Nincs megállás, újra drágulnak az élelmiszerek

Ismét nőtt a FAO élelmiszerár-index februárban, immár a hetedik egymást követő hónapja. Ebben most leginkább a búza és kukorica drágulása játszott közre. Közben megérkeztek az első gabonatermés-előrejelzések is 2017-re, amiből kiderül, lesz-e újra rekordtermés.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által nyomon követett öt alapvető élelmiszer árindexe 175,5 pontos átlagon zárt, ami az elmúlt két év közel legmagasabb értéke.

Ezen belül is a gabonák 2,5 %-ot emelkedtek januárhoz képest, mert a búza jelentősen, a kukorica és rizs pedig közepes mértékben drágultak.

Többek között a gabonák is drágultak
Többek között a gabonák is drágultak

 

Mindeközben a növényi olajok szembe mentek a trenddel és esetükben az árak csökkentek (4,1 %-kal). Ez azért következett be, mert a pálmaolaj iránti kereslet mérséklődött, illetve a két nagy exportőr, Brazília és Argentína, szójatermése a korábban vártnál jobb lesz.

Nőtt a szarvasmarhahús ára, közben pedig Ausztráliában újra felfutóban van a haszonállattenyésztés, így a FAO húsár-index is emelkedett 1,1 %-kal februárban. A tejtermékekért is valamelyest többet kellett fizetni, főleg a vajért és tejporért.

A cukor alig fél %-ot drágult: a brazil cukornádhiányt az Európai Unió megnövelt cukorrépa termelése valamelyest ellensúlyozza.

Az első számok 2017-re

A FAO egyúttal előjött az idei első gabona előrejelzéssel is, e szerint 744,5 millió tonna termés várható – 1,8 %-kal kevesebb a rekord magas 2016-os értékhez képest.

Az észak-amerikai kontinens termelői leginkább azokat a növényeket preferálják, melyekért a világpiacon többet lehet elkérni. Ígéretesnek tűnik viszont az őszi búza Oroszországban, az EU-ban, Kínában, Indiában és Pakisztánban.

A szemes termények esetében (például a kukorica) főleg a déli félteke országai kapcsán optimisták a szakértők. Argentína és Brazília jó év előtt áll, Afrika déli része szintén, ahol a tavalyi aszály után új erőre kaphat a szektor, bár az afrikai bagolylepke még keresztbe tehet egyes országok javuló kibocsátásának.

Várhatóan rizsből is többet fognak termeszteni idén
Várhatóan rizsből is többet fognak termeszteni idén

 

A FAO a rizsféléknél a kibocsátás és az igények oldalán is óvatos növekedést valószínűsít.

Az emberi fogyasztásra szánt búza iránti kereslet várhatóan 1 %-kal nő idén, az állati takarmány iránt akár 6 %-kal is. Ugyanennyivel lesz több búza a raktárakban világszerte, leginkább Ausztráliában, Kínában, Oroszországban és az Egyesült Államokban – összesen 240 millió tonnára tornászva fel a készleteket.

A globális gabonakereskedelem mennyiségében akár a 393 tonnát is elérheti, ami valamelyest alacsonyabb a tavalyi volumenhez képest.

Forrás: FAO sajtóközlemény

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mélyponton az élelmiszerárak A FAO havi élelmiszer árindexe szerint augusztusban újra csökkentek az árak, így folytatódott az elmúlt 5 hónap folyamatos csökkenési tendenciája. 201...
Növényvédőszerek veszélyeiről gyermekeknek! A gyerekek szervezete sokkal érzékenyebb a rovarirtó szerekre, mint a felnőtteké. Akut mérgezés vagy más betegségek is kialakulhatnak a vegyszerrel va...
Tovább csökkennek az élelmiszerárak – 6 éves mélyp... Májusban is csökkentek az élelmiszerárak, így 6 éves mélypontra kerültek. A csökkenés okai ezúttal az optimista gabonaterméssel kapcsolatos előrejelzé...
Új útmutató a gyerekmunka megelőzése érdekében... Az Élelmezésügyi Mezőgazdasági Világszervezet útmutatója megfelelő eszközöket ad a szakemberek, törvényhozók és civil szervezetek kezébe. Ennek segíts...
Na, de mi az, hogy klímabarát gazdálkodás? A klímabarát mezőgazdaság lehet az egyetlen út, amire rá kell lépnünk, hogy elláthassuk a bolygónkat. Ugyanis ahogy eddig gazdálkodtunk, többé már nem...
Mélyponton az élelmiszerárak A 2009 szeptembere óta mért legalacsonyabb szintre esett az alapvető élelmiszerek árszintje júliusban, miután a tejtermékek és a növényi olajok ára je...