Meghosszabbította az élelmiszerár-stopot a kormány, szigorodó ellenőrzések jönnek az üzletekben

Magyarország kormánya meghosszabbította az élelmiszerár-stopot, a döntés értelmében 2023. április 30-ig tartják a hatósági árakat. Ehhez kapcsolódóan nagyobb ellenőrzéseket tervez a kormány az érintett termékek mennyiségei esetén. Hogyan értékelhető a kormány döntése? Mi várható ezek után a boltokban? Ezekre a kérdésekre is választ találni a Portfolio cikkében. A kormányzat nagyobb büntetéseket és szigorúbb ellenőrzéseket is kilátásba helyezett az élelmiszerár rögzítéssel kapcsolatban.

A Portfolio írta meg, hogy a kormány a december 13-i, kedd esti Magyar Közlönyben kihirdette az élelmiszerek árstopjának meghosszabbítását. A Kormány 511/2022. (XII. 13.) Korm. rendelete az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 6/2022. (I. 14.) Korm. rendelet módosításáról című kormányrendelet harmadik paragrafusa ugyanis így szól: a 6/2022. (i. 14.) korm. rendelet 1. § (1) bekezdésében bekezdésében és 1/a.§ (1) bekezdésében a„2022. december 31.” szövegrész helyébe a„2023. április 30.” szöveg lép.

Magyarország kormánya meghosszabbította az élelmiszerár-stop rendelkezését, 2023. április 30-ig tartják a hatósági árakat, ezzel kapcsolatban nagyobb büntetéseket és szigorúbb ellenőrzéseket is kilátásba helyeztek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő
Magyarország kormánya meghosszabbította az élelmiszerár-stop rendelkezését, 2023. április 30-ig tartják a hatósági árakat, ezzel kapcsolatban nagyobb büntetéseket és szigorúbb ellenőrzéseket is kilátásba helyeztek – Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Nem változik az élelmiszerár az árstopos termékekre 4 hónapig

A kormány 4 hónappal meghosszabbította az árstop érvényességét. Mindemellett a kormányzat nagyobb büntetéseket és szigorúbb ellenőrzéseket is kilátásba fog helyezni, ugyanis egyre kevésbé tetszik a kabinetnek, hogy egyre drasztikusabb az élelmiszerhiány az árstopos termékek körében. Úgy tűnik, hogy ezen a területen is lépett a kormány, ugyanis a friss rendeletmódosítás értelmében ha nem a megfelelő mennyiséget árusítja egy adott napon az üzlet, akkor “a jogkövetkezmény többször – akár azonos napon, ugyanazon üzletben végzett, több egymást követő ellenőrzés során feltárt jogsértések esetében – is alkalmazható, úgy, hogy az ismételten kiszabott bírság összegének el kell érnie a korábbi jogsértés esetén kiszabott bírság legalább kétszeresét, és a bírság legmagasabb összegére vonatkozó rendelkezést nem kell figyelembe venni.”

Az eredeti rendeletben eddig az szerepelt, hogy “a jogkövetkezmény többször is alkalmazható úgy, hogy a korábbi jogsértés esetén kiszabott bírság legalább kétszeresét eléri ismételt alkalmazás esetén és a bírság legmagasabb összegére vonatkozó rendelkezést nem kell figyelembe venni.”

A cikk szerint a rendelet megerősíti azt is, hogy “hivatalból járhat el a mennyiségi előírások érvényre juttatása érdekében “az Ártörvény 16. §-a szerinti közigazgatási hatósági ügyekben a fogyasztóvédelmi hatóság kijelöléséről szóló kormányrendelettel kijelölt általános fogyasztóvédelmi hatóság a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal bevonásával”.

Mi várható a következő hónapokban a rögzített élelmiszerár meghosszabbításának hatására?

A kiskereskedelmi szektor és az érintett élelmiszerek forgalmazhatósága szempontjából a mostani hír nem éppen kedvező, viszont politikai előnyei miatt érthető és ebből kifolyólag várható volt az intézkedés meghosszabbítása. A húsvéti határidő is érthető, a lakosság körében még népszerű lépés jelentősége az ünnepi időszakokban értékelődik fel a háztartások körében: bizonyos termékekhez ugyanis az árstopnak köszönhetően olcsóbban jut hozzá – írták.

Az árstopok fenntartásának súlyos árát viszont sokan megfizetik:

  • részben a lakosság, ugyanis a nagyobb üzletláncok az árstopos termékeken elszenvedett veszteségeiket kompenzálják a többi terméken (inflációs nyomást erősíti), vagyis más termékek ára emelkedik. A kiskereskedelmi szektorra rálátó források állítása szerint a hosszabbítással egy dolog garantált: a vártnál magasabb inflációs pálya. Nem véletlen, hogy a magyar élelmiszerinfláció egész Európában kimagasló. Ennek részben magyar szabályozási okai vannak.
  • részben a kisebb üzletek, ugyanis ők kevésbé képesek az így keletkező veszteség szétporlasztására, azért csak a veszteség lenyelése marad számukra, ami egyre nehezebb a jelenlegi elszálló energiaárak és a kiskereskedelmi különadó növekedése mellett. A kisboltok az intézkedés legnagyobb relatív vesztesei, nem véletlen, hogy ezzel összefüggésben felgyorsult idehaza a boltbezárási hullám.
  • harmadrészt a hazai termelők is, ugyanis a legnagyobb üzletláncok egy ilyen, szabályozási kihívásokkal teli működési környezetben (árstopok, különadók) sokkal erőteljesebb költséglefaragást céloznak. Emiatt a beszállítóikkal szemben keményebben lépnek fel az ártárgyalások során. Az árstop a teljes ellátási láncot veszélybe sodorja és közben teret ad az olcsóbban előállított élelmiszerimportnak bizonyos termékek esetében.

