Öt megfontolandó javaslat a rózsák gondozásához

A rózsa egyike a legnépszerűbb és legkedveltebb vágott virágoknak, de a kertekbe is sokan ültetik. Ahhoz viszont, hogy egészségesen fejlődjenek, és szépen virágozzanak a rózsák, több fontos munkát kell elvégezni rajtuk még most, tavasz elején. Gondosan oda kell figyelni a metszés, visszavágás, tápanyag-utánpótlás, permetezés munkálataira.

A metszés

A metszés során a cél a növény formázása és a fiatal, egészséges hajtások fejlesztésének az elősegítése. A metszést az új hajtások megjelenése előtt kell elvégezni, még mielőtt a rózsák kihajtanának. A vágási vonalat mindig 45 fokban ferdén, lehetőleg egy egészséges csomópont fölött ejtsük metszéskor, hogy elősegítsük a gyors gyógyulást.

A ferde vágásnak köszönhetően a sebről könnyebben lefolyik a víz. Ha ott maradna, gombás és bakteriális fertőzéseknek nyitna kaput.

Ha a harmat vagy az öntözővíz sokáig van a rózsák hajtásain, levelein, az növényvédelmi problémákat okoz
. Ha a harmat vagy az öntözővíz sokáig van a rózsák hajtásain, levelein, az növényvédelmi problémákat okoz (Fotó: Pixabay)

A hajtások

Az egymást keresztező elágazásoktól és a gyenge, beteg részektől is szabaduljunk meg. Előbbinek köszönhetően lehetővé tesszük a levegő áramlását a növény hajtásai között, ezzel akadályozzuk a betegségek elterjedését.

A bakteriális és gombás fertőzésekhez mindig víz jelenléte kell. Ha a harmat vagy az öntözővíz sokáig van a hajtásokon, leveleken, az növényvédelmi problémákat okoz. Az olyan hajtásrendszer, amit a levegő jól átjár, gyorsabban szárad, kevesebb esélyt hagyva a betegségeknek.

Helyes metszéssel tehát a növényvédelmi kezelések, permetezések számát is csökkenthetjük.

A hajtások visszavágásakor mindig a vékonyabbakat vágjuk rövidebbre, az erősebbeket kevésbé rövidre, ezzel a módszerrel részben kiegyenlíthetők az ilyen különbségek a következő hajtások megjelenését követően.

A tápanyag-utánpótlás

A metszés után következik a tápanyag-utánpótlás. A tavaszi trágyázás létfontosságú a rózsák számára, hiszen hosszú évekig vannak ugyanott, emiatt a talajból folyamatosan fogyasztják a tápanyagokat, és ezt pótolni kell.

A földdel felkupacolt rózsák tövéről szedjük le a földet, hiszen komolyabb fagyok már nem várhatóak, és ha a föld a tövön marad, akkor oltott rózsák esetén esély van arra, hogy az alany kihajt, ez pedig nem előnyös.

Tápanyag-utánpótlásra használjunk kifejezetten rózsákhoz készült, hosszú hatásidejű műtrágyákat, de az is jó, ha a töve körül komposztot forgatunk be nem túl mélyen a talajba.

Az öntözés

A rózsák öntözése később lesz aktuális, az intenzív növekedési és virágzási időben van erre szükség akkor, ha nem elegendő a természetes csapadék. Kihajtás előtt a rózsa is kaphat rezes és kénes lemosó permetezést, ami csökkenti a rajta áttelelő kórokozók és kártevők számát.

És a minirózsa

Gyakori ajándék a minirózsa, ami annak ellenére, hogy cserépben van, nem szobanövény. Ha elvirágzás után nem ültetjük ki a szabadba akkor a lakásban nagy eséllyel elpusztulnak a tövek, ám a kertben még hosszú évekig díszítenek.

A minirózsákat rendszeresen metszeni kell. Az elnyílott virágokat távolítsuk el, de a virágtalan szárakat is metsszük vissza a kompaktabb növekedés érdekében. Ha a tövön maradnak az elnyílott virágok, akkor később hoz virágot a növény.

Napos ablakban, és ne túl meleg helyen tartsuk e növényeket a szobában addig, amíg kiültetjük. A kertben próbáljuk meg úgy elhelyezni a minirózsát, hogy minél több időn keresztül közvetlen napsugárzás érje.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Így gondozza gyümölcsfáit! Hasznos információkat tartalmazó cikkekre bukkantunk a Kapanyél blogján. Legyen kis, vagy nagy kertről, virágokról, vagy gyümölcsökről, ültetvényekről...
Hasznos tanácsok a kerti munkákhoz Elérkezett az igazi nyár, s ahogy az lenni szokott, a kertésznek viharokkal és rekkenő hőséggel kell számolnia. Ezekben a hetekben a betakarítás, vala...
Palántanevelési tippek Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkü...
Talajképződés, tápanyagtőke A talajképződés évezredei alatt jelentős tápanyagtőke halmozódott fel talajainkban, amiről a szakma a szaksajtóban szemérmesen nagyon keveset beszél. ...
Nitrátérzékenység – Valóban akkora probléma?... Akit érint annak biztosan. Kötelmek, adminisztráció, ellenőrzések. Ezek mind olyan hívószavak, amelyek kevés pozitív érzelmet váltanak ki a gazdatársa...
Öntöznének a gazdák, ha lenne rá lehetőségük... Jelen pillanatban 130 ezer hektáron tudnak a gazdák öntözés mellett növénytermesztéssel foglalkozni, de ez még nem ideális. Egyre több öntözési igénny...