Óriási előnyt hoz a mezőgazdaság és a mesterséges intelligencia kapcsolata

A mezőgazdaság és a mesterséges intelligencia kapcsolata volt a téma a MATE hallgatói workshopján. A mesterséges intelligencia (MI) számos területen játszik komoly szerepet az agráriumban, mint például a termelési előrejelzések, a precíziós mezőgazdaság, a kártevők és a betegségek felismerése, az adatfeldolgozás és a döntéstámogatás. A „Mesterséges intelligencia a fenntartható agráriumért” workshop fontos témákat érintett.

A bevezetőben írt néhány példa az agrárszektorban való alkalmazásra, viszont még végtelen mennyiségű kiaknázatlan lehetőséget rejt magában a technológia, hiszen folyamatosan fejlődik. Új lehetőségek nyílnak meg a mezőgazdaságban való felhasználásra a hatékonyság és a fenntarthatóság javítása érdekében. Erre a lehetőségre és szükségességre hívta fel a hallgatók figyelmét a MATE Innovációs Központja a „Mesterséges intelligencia a fenntartható agráriumért” elnevezésű workshoppal.

A mesterséges intelligencia (MI) számos területen játszik komoly szerepet az agráriumban, mint például a termelési előrejelzések, a precíziós mezőgazdaság, a kártevők és a betegségek felismerése, az adatfeldolgozás és a döntéstámogatás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció
A mesterséges intelligencia (MI) számos területen játszik komoly szerepet az agráriumban, mint például a termelési előrejelzések, a precíziós mezőgazdaság, a kártevők és a betegségek felismerése, az adatfeldolgozás és a döntéstámogatás – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció

A program célja a hallgatók ösztönzése volt arra, hogy új innovatív ötletek szülessenek az Egyetemen az MI agrár- és élelmiszeriparban való alkalmazására. 

A workshop 3 részből állt: 

  • szakmai áttekintés, melyet az Innomine Digital Innovation Hub Nonprofit Kft. mutatott be; 
  • workshop, amely keretében a hallgatók a MI alkalmazásáról ötleteltek, lehetséges új megoldásokat gondoltak ki; 
  • szakmai visszajelzés, mely keretében a hallgatók bemutatták ötleteiket és közösen vitatták meg azok relevanciáját és lehetőségeit.

A nyitó előadásban az Innomine munkatársa, Dr. Gyarmati Tünde összefoglalta a mesterséges intelligencia sajátosságait, típusait és történetét. Bemutatták az MI technológia mezőgazdasági vonatkozásait, kulcsfontosságú előnyeit és kihívásait a szektorban. Az előadás résztvevői megismerhettek konkrét példákat a jelenleg használt MI támogatott technológiák alkalmazására, jövőbeli MI trendeket, Európai Uniós törekvéseket és elvárásokat, valamint ezek kapcsolatát az MI technológiával az agrár- és élelmiszeriparban.

A sokrétű és részletes előadást követően a résztvevő hallgatók virtuális csoportszobákban folytathatták az ötletelést az alábbi témakörök szerint: szántóföldi növénytermesztés, állattenyésztés, élelmiszeripar, vállalatirányítás, kertészet, gépészet.

​​​​​​​A csoportszobás munka célja volt, hogy az adott témakör iránt érdeklődő  hallgatók brainstroming-ja, közös gondolkodása eredményeként új innovatív megoldások szülessenek az MI támogatott technológiák EU-s kihívásokra választ és megoldást kínáló alkalmazásaira. Az együttgondolkodás eredményei a szakértő tanácsadó közreműködésével kerültek validálásra és az ötletek továbbfejlesztési lehetőségei is feltérképezésre kerültek.

Az MI technológia aktualitása és fontossága, valamint a workshopra való nagy érdeklődésre tekintettel az Innovációs Központ az esemény folytatásán dolgozik, melynek célja, hogy a hallgatói versenyek élvonalába terelje a technológia alkalmazásának témáját a fenntartható agrárium érdekében – írták.

