Még megmenthető az idei búzatermés, de ehhez minél több nitrogénlombtrágyát kell kijuttatni

Régóta a bizonytalanság uralkodik a magyar mezőgazdaságban. Először az input anyagok ára emelkedett meredeken, majd pedig csökkent ezt követően. Később ugyanezt az utat járták be a terményárak is. Ilyen körülmények között a gazdálkodóknak igen nehéz jól időzíteni a beszerzéseiket és értékesítéseiket, illetve általában mindig a megfelelő döntést hozni. Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft. termékfejlesztési vezetője fel is hívja a figyelmet néhány fontos aktuális jelenségre.

Újabb nehéz szezon előtt áll a hazai agrárium. Mi most a legsürgősebb teendő?

Már zsinórban a második olyan év zajlik, amikor a szükségesnél kevesebb műtrágyával folyik a termelés. Az utolsó, márciusi levélanalíziseink pedig azt mutatják, hogy több helyen tápanyaghiány lépett fel, elsősorban nitrogénből kellene többet kijuttatni a kalászosokra. Már akkora a probléma, hogy többfelé a táblák közepe elkezdett besárgulni, mert azok a részek jellemzően kevesebb műtrágyát szoktak kapni, kevésbé taposottak és nemigen tartják a vizet. Ez a folyamat Közép-Magyarországon és az Alföldön kezdődött, de most már Zalában és Vas vármegyében is tapasztalható. Ez egyébként a repceföldekre is igaz, csak ott kevésbé szembetűnő, mivel a virágzás miatt minden sárga.

Egyre több helyen látni, hogy foltosodnak a kalászosok, ami tápanyag hiányra vezethető vissza.

Hiány mutatkozik, éppen egy kritikus időszakban…

Azért nagyon súlyos a probléma, mert a növények most kezdenének igazán fejlődni. Most építenének további 7–10 tonna biomasszát. Még bennük van a 6–8 tonnás potenciál, de csak ha a nitrogén pótlásra kerül, illetve kijuttatunk még némi ként, káliumot és mikroelemeket mellé. Most nem foghatjuk az állományok „kifakulását” sem a nap, sem a csapadék hiányára, egyértelmű, hogy elfogyott a növények alól a tápanyag. Ez nem is csoda, tekintve, hogy az idei szezonban a gazdálkodók 50 százalékkal kevesebb tápanyagot juttattak ki, mint tavaly, az elmúlt évben pedig 20-30 százalékkal kevesebbet, mint az azt megelőző évben. Ez a tendencia nem folytatódhat tovább, most kell befejezni, mert az állományok önmaguk, emberi segítség nélkül azt nem tudják megoldani.

Mi tehát konkrétan a teendő?

Két lehetőség áll a gazdálkodók előtt. Elfogadják, hogy 3–5 tonnás lesz a búzatermésük, vagy elkezdik intenzíven, 10 naponta, kéthetente akár lomb-, akár fejtrágya formájában kiadagolni a tápanyagot, ahogy korábban már említettem, abból is elsősorban a nitrogént, hogy megmentsék az idei szezont.

Itt nem az a kérdés, hogy ki tud 8 tonnás búzát termelni, hanem hogy ki képes alacsony önköltségen termelni. Ha valakinek most 350–400 ezer forintnál tart a búza önköltsége és majd 4–5 tonnát takarít be, akkor tonnánként 80–100 ezer forint lesz a költség. Ha a most elkezdett intenzív tápanyag-kijuttatás következtében megnő a termés és 6,5-7,0 tonna kerül a magtárba, akkor az önköltség 60–70 ezer forintra csökken. Az fog jól járni, akinek megéri 75 ezer forintért eladni a búzáját. Amit 95 ezer forintért termeltek meg, az biztosan veszteséges lesz.

Érzékelik ezt a veszélyt a termelők?

Szerintem nem. Most zajlik a kukorica és a napraforgó vetése, és ezek elviszik a figyelmet. Azzal foglalkoznak, ami még ki sem kelt, még ki sem jöttek a nyúl meg az őz foga alól ezek a növények. Könnyen lehet, hogy idén is aszály lesz a kukorica címerhányásának időszakában, még minden bizonytalan.

