Lawsonia intracellularis: a kórokozó, amely komoly kihívást jelent

A bélfertőzés a globális sertéságazat egyik slegnagyobb problémája, amit gyakran bakteriális kórokozók okoznak. A növendék sertésekben a Lawsonia intracellularis az egyik legfontosabb és legnagyobb kihívást jelentő kórokozó. Egy négyrészes cikksorozat – amely a baktérium ökológiájától és elterjedtségétől az ellene való védekezésig ível – első eleme a mostani írás, a betegség meghatározására és terjedésére fókuszál.

Még a magas szintű biológiai biztonsággal és helyes állománygazdálkodási gyakorlatokkal rendelkező gazdaságokban is kihívást jelent a baktériumok és vírusok folyamatos távoltartása. Számos különböző kórokozóról ismert, hogy sertésekben bélfertőzést okozhat.

A L. intracellularis a néhai Dr. Gordon Lawsonról kapta a nevét, aki az Egyesült Királyságban, az Edinburgh-i Egyetemen eredetileg kimutatta és jellemezte a baktériumo
A L. intracellularis nevű kórokozó a néhai Dr. Gordon Lawsonról kapta a nevét, aki az Egyesült Királyságban, az Edinburgh-i Egyetemen eredetileg kimutatta és jellemezte a baktériumot Ez a kórokozó gyakran felülmúlja a többit. (Fotó: Pixabay)

A tenyészsertésekben a kutatások kimutatták, hogy a sertések bélsármintáiban talált baktériumok alapján a L. intracellularis gyakran felülmúlja a többi kórokozót. Ezért az L. intracellularis elleni küzdelem prioritás a sertések jólétének és termelékenységének helyreállítása érdekében.

A baktérium és a betegség

A L. intracellularis a néhai Dr. Gordon Lawsonról kapta a nevét, aki az Egyesült Királyságban, az Edinburgh-i Egyetemen eredetileg kimutatta és jellemezte a baktériumot. Ez az obligát, intracelluláris, gram-negatív baktérium természetes módon fertőzi a sertések és lovak, de kisebb állatok, például rágcsálók bélrendszerének sejtbélését is.

Ez utóbbi azt jelenti, hogy a sertéstelepeken a kártevő állatok is rezervoárt jelenthetnek. A sertések szájon át fertőződnek a szennyezett ürülékkel.

A bélsejtek fertőzése az úgynevezett proliferatív enteropátiát (PE) okozza. Ezt a proliferatív és vérzéses elváltozások jellemzik, valamint a bélfal (főként) ileum, de a bél egyéb részeinek megvastagodása is. Ez viszont gyakran hasmenéshez vezet, és az állatok teljesítményének csökkenésével jár. A gyakorlatban a tünetegyüttest többnyire „ileitis”-nek nevezik.

Különböző formák és súlyosság

A sertéseknél a betegség 3 klinikailag különböző formája fordulhat elő.

– Az akut forma étvágytalansággal, véres hasmenéssel (fekete/tarry színű), súlyvesztéssel, időnként hányással és hirtelen elhullással jár. Ez az akut forma általában fiatal, felnőtt, négy és 12 hónapos kor közötti tenyészállatoknál figyelhető meg.

– A betegség krónikus formáját a laza vagy vizes hasmenés, változó étvágytalanság és az evés ellenére sem tapasztalható súlygyarapodás jellemzi. Erre a formára leginkább a hat és 20 hetes kor közötti sertések érzékenyek.

– A betegség harmadik (szubklinikai) formája a leghosszadalmasabb, ezért súlyos, hosszan tartó károsodással jár. Az ileitis ezen enyhébb változatának nincsenek klinikai tünetei, például hasmenés, ami megnehezíti a diagnózist a gazdák és az állatorvosok számára.

A betegség szubklinikai formája azonban általában jelentős hatással van a növekedésre, a takarmányhasznosítási hatékonyságra, az egyneműségre és az egészségre, és ennek következtében hatalmas gazdasági veszteségeket okoz.

A bélrendszer egészségére gyakorolt hatás

Amint a L. intracellularis megfertőzi a bélhámsejteket, az éretlen sejtek hiperpláziája, valamint a bélnyálkahártya duzzanata és megvastagodása figyelhető meg. Ez viszont a bélműködés károsodásához, így a tápanyagok csökkent emészthetőségéhez és felszívódásához, valamint a víz és az elektrolitok csökkent felszívódásához vezet (ami a hasmenés kialakulását segíti elő).

A fertőzés a nyálkahártya és a bél integritásának megbomlásához is vezet, ami viszont utat nyithat más bélrendszeri kórokozók, például a Salmonella, a Brachyspira és az Escherichia coli számára, ez súlyos és összetett társfertőzéshez vezet.

A bélmikrobiótára gyakorolt hatás

A kiegyensúlyozott és változatos mikrobiom fontos az állategészség és teljesítmény javításának szempontjából. Ha azonban az egészséges mikrobióta megzavarodik (más néven diszbiózis), az enterális kórokozók fellángolhatnak, fertőzést és a bél integritásának károsodását okozhatják. A L. intracellularis esetében ennek a baktériumnak más anaerob szervezetekre van szüksége a fertőzés kialakításához.

