Megéri az időráfordítást az otthoni csíráztatás!

Azok, akik rendszeresen fogyasztanak friss terményeket, nem szívesen mondanak le a szendvicsek, saláták legfinomabb kiegészítőiről, a zöldségekről. De mit tehetünk, ha az amúgy is zsebbe nyúlós bevásárlásokon nem fér már bele néhány paradicsom, paprika vagy uborka? Érdemes kipróbálni a csíráztatást! A csíráknál a magjaikból kifejlődő csíranövényt és a száraikat fogyasztjuk el.

A dietetikusok szerint tél végén, tavasz elején egy kicsit egysíkúbb időszak a gyümölcs- és zöldségválasztékban. Ilyenkor jó lehetőség a vitaminpótlásra még visszanyúlni a téli zöldségekhez. Ilyen például a fejes káposzta vagy a savanyú káposzta, cékla fogyasztása. Az otthon készített és boltban vásárolt savanyú káposzta egyaránt nagyon gazdag C-vitaminban, de B1- és B2-vitaminban is bővelkedik.

 Hónapos retek, fejes saláta, újhagyma, madársaláta, mángold, medvehagyma, rukkola, sóska, spenót, mind az április hírnökei. Bátran használhatjuk többségüket a reggeli szendvics kísérőjeként vagy vacsorához friss salátának bekeverve
Hónapos retek, fejes saláta, újhagyma, madársaláta, mángold, medvehagyma, rukkola, sóska, spenót, mind az április hírnökei. Bátran használhatjuk többségüket a reggeli szendvics kísérőjeként vagy vacsorához friss salátának bekeverve (Fotó: Pixabay)

A fejes káposztából készíthetünk friss salátát, de párolhatjuk vagy főzhetjük is. A céklát nemcsak savanyúságnak, hanem gabonák köretkiegészítőjeként sütve, párolva is kínálhatjuk. Ugyanakkor a friss zöldségek, nemcsak a tavaszi üdeséget jelentik, hanem az egészséges táplálkozás elengedhetetlen részei. Hónapos retek, fejes saláta, újhagyma, madársaláta, mángold, medvehagyma, rukkola, sóska, spenót, mind az április hírnökei. Bátran használhatjuk többségüket a reggeli szendvics kísérőjeként vagy vacsorához friss salátának bekeverve.

A csíranövényt és a szárakat fogyasztjuk el

A csíráknál a magjaikból kifejlődő csíranövényt és a száraikat fogyasztjuk el, a mikrozöldek esetében a már leveleket fejlesztett szárukat és a leveleiket. Mindkettőt viszonylag egyszerűen elkészíthetjük otthon, de ha nincs időnk, kedvünk ezzel foglalkozni, élelmiszerboltokban is beszerezhetjük őket. Fontos tudni, hogy csak nem csávázott, azaz rovarölő, gombaölő, vagy más növényvédő vegyszerekkel nem bevont magokat lehet csíráztatni. A csírákra és mikrozöldekre is jellemző, hogy felületükön könnyen megtapadhatnak a baktériumok, ezért körültekintő kezelést igényelnek

A csírákat kifejezetten ajánlott a hidegebb hónapokban fogyasztani, a vitaminhiányos időszakban támogathatjuk vele immunrendszerünket, nem beszélve arról, hogy az emésztésünknek is kifejezetten jót tesz a fogyasztásuk. Ha nem szívesen hagyunk nagyobb összegeket néhány szem zöldségért a boltban, jó tudni, hogyan lehet fillérekből csírákat termeszteni.

Olcsóbb lehet, mint a zöldség, viszont tele van vitaminokkal!

A csírák egyszerű zöldségek, amelyek kiváló tápanyagforrások lehetnek minden étkezés során. Különlegességük, hogy nagyon hamar le lehet őket szüretelni, hiszen magas korukban már fogyaszthatók. Nem beszélve arról, hogy óriási trendnek számítanak, a bisztróktól kezdve, a neves éttermeken át, az élelmiszerboltok polcáig – szóval tényleg mindenhol megjelentek már.

Éppen ezért, ha valaki vásárolt már előre csomagolt mikrozöldet vagy csírát, akkor tudhatja, hogy nem olcsók! Adódik a kérdés, hogy akkor miért gondoljuk, hogy kevesebbe kerül, mint néhány zöldség megvásárlása?

A jó hír az, hogy borzasztóan könnyű és egyszerű fillérekből csírákat növeszteni akár a konyhánkban, akár a kertünkben is.

Mit lehet egyáltalán csíráztatni?

