Mit tegyen, aki már megbánta, hogy a tápanyagon spórolt?

Takarékos időket élünk, a gazdálkodók spórolnak, ahol tudnak. Ám nem mindegy mely területen és hogyan teszik mindezt. A tápanyag-utánpótlás területén, például, kimondottan rizikós, ezért megkértük az ICL, a Timac Agro és a Valcum Agro képviselőjét, fejtse ki erről a véleményét.

Zsigó Gábor, az ICL Magyarország vezetője:

Miért üt vissza az alaptrágya elhagyása?

Az alaptrágya elhagyása visszaüthet, mert megfosztja a növényeket a növekedésükhöz és fejlődésükhöz szükséges alapvető tápanyagoktól. Az alapműtrágyákban található nitrogén, foszfor és kálium kulcsfontosságú a növények egészsége, a gyökérfejlődés, a virágzás és a termés mennyisége és minősége szempontjából. A növények visszamaradhatnak a növekedésben, csökkenhet a hozam, fokozottan fogékonyak lehetnek a betegségekre. A három makroelem (NPK) mellett egyre többször találkozunk kénhiánnyal is, például, az alacsony pH-jú, lazább talajokon. Az olajos növények (napraforgó, szója, repce) és a gabonafélék kifejezetten meghálálják a kén utánpótlását.

Esetenként a kénhiány összetéveszthető a nitrogénhiánnyal, mivel kén nélkül a nitrogén nem tud megfelelően hasznosulni. Az elmúlt két év tapasztalata sajnos igazolta a fentieket, amikoris sokan a malmi minőségű búza helyett csak olcsóbb, gyengébb minőségű búzát tudtak piacra vinni.

Mit tegyen mégis aki kihagyta az alaptrágyázást?

Talajon keresztül az őszi kultúráknál fejtrágyázással részben pótolhatók a hiányzó tápelemek. Fejtrágyázáskor a talajra juttatott műtrágyák hatásossága jelentősen csökkenhet, ha azokat nem lehet bedolgozni. Például, a karbamid esetében az elillanási veszteség miatt akár a felére. A nitrogén mellett a kálium kiadagolása is indokolt lehet ilyenkor, hiszen a szárszilárdság, a szénhidrátok és a fehérjék képződése, a betegség és stressz ellenállóság, mind függ a kálium ellátottságtól.

Milyen technológiát ajánlana erre?

A Polysulphate az egyik legújabb, kálium, kén, magnézium és kalcium ásványi trágya, amely kitűnően beválik felülkezeléseknél, vagy vetések előtt alaptrágyázáshoz. Természetes tápanyagforrás, elnyújott kénhatással, a kritikus fejlődési szakaszokban.

Kürthy-Molnár Zoltán, a Timac Agro marketingvezetője:

Miért üt vissza az alaptrágya elhagyása?

A növények egyenletes kezdeti fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű és könnyen felvehető tápanyag legyen a talajban. Amennyiben ez hiányzik, sem a gyökérzet fejlődése, sem a hajtásnövekedés nem lesz megfelelő. A kisebb gyökértömeg azt jelenti, hogy a növény a vegetáció későbbi szakaszaiban nem tud elegendő mennyiségű vizet és vízben oldott tápanyagot felvenni.

Mit tegyen, aki kihagyta az alaptrágyázást?

Alaptrágyázás elhagyása, vagy a kijuttatott hatóanyag mennyiségének csökkentése esetén a növények anyagcsere-folyamatait támogató, biostimulátor tartalmú növénykondicionáló készítményekkel lehet javítani a növények stressztűrő képességét és csökkenteni a terméskiesés mértékét.

Hogyan lehet takarékosan, költséghatékonyan úgy megoldani a tápanyagkijuttatást, hogy se most, se a betakarításkor ne fájjon?

Aki mindenképpen csökkenteni akarja a granulált műtrágya mennyiségét, érdemes olyan terméket választania, amiben a hatóanyagok védett formában vannak jelen, így azok lekötődése minimális. A mikrogranulált műtrágyák a csírázást követő időszakban biztosítanak tápanyagot, a folyékony növénykondicionáló termékek pedig az anyagcsere folyamatok támogatása révén tudják biztosítani az elvárt terméshozam elérését.

Milyen technológiát ajánlanak erre?