A program az NKFIH 2019-1.2.1-EGYETEMIÖKO-2019-00006 projekt támogatásával valósult meg.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal új felhívásának célja az eredményorientált egyetemi innovációs ökoszisztéma kiépítésének, illetve hatékony működtetésének támogatása. A felsőoktatási intézményekben létrejövő kutatás-fejlesztési eredmények üzleti hasznosítása az oktatók, kutatók és hallgatók körében kifejlődő vállalkozói szemlélettel, a technológia-transzfer és az innováció intézményi szintű menedzsmentjével válik lehetővé.

Az első szakaszra vonatkozóan:

Elérendő célok és várható hatások

  • Aktív, kölcsönös előnyökön alapuló, üzleti szemléletű kapcsolat kialakítása az egyetemek és az üzleti szféra között.
  • Az intézmények szellemi és infrastrukturális kompetenciáinak transzparens szolgáltatásként történő megjelenítése.
  • Egyetemenként egyablakos kapcsolat kialakítása a vállalkozások felé, hálózatosan együttműködő csomópontokként.
  • Eredményszemléletű technológia-transzfer és innováció-menedzsment ösztönzése az intézményekben.
  • A vállalkozói szemlélet fejlesztése az oktatók, kutatók és hallgatók körében.
  • Az intézményi KFI eredmények üzleti hasznosítása a vállalati együttműködések révén.

A támogatást igénylők köre

Pályázatot nyújthatnak be a Magyarországon államilag elismert felsőoktatási intézmények közül a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerint kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősülő

  • állami egyetemek
  • állami alkalmazott tudományok egyetemei
  • 599 GFO kódú egyetem, amelynek a fenntartói jogát a Magyar Állam által alapított jogi személy gyakorolja.

Támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.

A benyújtás határideje

A támogatási kérelmek (elektronikus) benyújtása a kitöltő program élesítésétől 2019. június 28-án 12.00 óráig lehetséges. Támogatás a rendelkezésre álló keretösszeg erejéig nyújtható.

Kötelező tevékenységek

  1. Technológia- és tudástranszferért felelős központi szervezeti egység létrehozása és/vagy működtetése, az innovációs tevékenység intézményi szintű harmonizálása, ezeknek megfelelő szervezeti és működési rend létrehozása.
  2. KFI kapacitások felmérése és felülvizsgálata továbbá az ezt hasznosító kompetencia-menedzsment kialakítása és működtetése, adatszolgáltatás a támogató felé.
  3. Tudásmenedzsment helyi adatbázis kialakítása és karbantartása, és adatszolgáltatás a támogató felé.
  4. Intézményi szellemitulajdon-kezelési szabályzat frissítése.
  5. A KFItv. 34. § (3) bekezdése szerinti jelentéstételi kötelezettséggel összhangban nyilvános éves beszámoló készítése a felsőoktatási intézmény szellemitulajdon-kezelési és technológiatranszfer tevékenységéről.
  6. b) és c) ponthoz kapcsolódóan a felülvizsgálathoz, aktualizáláshoz, hasznosító kompetencia-menedzsmenthez és központi adatbázisokhoz kapcsolódó feladatok ellátása.
  7. Üzleti és működési modell elkészítése a választott tevékenységekre vonatkozóan
  8. Szellemi tulajdon védelmére elkülönített intézményi keret létrehozása a projekt futamideje alatt
  9. Innováció- és kutatásmenedzsment képzések szervezése az egyetemi polgárok részére.

Választható tevékenységek: az alábbiak közül legalább 5 tevékenység vállalása és megvalósítása szükséges

