Megjelent a legújabb FAO élelmiszerár-index

A FAO élelmiszerár-indexe (FFPI) az élelmiszeráruk kosara nemzetközi árának havi változását méri. Öt árucsoport árindexének a 2014 és 2016 közötti időszakban az egyes csoportok átlagos exporthányadával súlyozott átlagából áll. Az Élelmiszeripari kilátások (Food Outlook) 2020. júniusi számában megjelent cikk bemutatja az FFPI számítása bázisidőszakának felülvizsgálatát.

Havi megjelenési dátumok 2023-ra: január 6., február 3., március 3., április 7., május 5., június 2., július 7., augusztus 4., szeptember 8., október 6., november 3., december 8.

Az FFPI júliusi fellendülését a növényi olajok árindexének szilárd emelkedése vezette, amelyet részben ellensúlyozott a cukor árindexének jelentős csökkenése, valamint a gabonafélék, a tejtermékek és a hús árindexének kismértékű csökkenése.
Az FFPI júliusi fellendülését a növényi olajok árindexének szilárd emelkedése vezette, amelyet részben ellensúlyozott a cukor árindexének jelentős csökkenése, valamint a gabonafélék, a tejtermékek és a hús árindexének kismértékű csökkenése. (Fotó: Pixabay)

A FAO élelmiszerár-indexe júliusban enyhén emelkedett

 A FAO élelmiszerár-indexe (FFPI) 2023 júliusában átlagosan 123,9 pontot tett ki, ami 1,5 ponttal (1,3%) magasabb júniushoz képest, de 16,6 ponttal (11,8%) elmarad a tavalyi év azonos hónapjának értékétől.

Az FFPI júliusi fellendülését a növényi olajok árindexének szilárd emelkedése vezette, amelyet részben ellensúlyozott a cukor árindexének jelentős csökkenése, valamint a gabonafélék, a tejtermékek és a hús árindexének kismértékű csökkenése.

Gabona

 A FAO gabonaárindexe júliusban átlagosan 125,9 pontot tett ki, ami 0,7 ponttal (0,5 százalékkal) alacsonyabb júniushoz képest, és 21,3 ponttal (14,5 százalékkal) az egy évvel ezelőtti érték alatt van.

A havi enyhe csökkenés a nemzetközi gabonaárak durva csökkenéséből ered, amelyek júniushoz képest 4,8 százalékkal mérséklődtek. A nemzetközi kukoricaárak továbbra is csökkenő tendenciát mutattak, ami az Argentínában és Brazíliában folyamatban lévő betakarításokból eredő szezonális kínálat növekedésének, valamint az Amerikai Egyesült Államokban az eredetileg vártnál esetlegesen magasabb termelésnek tudható be.

 Az egyéb durva gabonafélék közül a cirok világpiaci ára a kukoricáéval párhuzamosan csökkent, míg az árpa világpiaci ára a búzapiacokról érkező tovagyűrűző hatások hatására közel stabil maradt. Ezzel szemben a búza nemzetközi ára 1,6 százalékkal emelkedett, ami kilenc hónap óta az első havi emelkedést jelentette, elsősorban az ukrán exporttal kapcsolatos bizonytalanság miatt, amely az Orosz Föderációnak a fekete-tengeri gabonakezdeményezés végrehajtásának megszüntetéséről szóló döntését, valamint az ukrán kikötői infrastruktúrát mind a Fekete-tengeren, mind a Dunán ért károkat követően keletkezett.


Szárazság

A Kanadában és az Amerikai Egyesült Államokban továbbra is fennálló szárazság szintén nyomást gyakorolt az árakra. A FAO összes rizsárindexe júliusban 2,8 százalékkal emelkedett, és 2011 szeptembere óta a legmagasabb szintet érte el, főként az Indica piaci szegmensben bekövetkezett áremelkedésnek köszönhetően.

Ezen a piacon India július 20-i tilalma a nem csávázott indica kivitelére vonatkozóan elősegítette a más eredetű országok nagyobb mértékű értékesítésére vonatkozó várakozásokat, felerősítve az árakra a szezonálisan szűkülő kínálat és az ázsiai felvásárlások miatt már korábban is gyakorolt felfelé irányuló nyomást.

Növényi olaj

A FAO növényiolaj-árindexe júliusban átlagosan 129,8 pont volt, ami 14,0 ponttal (12,1 százalékkal) több, mint júniusban. Ez az első emelkedést jelenti hét egymást követő hónapnyi csökkenés után. A júliusi jelentős emelkedés hátterében a napraforgó-, pálma-, szója- és repceolajok magasabb világpiaci jegyzése állt.

A napraforgóolaj nemzetközi ára több mint 15 százalékkal emelkedett havi szinten, amit elsősorban a fekete-tengeri régió exportálható készleteivel kapcsolatos újbóli bizonytalanságok támogattak. Eközben a pálmaolaj világpiaci ára is jelentősen emelkedett, ami a vezető termelő országok visszafogott termelésnövekedési kilátásait tükrözi.

A szója- és repceolajok nemzetközi árai az Amerikai Egyesült Államokban a szójabab, illetve Kanadában a repcemag termelési kilátásaival kapcsolatos folyamatos aggodalmak miatt emelkedtek. A nyersolaj világpiaci jegyzésének emelkedése szintén támogatta a növényi olajok árát.

Tej

A FAO tejárindexe júliusban átlagosan 116,3 pontot ért el, ami 0,5 ponttal (0,4 százalékkal) alacsonyabb júniushoz képest. Ez a hetedik egymást követő havi csökkenést jelenti, és 30,2 ponttal (20,6 százalékkal) áll a tavalyi év azonos hónapjában mért érték alatt.