A TIMAC AGRO granulált műtrágyáiban lévő TOP-PHOS® speciális alapanyag biztosítja a foszfor veszteségmentes hasznosulását, a talajtípusnak megfelelő biostimulátor komplex pedig a gyökérzet erőteljes növekedését. Az anyagcsere folyamatok támogatására a kezdeti fejlődés szakaszában FERTIACTYL® termékeink, a későbbi fenológiai fázisokban pedig FERTILEADER® termékeink nyújthatnak hatékony megoldást.

Dr. Varga Zsolt, a Valcum Agro területi képviselője:

Miért üt vissza az alaptrágya elhagyása és/vagy a fejtrágya mennyiségének csökkentése?

A talajokban jelenlévő foszfor- és káliumtartalom nagy része kötött állapotban a növények számára nem elérhető. Az alaptrágyák dózisának csökkentése/elhagyása ezen makroelemek limitált hozzáférését eredményezi. Ugyanez vonatkozik a tavaszi időszakban nem megfelelő nitrogéndózisok kijuttatására. A növények mindegyik esetben termésdepresszióval reagálnak.

Mit tegyen, aki kihagyta az alaptrágyázást/csökkentette a fejtrágyát?

Az évjárat lehet kedvező (csapadékos), abban az esetben viszont, ha szárazabb időszak köszönt be, a kevesebb tápanyaggal induló növények kondíciója gyorsabban romlik. Ebben az esetben lombtrágyák segítségével tudjuk a növényeket segíteni. Ilyenkor törekedni kell a makro-, mezo-, és főként a mikroelemek optimális kijuttatására. A megfelelő fenológiai stádiumban kijuttatott lombtrágya megfelelő szinten ellensúlyozni tudja az esetlegesen talajból hozzá nem férhető tápelemek hiányát. Ebben a kategóriában kiemelt a mikroelemek szükséglete és ne felejtsük el, hogy a lombon keresztül adagolt foszfort többszörös hatékonysággal rendelkezik.

Hogyan lehet takarékosan, költséghatékonyan úgy megoldani a tápanyagkijuttatást, hogy se most, se a betakarításkor ne fájjon?

Tény, hogy a növények makroelem-szükségletét talajon keresztüli tápanyag-utánpótlással kell biztosítani, de mikroelemek és a hiányzó makroelemek leghatékonyabb utánpótlása lombtrágyázással valósítható meg. Itt törekedjünk a minőségi, megfelelő hatóanyagtartalmú termékek kiválasztására. A választás előtt érdemes kiszámolni, hogy a kijuttatott mikroelem 1 g-ja mennyibe kerül hektáronként.

Milyen technológiát ajánlanak erre?

A DR GREEN lombtrágyacsalád termékeinek alkalmazását.

A termékek egyedi formulációban nagyon magas hatóanyagtartalmat biztosítanak a termelőknek. A DR GREEN Olajos termék megfelelő arányban tartalmazza az olajos növényeknek élettanilag legfontosabb mikroelemek kombinációját (B-100,0; Cu-2,0; Fe-25,0; Mn-50,0; Mo-0,5; Zn-20,0 g/kg).

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Talajképződés, tápanyagtőke A talajképződés évezredei alatt jelentős tápanyagtőke halmozódott fel talajainkban, amiről a szakma a szaksajtóban szemérmesen nagyon keveset beszél. ...
Nitrátérzékenység – Valóban akkora probléma?... Akit érint annak biztosan. Kötelmek, adminisztráció, ellenőrzések. Ezek mind olyan hívószavak, amelyek kevés pozitív érzelmet váltanak ki a gazdatársa...
A Liebig elv torzulása a talajban „Liebig igen szemléletesen a fejlődés szintjét egy olyan hordóhoz hasonlította, amelynek dongái különböző magasságúak. E szellemes paradigma igen szem...
Ősi módszerrel javíthatjuk fel a talajt a jövőben... Hogyan lehet egy kifosztott, kizsigerelt, gyenge talajból kiváló mezőgazdasági terület? Sehogy – gondolják sokan, mások pedig a töménytelen mennyiségű...
Miért kell a kén a repcének és az őszi búzának?... Decemberben már időszerű a tavaszi tápanyag-utánpótlás megtervezése, ennek fontos része a kén kijuttatása. Cikkünk az őszi káposztarepce és az őszi bú...
Több és jobb termés burkolt műtrágya használatával... A tápanyagutánpótlás egyik legnagyobb kihívása a nitrogén kimosódásának és elpárolgásának megakadályozása. Erre többféle megoldás létezik. Rácz Gábor...