Például a brokkolit – az intenzív ízű csírák inkább a hűvösebb helyeket kedvelik, így érdemes a melegebb napokon kétszer is megöntözni. A lencsének a dió ízére emlékeztető aromája van, így tökéletesen elfér levesek, raguk töltelékeként. A lucerna nő a leggyorsabban, ropogós, enyhe íze miatt pedig minden ételt kellemesen kiegészít. A csicseiborsóval szendvicseket, készételeket egyaránt fel lehet turbózni. A mungóbab csíráját kifejezetten wokban készült ételekhez és salátákhoz ajánlott fogyasztani. Végül az adzuki bab: a lencséhez hasonló íze van, érdemes legalább 1,5 centiméterre növeszteni a fehér hajtását, hogy fogyasztani lehessen nyersen.

Hogyan neveljük a csírákat?

A csíráztatás előnye, hogy az év bármelyik szakában elkezdhetjük, és nem kellenek hozzá drága eszközök. Így akár ősszel, télen, a hűvösebb évszakokban is friss élelmiszert varázsolhatunk az asztalunkra, kiegészítve ezzel a reggeliket, vacsorákat. Nem beszélve arról, hogy a csírák rendkívül egészségesek, ezért nagyon ajánlott a fogyasztásuk.

Az új hajtások rendkívül magas tápanyagtartalmúak, emellett könnyen emészthetőek. A brokkolicsírának például magas az antioxidáns-tartalma, a mungóbabcsíra kalóriatartalma rendkívül alacsony, viszont rengeteg fehérje található meg benne, így mindkét fajta tökéletes kiegészítője lehet egy ízletes salátának. A gabonamagvakat is lehet csíráztatni: ez a folyamat csökkenti a keményítő mennyiségét, és maximálisan ki lehet vele aknázni a tápértékeket is. Még egy pozitívum: a csírák, csíráztatott magvak fogyasztásával több C-vitamint, B-vitamint és karotint csempészhetünk az étrendünkbe, ami csak hasznunkra válhat.

Felszerelések a csíráztatáshoz

A csíráztatáshoz vásárolt magvakon, terméseken kívül néhány befőttes üvegre, egy szűrőre, egy muszlin kendőre és egy gumigyűrűre van szükség. Amikor csíráztatni kezdünk, az első lépés mindig az, hogy a magokat, babszemeket egy egész estén át ázni hagyjuk. Ehhez nem kell mást tennünk, mint fogni a befőttes üveget, felönteni a negyedéig vízzel. Ezt követően a magok megduzzadnak, magukba szívják majd a vizet.

Másnap, a szűrő segítségével öntsük le a magokról a vizet úgy, hogy a magok az üvegben maradjanak. Fontos, hogy nedvesen kell tartani továbbra is a magokat, de nem szabad, hogy vízben ázzanak, különben bepenészednek. Éppen ezért, ne tegyük közvetlen napfényre és meleg helyre, mert így csak gyorsítjuk a kiszáradást. Ha melegebb van a lakásban, többször nézzünk a csírakezdeményekre, ha úgy érezzük szárazak, picit nedvesítsük be őket.

18-21 fok ajánlott

Érdemes a nedvesítések között egy muszlin kendőt tenni az üveg szájára, majd egy befőttes gumival rögzíteni az üveg nyakára és rácsavarni a fedőt. Ajánlott legalább kétszer nedvesíteni a magokat, míg a hajtáskezdemények megjelennek. Tartsuk a csíráztató üveget olyan helyiségben, ahol 18-21 fok van.

Ha megjelentek a hajtások, mossuk át őket, szűrjük le róluk a vizet, és a felesleges nedvességet papírtörlővel itassuk le. Arra figyeljünk, hogy csírázás után néhány napnál tovább ne maradjanak az üvegben a hajtások. Hűtőben, lezárt edényben legfeljebb egy hétig tárolhatjuk őket.

(Forrás: HelloVidék)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Bábolnai Gazdanapok Idén már 29. alkalommal rendezik meg a Bábolnai Gazdanapokat Bábolnán. Lássuk, hogyan alakult eddig, és még mi várható a 4 napos rendezvényen. Szepte...
Integrált szervezet szolgálja ki a növénytermesztő... A Nitrogénművek Zrt. sajtótájékoztató keretében mutatta be új, integrált szervezetét, amely a vetőmagtól a terménykereskedelemig átfogóan szolgálja ki...
Vizespalackból melegházat! Gondolkodjon nagyban, és keresse az újszerű megoldásokat! Hasznosítsa újra műanyag palackjait, és fólia helyett, vagy azt kiegészítve, 1000 db műanyag...