Ugyanakkor a L. intracellularis fertőzés megváltoztathatja a sertések vékony- és vastagbél mikrobiomjának mikrobiális szerkezetét és összetételét, diszbiózist okozva és növelve a más kórokozókkal való társfertőződés kockázatát. A sertések bélmikrobiótájának módosítása (a diverzitás növelése és a mikrobiótának a hasznos baktériumok irányába történő elmozdítása) probiotikus takarmány-adalékanyagok használatával bizonyítottan a L. intracellularis székletből történő kiválasztásának csökkenését eredményezi a fertőzött sertésekben. Ez a probiotikumok szerepét sugallja a sertések ileitisének szabályozásában.

Széles körben elterjedt

A L. intracellularis mindenütt jelen van. A kutatások kimutatták, hogy a kórokozó kimutatási aránya a nyugat-európai gazdaságokban több mint 90%, az orosz gazdaságokban 88,5%, az amerikai gazdaságokban 77-90%, Kínában és Brazíliában pedig mindig jelen van a vizsgált sertéstelepeken.

Bár a vizsgálatokban szereplő magas számok egy része azzal magyarázható, hogy olyan gazdaságokat vontak be, amelyekben korábban hasmenéses megbetegedések fordultak elő, a százalékos arányok várhatóan nagyon magasak és ezért aggasztóak.

Az aktív fertőzés főként a növendékvágási szakaszban fordul elő, amint azt több nyugat-európai, brazil és amerikai tanulmány is mutatja. Ebben a korcsoportban mérték a baktérium kimutatásának vagy a szerokonverziónak a legmagasabb előfordulását.

A klinikai ileitist nem mindig észlelik minden gazdaságban. Például az állatorvosok és a gazdák körében végzett kérdőíves felmérések azt mutatják, hogy az ileitis klinikai formáját a brit sertéstelepek 56%-ában és az amerikai gazdaságok 32,8%-ában észlelték.

Sertésenkénti gazdasági költségek

Az ileitisnek az állatok fontos teljesítményparamétereire gyakorolt hatása jelentősen nefolyásolja a gazdaság gazdaságosságát. Egy sor angliai eset-kontroll vizsgálatban a fertőzött sertések súlygyarapodásában a kontrollsertésekhez képest akár 31%-os különbségekről számoltak be.

Ezen túlmenően a fertőzött sertések a súlygyarapodás kilogrammonként akár 33%-kal több takarmányt is fogyaszthatnak, mint a kontrollsertések.

Más hasonló tanulmányok a napi súlygyarapodás 3-19%-os csökkenéséről számoltak be, a betegség súlyosságától függően, és a takarmányhatékonyság akár 7%-os csökkenéséről.

Akut esetekben a sertések elhullási aránya 1,3 és 6,7% között lehet. A termeléskiesés költségein kívül a kezelés és a megelőzés költségei is felmerülnek. Amerikai kutatások szerint az ileitis teljes gazdasági költsége sertésenként 2-3 dollárra tehető enyhe és szubklinikai esetekben, súlyos esetekben pedig sertésenként akár 15 dollárra is.

Következtetés

A L. intracellularis által okozott ileitis fontos betegség a globális sertéságazatban. A betegség negatívan befolyásolja a bélrendszer egészségét, megváltoztatja a bélműködést, megzavarja a nyálkahártya és a bél integritását, és végül mikrobiom-diszbiózishoz vezet, ami egészség- és teljesítményveszteséget okoz.

Az ileitis szubklinikai formája gyakran észrevétlen marad a gazdálkodó és az állatorvos számára. Mégis, a gazdasági hatás óriási lehet, különösen a növendék sertéseknél, a csökkent súlygyarapodás, a takarmányhasznosítás csökkenése és a vágási súlyváltozások miatt.

Az elmúlt két évtizedben a betegség megfékezésére többféle védekezési intézkedést, többek között antibiotikumokat és vakcinázást alkalmaztak. Ezt a témát e cikksorozat következő részeiben még részletesebben kifejtik a szerzők.

(Forrás: pigprogress.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Változó eredményesség a Tolna megyei sertéstenyész... Általában nullszaldóval vagy kisebb nyereséggel zárták a tavalyi évet a Tolna megyei sertéstenyésztő vállalkozások. 2014 második felében az oroszorszá...
Olcsó a hízó Szerbiában! Évek óta nem volt ilyen alacsony Szerbiában a hízósertés ára, mint az idei év elején. Jelenleg 255-270 forintnak megfelelő dinárért adják a hízókat ki...
2014-es sertéspiac az Európai Unióban Bár még Anglia és Belgium adatai hiányoznak, az eddig nyilvánosságra hozott információkból az látszik, hogy az Európai Unió sertésállománya, noha csak...
Kocatámogatás önkormányzatok részére! Ahogyan arról már beszámoltunk, a kocatartók újabb állami támogatáshoz juthatnak az idei évtől kezdve. Ezt a rendelkezést kiegészítve már nem csak mag...
A sertés tenyésztési irányszámai Mekkora a normál tömege egy most született malacnak? Naponta mennyivel kellene nőnie a tömegének? Mikor válik tenyészéretté a tenyészkoca? Hogyan taka...
Sertéstartás – megéri? A kérdésre nem egyszerű a válasz, több tényező is komolyan befolyásolhatja a sertéstartás sikerességét. Így mielőtt belevágnánk, jól meg kell gondolnu...