Ezzel szemben a kalászosok már ott vannak, nagyjából jól néznek ki, fejlettek az állományok, viszonylag jól bokrosodtak, velük is kellene foglalkozni. A következő eső nem hozza helyre a már említett sárgulást, mert nem a csapadék-, hanem a tápanyaghiány a probléma.

Egyébként a kapás növények vetése hogyan halad?

Nagyon kiszáradt talajokon történik. Hiába esik sok eső, ha az alkalmazott talajművelés kiszárítja. A vetőgépek mindenhol a port húzzák maguk után, mivel még mindig nagyon kevés helyen történik forgatás nélküli talajművelés. De erről majd ősszel beszéljünk, most koncentráljunk arra, hogy hiányzik 300–400 ezer tonna vagy még több nitrogénműtrágya a földekről.

Most még az AÖP-program és a majdani biostimulátor kiválasztása is másodlagos. Ha majd kijött a rendelet, akkor foglalkozzunk vele. Most termelni kellene, és nagyon kevés az idő. Legkésőbb hat hét múlva lezárul az a ciklus, amikor érdemben befolyásolni tudjuk a folyamatokat. Szóval, ha elvetettük a kukoricát vagy a napraforgót és túl vagyunk az első gyomirtáson, vissza kell térni a kalászosokhoz, és ha virágzik a repce, a repcéhez is.

A vetések lassan befejeződnek és a kapásoknál is súlyos probléma lesz a kevés ráadásul egyoldalú tápanyag ellátás.

A VulcanAgro Kft. választékából melyek alkalmasak az említett feladatra?

A Vulcan Rapid Nitrogén termékcsaládot javasolom a gazdálkodók figyelmébe, mert jelenleg a nitrogénlombtrágyák jelentik a leghatékonyabb megoldást. Amíg esik az eső és van víz a talajban, addig kell ezzel igyekezni. Ha elkezd aszályossá válni az időszak, akkor már nincs mit csinálni.

Tápanyag nélkül teljesen felesleges kitenni bármilyen biostimulátort. Arra kell vigyázni, ami már megvan. Nem vagyunk messze egy jó kalászos terméstől, de ehhez nekünk azzal kell foglalkozni, amihez értünk. Termeljünk jó minőséget, nagy termésátlaggal alap- és alacsony önköltséggel.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Nitrogén lombtrágyák, már 179 Ft/litertől A legtöbb mezőgazdasági növénykultúrában fokozatosan nő a betakarított termésmennyiség, ami együtt jár a növények tápelemek iránti igényének növekedé...
Ként tegyünk a nitrogénhez, ha tápkultivátorozunk ... A kukorica és a napraforgó termesztésénél egyre gyakrabban folyékony nitrogénnel tápkultivátorozunk vagy nitrogént injektálunk a talajba. Tegyünk kén...
Vital pH – miért kell savanyítani a permetez... A pH-érték a víz kémhatását, annak savasságát vagy lúgosságát jelzi. Hazánk nagy részén a csapvíz is lúgos, gyakran kemény, de a csatornákból, tározó...
VulcanAgro Folyékony NPK Elővásárlás, már 59 990.-... Folyékony vagy szilárd? Tíz érv a folyékony műtrágya mellett! 1. Olcsóbb a folyékony, mint a szilárd! A Vulcan Folyékony NPK termékekből elegen...
VulcanAgro Granulált Mész Elővásárlás, már 39 990 ... 10 érv a meszezés mellett. És mondhatnánk még másik 10-et is.   Hazánkban nagyon sok talaj mészhiányos és savanyú. Ez a savanyúság, vagyis a sok s...
Nem csak a terméket, de problémamegoldást is forga... Problémaorientált termékfejlesztéseivel folyamatosan növeli piaci súlyát a VulcanAgro Kft. a magyar termésnövelő készítmények piacán. Talajjavítóik, ...