Jön a forróság, mutatjuk, mire figyeljen öntözéskor

Minden zöldségtermesztő hatékony és gazdaságos kertészetről álmodik, ezért viszont egyre többet kell tenni. Azok a zöldségek, amelyek régen gond nélkül teremtek öntözés nélkül, mára szinte kizárólag nedvesség utánpótlással érlelhetők be. Az öntözés azonban nem mindenkinek megoldható anyagi okokból, ám akad ennél rosszabb is. Vannak, akik öntöznek, de rosszul, így az öntözésre fordított pénzt kidobják az ablakon.

Görögdinnye, borsó és saláta. Csak néhány példa azok közül, amik még évekkel ezelőtt gond nélkül termeszthetők voltak Magyarország éghajlatán. Mára azonban a klímaváltozás megtette a hatását, nem maradt olyan zöldségünk, amely jövedelmezően teremne öntözés nélkül.

A víz azért is fontos szereplő a növények életében, mert a fejlődésükhöz szükséges tápanyagokat csak vízben oldott formában képesek felvenni, valamint testük 80-94%-át víz alkotja. A tápanyagfelvételen túl a víz a növények testhőmérsékletére is komoly hatással van, a felvett víz 90-95 százaléka ugyanis a transpirációra – párologtatásra – fordítódik.

Nem csak a gyümölcsöknek, a zöldségeknek is igényük van a víz-utánpótlásra
Nem csak a gyümölcsöknek, a zöldségeknek is igényük van a víz-utánpótlásra

 

Az, hogy melyik növénynek mennyi öntözésre van szüksége, sok mindentől függ. Függ a talajadottságoktól, a termőterület klímájától, mikroklímájától (csapadékmennyiség, napfénytartam, szél erőssége, stb.), valamint magától a növény fajtájától, a levélfelülettől és a termés mennyiségétől.

Általánosságban elmondható, hogy az intenzíven termesztett hibridek jóval vízigényesebbek, mint őseik. Sőt, már a rövidebb vízhiányt is rosszabbul viselik, mint a nem hibrid fajták. Paprikák esetében a fűszerpaprika például kevesebb vizet igényel, mint a fehér termésű paprikafajták.

Az sem mindegy az öntözés tervezésekor, hogy a termesztett zöldségnövény melyik fenológiai fázisában van éppen. Általában hajtásnövekedéskor, virágzáskor, terméskötődéskor és éréskor a legnagyobb a növények vízigénye, de ez fajonként és fajtánként is változhat.

Hüvelyesek esetében például a virágzás és a terméskötődés számít kritikus időszaknak, ekkor van a legnagyobb mennyiségű vízre szüksége a növényeknek. A hónapos retek a terméskezdemény kialakulásakor igényli a legtöbb vizet, a paradicsom és a paprika virágzáskor és terméskötődéskor a legszomjasabb, míg a hagymafélék a hagymafejek növekedésekor kérik a legtöbb vizet.

Látható, hogy az egyes növényfajták más és más időpontban igénylik a vizet és ez a legnagyobb probléma hazánkban: a lehulló 5-600 mm csapadék ugyan elegendő lenne a legtöbb termesztett zöldségnövény számára, ha jó időpontban hullana le. Mivel azonban jellemzően ez tenyészidőn kívül történik, mesterségesen kell beavatkozni a víz-utánpótlásba.

Nem mindegy, mikor mennyi vizet juttatunk ki a növényeknek
Nem mindegy, mikor mennyi vizet juttatunk ki a növényeknek

 

Sőt, egyes növények fejlődésében a vízszükséglet mellett a páratartalom is fontos szerepet játszik. A paradicsom és a fehér paprika esetében nem véletlenül „költöztek be” a növények üvegházakba és fóliasátrakba. Nekik a nyári melegben akár 85 %-os páratartalomra is szükségük van, de szabadföldi körülmények között az ehhez kellő technológiával (mikroszórófejek, esőztető berendezések) nem rendelkeznek a gazdálkodók. Az említett termesztő berendezésekben viszont egyszerűen fenn lehet tartani a szükséges páratartalmat is. A jövőben várhatóan még több zöldségnövény termesztése kerül zárt terekbe.

Végül egy fontos dolog. Sokan nem veszik figyelembe az öntözés megtervezésekor, hogy a termesztett zöldségféle milyen mélyre juttatja a gyökerét. Ez azonban fontos, mivel lényegében ettől is függ, hogy mennyi vizet kell kijuttatni a talajra. Egy sekélyen gyökerező növénynek kevesebb vízmennyiség is elég, míg egy mélyebben (50-70 cm) gyökerező növény termőterületét rendesen el kell áztatni ahhoz, hogy a gyökerek hozzájuthassanak a vízhez. A tankönyvek szerint ugyanis 1 négyzetméterre kijuttatott 1 liter víz 1-2 cm mélységben áztatja át a talajt.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Így gondozza gyümölcsfáit! Hasznos információkat tartalmazó cikkekre bukkantunk a Kapanyél blogján. Legyen kis, vagy nagy kertről, virágokról, vagy gyümölcsökről, ültetvényekről...
Hasznos tanácsok a kerti munkákhoz Elérkezett az igazi nyár, s ahogy az lenni szokott, a kertésznek viharokkal és rekkenő hőséggel kell számolnia. Ezekben a hetekben a betakarítás, vala...
Még jó, hogy ingyen van Folyamatosan nő a magyarországi vízfelhasználás, legalábbis az utóbbi 4 évet figyelembe véve. Ha folytatódik a növekedés, idén akár 250.000 köbméter v...
Palántanevelési tippek Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkü...
Öntöznének a gazdák, ha lenne rá lehetőségük... Jelen pillanatban 130 ezer hektáron tudnak a gazdák öntözés mellett növénytermesztéssel foglalkozni, de ez még nem ideális. Egyre több öntözési igénny...
Többen kaphatnak kárenyhítő támogatást! Nőtt a mezőgazdasági kibocsátás súlya; április végén orosz állategészségügyi vizsgálat lesz Magyarországon; öntöznének a gazdák, ha lenne elég víz. Ag...