Szétosztott veszteségek

Múlt héten a lap egyik forrása úgy fogalmazott, hogy nem világos, hogy miért tartják fent még most is az árstopot, hiszen a boltok most is szétosztják a veszteséget más termékekre, és amikor majd elengedik az árbefagyasztást, akkor hatalmasat fog nőni az addig árstopos termékek ára is – miközben azoknak a termékeknek nem fogják csökkenteni az árát, amelyekre szétterítették az árbefagyasztás miatti veszteséget. A portál információi szerint az árstop fenntartásával a kormány célja, hogy kiszorítson egyes kiskereskedelmi multikat az országból (ami már régi szándéka).

A jelenleg már csökkenő élelmiszerkiskereskedelmi forgalom mellett ez az intézkedés komoly csapást jelent a szektor képviselőire, de közben az árstop-hosszabbítást viszonylag jobban fogják elviselni a legnagyobb láncok, főleg a diszkontláncok, amelyek erősödése az elmúlt években még fel is gyorsult. A diszkontláncok (élükön a Lidl-lel és az Aldival) lettek a magyar piacon az ármeghatározó szereplők. A kisebb és közepes üzletek elsorvadása szinte garantált egy ilyen környezetben – írták.

Miután egyre nyílik az olló az árak tekintetében árstopos és a nem árstopos termékek között, így a kereslet eltolódása miatt a következő hónapok rázósak lesznek.

Mi az indoklás?

Nagy István agrárminiszter kiemelte, hogy az ársapkák működnek, a vásárlók ugyanis azokból a termékekből vásárolnak többet, amikhez olcsóbban jutnak hozzá. Az AKI Piaci Árinformációs Rendszer adatai alapján az ársapkás termékekből több fogyott idén 2021 ugyanezen időszakához képest. A legnagyobb, 81%-kos növekedés a 2,8%-os UHT tej esetében figyelhető meg, a többi ársapkás termék esetében is 25%-nál nagyobb a fogyasztás bővülése.

Lisztből 27%-kal, napraforgó étolajból 44%-kal, csirkemellből 34 %-kal, csont nélküli sertéscombból 46%-kal fogyott több idén eddig, mint az előző év azonos szakaszában. A mennyiségi növekedés oka lehet az is, hogy a vásárlók raktároznak ezekből a termékekből, a miniszter ugyanakkor a felhalmozás helyett a tudatos vásárlásra hívja fel a figyelmet.

A tárcavezető kifejtette, az ársapka mellett biztosítani kell, hogy a rögzített árú termékek rendelkezésre álljanak. Ennek érdekében határozták meg, hogy a kereskedők az érintett termékekből a 2021. évi átlagos napi mennyiséget árusítani kötelesek. Ezen kötelezettség megtartását az árstopra vonatkozó egyéb előírásokkal együtt az általános fogyasztóvédelmi hatóság, azaz a megyei és fővárosi kormányhivatalok a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal bevonásával ellenőrzik.

A szabályok megszegése pénzbírsággal vagy az üzlet bezárásával büntethető, ezért a fogyasztóvédelmi hatóság folyamatosan ellenőrzi is az árstopok, az árusítási kötelezettség és a kötelező tájékoztatás betartását.

Az agrártárca a kialakult piaci helyzetet a továbbiakban is nyomon követi, az érdekképviseletekkel való kapcsolatot fenntartjuk, valamint az árstopokra vonatkozó jövőbeli döntéseket is teljes körültekintéssel, a piaci helyzet alakulásának és a lakosság igényeinek figyelembevételével fogjuk meghozni – hangsúlyozta Nagy István.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Lopott sertéshús Máriakálnokon A Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányság beosztottjai szerdán hajnalban Máriakálnok belterületén ellenőriztek egy tehergépkocsit. A megállított tehergépko...
Az oroszok már az üzemekben vannak Ahogyan arról már írtunk, az orosz állategészségügyi hatóság emberei Magyarországra látogatnak, és magyarországi üzemekben tartanak ellenőrzést. Az el...
Több tápoldat sem felel meg az elvárásoknak Tápoldatokat ellenőrzött legújabb terméktesztjén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az átfogó vizsgálat során 50 termékből csaknem m...
Újabb nagy fogás a NÉBIH-től és a NAV-tól Nem lehet kijátszani a törvényt, a következő eset is ezt bizonyítja. Egy szabolcsi zöldség-gyümölcs nagykereskedő, ellenőrzéstől tartva távol maradt a...
Újabb nagy fogás, ezúttal egy húsnagykereskedésben... Jellemző, hogy az ünnepi időszakban jelentősen megszaporodnak az ellenőrzések minden élelmiszeripari egységben. November végén egy húsnagykereskedés v...
Jelentősen javult az ellenőrzött termékek minősége... Március 1. és 28. között zajlott a tavaszi szezonális ellenőrzés sorozat, amely már hagyományosnak mondható hazánkban. Az eddigiekhez képest több higi...