  • Adatbázis létrehozása a vállalati kapcsolatok, partner vagy téma szempontjából új, bevételt hozó KFI és üzleti együttműködések létrehozása, bővítése érdekében.
  • Szellemitulajdon-védelmi szabályozás, kapcsolódó folyamatok működtetése, iparjogvédelmi bejelentések és az ehhez kapcsolódó szabadalmi ügyvivői vélemények, újdonságkutatások, valamint egyéb szakvélemények beszerzése.
  • KFI eredmények (ideértve a művészeti KFI eredményeket is) üzleti hasznosítása, szellemi alkotások értékesítése, hasznosítása.
  • Vállalatoknak üzleti alapon nyújtott KFI szolgáltatások értékesítése és koordinálása egyetemi K+F szervezeti egységek bevonásával.
  • KFI eredmények (ideértve a művészeti KFI eredményeket is) piaci hasznosításának menedzselése.
  • Szellemitulajdon-védelmi tudatosságnövelő, startup vállalkozói, üzletfejlesztési képzések, tréningek tartása, továbbfejlesztése, kreditpontos képzések indítása, különös tekintettel a hallgatói-KKV/startup együttműködésre épülő gyakorlat-orientált kurzusokra.
  • Hallgatói innováció támogatása: Hackatonok, innovációs és start-up versenyek szervezése, díjazása. Hallgatói open lab és fab-lab működtetése.
  • Proof of Concept (PoC) Alap létrehozása, működtetése (maximum az elszámolható költség 40%-a erejéig). A PoC Alaphoz beadott pályázatok támogatási összege projektenként maximum 7 millió Ft lehet.
  • Egyetemi hasznosító vállalkozások létrehozása és üzleti terv elkészítése.
  • Az uniós kutatási és innovációs keretprogramokban való részvétel javítása érdekében H2020 (vagy Horizont Európa) Információs Pont létrehozása. A feladatra alkalmazott munkatárs szorosan együttműködik az NKFI Hivatal Nemzeti Kapcsolattartóival (H2020 National Contact Points, NCP), tőlük folyamatos szakmai támogatást kap munkájához.
  • Technológia- és tudástranszferhez kapcsolódó kompetenciák fejlesztése (maximum az elszámolható költség 15 %-a erejéig): innováció- és kutatásmenedzsment képzések szervezése a kutatók és hallgatók részére; technology scouting tevékenység megvalósítása; technológia-validációhoz szükséges kompetenciák kiépítése; nemzetközi konferenciákon, workshopokon való részvétel.

A rendelkezésre álló forrás

A program teljes pályázati keretösszege 4 milliárd forint, amely két ütemben kerül meghirdetésre. Az első szakasz keretében elérhető keretösszeg 2 milliárd forint. A program első szakaszában igényelhető vissza nem térítendő támogatás 30-150 millió forint, 100%-os támogatási intenzitás mellett.

A fennmaradó 2 milliárd forint keretösszegről az NKFI Hivatal a projektek előrehaladásának értékelését követően, a program második támogatási szakaszában dönt. A további részleteket ide kattintva lehet elolvasni.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Extra hasznot hajt az agrárdigitalizáció A mezőgazdaságban is jelentős technológiai lehetőségek vannak, egyre több fejlesztés teszi könnyebbé és hatékonyabbá a gazdák munkáját. Az agrárdigita...
Ha nem jó géppel dolgozik a gazda, sok a veszteség... Csak jó eszközzel lehet precízen dolgozni. Ha valaki nem fordít erre elég figyelmet, a gépeknek sokkal többször lesz szükségük javításra, és alkatrés...
6,33 milliárdra növelték, és ismét megnyitották az... A Széchenyi 2020 honlapon megjelent tájékoztatás szerint 2019. december 2-án módosult a VP5-8.6.1-17 Erdészeti technológiákra, valamint erdei terméke...
Rekordösszegért lízingelték a mezőgépeket a magyar... Tavaly 740 milliárd forintot tett ki a finanszírozott összeg a magyar lízingpiacon, ami 7 százalékos növekedést jelent éves szinten – közölte a Magya...
Rengeteg pénzt mozgat meg a mesterséges intelligen... A mesterséges intelligencia piaci növekedését az egyre jobban elterjedt, szenzorokon és légi felvételeken alapuló adatfelvétel, a gépi tanulási techn...
Agrárgépek, robotjuhász, precíziós gazdálkodás ... Májusban is több fontos, és olvasásra érdemes interjút is készítettünk mezőgépes szakemberekkel. Szóba kerültek az erdészeti gépek és az öntözés is. ...