A júliusi csökkenést a sovány tejpor és a vaj alacsonyabb jegyzései vezették, amit a nyári szünidő alatt Európában lecsillapodott piaci aktivitás, valamint az árak jövőbeli irányaival kapcsolatos piaci bizonytalanság miatt a következő hónapokban az importkereslet iránti visszafogott érdeklődés támogatott. Ezzel szemben a teljes tejpor árai enyhén emelkedtek, főként az árfolyammozgások hatására, annak ellenére, hogy Új-Zélandon a szezonális tendenciáknak megfelelően folyamatosan nőtt a termelés.

Öt hónapos meredek csökkenést követően a sajt világpiaci árai enyhén emelkedtek, ami az élelmiszeripari szolgáltatások értékesítésének némi erősödését és a meleg időjárás hatását tükrözi a szezonálisan csökkenő európai tejkészletekre.

Hús

A FAO húsárindex* júliusban átlagosan 117,8 pontot tett ki, ami 0,4 ponttal (0,3%) alacsonyabb júniushoz képest, és 6,3 ponttal (5,1%) maradt az egy évvel ezelőtti megfelelő hónaphoz képest.

A szarvasmarhahús nemzetközi árai csökkentek, ami az óceániai export rendelkezésre állásának növekedését tükrözi. Ez egybe esett az ázsiai piacokon a nagyobb készletek és a lassú belső értékesítés miatt visszafogott importkereslettel.

A baromfihús ára is enyhén csökkent a vezető exportőrök megnövekedett kínálata miatt, annak ellenére, hogy a főbb termelő régiókban a madárinfluenza-járvány kitörésének tartós hatásai továbbra is fennállnak.

Eközben a juhhús árai már a harmadik egymást követő hónapban tovább csökkentek, ami az óceániai nagy kínálati rendelkezésre állást és a vezető importőrök, köztük Kína és Nyugat-Európa alacsonyabb keresletét tükrözi. Ezzel szemben a Nyugat-Európából és az Amerikai Egyesült Államokból származó továbbra is szűkös kínálat, valamint a magas szezonális kereslet hatodik egymást követő hónapban a sertéshús árának emelkedéséhez vezetett.

Cukor

A FAO cukorárindexe júliusban átlagosan 146,3 pont volt, ami 5,9 ponttal (3,9 százalékkal) alacsonyabb júniushoz képest, ez a második egymást követő havi csökkenést jelenti, de 33,4 ponttal (29,6 százalékkal) a tavalyi év azonos hónapjának szintje felett maradt.

A 2023/24-es cukornád betakarításának jó előrehaladása Brazíliában, valamint a javuló esőzések, amelyek a talajnedvességnek kedveztek a legtöbb indiai termőterületen, júliusban a cukor világpiaci árát terhelték.

További árcsökkentő nyomást gyakorolt az árakra a világ legnagyobb cukorimportőreinek, Indonéziának és Kínának a visszafogott importkereslete. Az El Niño jelenségnek a 2023/24. évi cukornádtermésre gyakorolt lehetséges hatásával kapcsolatos tartós aggodalmak, különösen Thaiföldön, valamint a magasabb nemzetközi nyersolajárak azonban visszafogták a cukor világpiaci árának csökkenését.

 A húsárindex értéke a legutóbbi hónapokra vonatkozóan a prognosztizált és a megfigyelt árak keverékéből származik
A húsárindex értéke a legutóbbi hónapokra vonatkozóan a prognosztizált és a megfigyelt árak keverékéből származik (Forrás: FAO)

Más árufőcsoportoktól eltérően a FAO húsárindex számításánál használt árak többsége nem áll rendelkezésre a FAO élelmiszerárindex kiszámításakor és közzétételekor; ezért a húsárindex értéke a legutóbbi hónapokra vonatkozóan a prognosztizált és a megfigyelt árak keverékéből származik. Ez időnként jelentős módosításokat tehet szükségessé a FAO húsárindex végső értékében, ami viszont befolyásolhatja a FAO élelmiszerárindex értékét.

(Forrás: fao.org)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Készletbőség ide vagy oda, drágul a gabona a világ... A szokásoknak megfelelően a FAO kiadta januári élelmiszer- és gabona-árindexét. A közölt számokból furcsa következtetést vonhatunk le: a készletbőség ...
Kevesebb lesz a búza, mint amennyire igény lenne Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) friss publikációja azt állítja, hogy az elmúlt három év legalacsonyabb gabonatermését takar...
Kolbászban erősek vagyunk: a 12. legtöbb kolbászt ... Hazánk tavaly 18 ezer 900 tonna kolbászt exportált 45 országba, amivel a 12. lett a világon - mondta a külgazdasági és külügyminiszter a 23. Békéscsa...
Európában is elismert a magyar minőség: mindent az... Európa rendkívül gazdag kulináris hagyományokkal rendelkezik, ami a kontinens kulturális sokszínűségének és termékeny mezőgazdaságának eredménye. Szá...
Sérti az uniós jogot a mezőgazdasági és élelmiszer... A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek értékesítési árai megállapítására vonatkozó feltételek korlátozásával Magyarország megsértette az uniós j...
Tovább tart a kenyér drágulása – határ a csillagos... Elképesztően megdrágult a kenyér, 2021 októbere óta több mint 250 forinttal kell többet fizetni egy kilogramm fehér kenyérért a boltokban. Idén egy h...