotyék Tibor

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Így gondozza gyümölcsfáit! Hasznos információkat tartalmazó cikkekre bukkantunk a Kapanyél blogján. Legyen kis, vagy nagy kertről, virágokról, vagy gyümölcsökről, ültetvényekről...
Hasznos tanácsok a kerti munkákhoz Elérkezett az igazi nyár, s ahogy az lenni szokott, a kertésznek viharokkal és rekkenő hőséggel kell számolnia. Ezekben a hetekben a betakarítás, vala...
Palántanevelési tippek Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkü...
Öntöznének a gazdák, ha lenne rá lehetőségük... Jelen pillanatban 130 ezer hektáron tudnak a gazdák öntözés mellett növénytermesztéssel foglalkozni, de ez még nem ideális. Egyre több öntözési igénny...
Többen kaphatnak kárenyhítő támogatást! Nőtt a mezőgazdasági kibocsátás súlya; április végén orosz állategészségügyi vizsgálat lesz Magyarországon; öntöznének a gazdák, ha lenne elég víz. Ag...
A gazdaságos zöldségtermesztés alapja Régen, dédapáink idejében még megkülönböztették a zöldségeket aszerint, hogy termeszthető-e öntözés nélkül, vagy sem. A mai intenzív gazdálkodás melle...