Jobb lesz a malacoknak, ha kijuthatnak szabad területekre?

Indiai kutatók értékelték a nyílt területre való kijutás hatását a malacok teljesítményére és jólétére a nyár folyamán. A verejtékmirigyek hiánya és a vastag bőr alatti zsírréteg növeli a malacok hőstresszel szembeni érzékenységét. Ez veszélyezteti az egészséget, a jólétet, a teljesítményt és a termelékenységet. A kutatók húsz 3 hónapos malacot (10 ivartalanított hímet és 10 nőstényt) választottak ki a kísérlethez.

Minden karámban volt egy fedett és egy nyitott terület, sík típusú vasbeton padlóval, amely a nyitott terület felé lejt. A csoport véletlenszerűen osztotta el a malacokat 2 tartási kezelési csoportba: vagy egy fedett területhez való hozzáférést biztosítottak, ahol a padlón egy malacra 0,9 m2 jutott, vagy pedig egy fedett és egy nyitott területhez való hozzáférést, ahol a padlón egy malacra 1,8 m2 jutott.

Feljegyezték a testsúlyt, a testhőmérsékletet és a napi takarmányfelvételt, valamint kiszámították a súlygyarapodást, a fehérje- és energiafelvételt, a takarmányátváltási arányt, a fehérjehatékonysági arányt és az energiahatékonysági arányt.
Feljegyezték a testsúlyt, a testhőmérsékletet és a napi takarmányfelvételt, valamint kiszámították a súlygyarapodást, a fehérje- és energiafelvételt, a takarmányátváltási arányt, a fehérjehatékonysági arányt és az energiahatékonysági arányt is (Fotó: Pixabay)

Szinte mindent kiszámítottak, megszámoltak

Kiszámították a napi maximális és minimális hőmérsékletet, a relatív páratartalmat és a hőmérséklet-páratartalom indexet a napra és a különböző kétnapos időszakokra vonatkozóan. Ezen kívül feljegyezték a testsúlyt, a testhőmérsékletet és a napi takarmányfelvételt, valamint kiszámították a súlygyarapodást, a fehérje- és energiafelvételt, a takarmányátváltási arányt, a fehérjehatékonysági arányt és az energiahatékonysági arányt.

A kutatók a malacok jólétét fiziológiai, viselkedési és biokémiai változások alapján értékelték. Pontozták a bőr- és patasérüléseket, hogy felmérjék a fizikai sérülések mértékét. A sertések viselkedési tevékenységét és pihenési preferenciáját minden egyes karámban lévő sertés esetében 3 alkalommal rögzítették. A csapat vérminták segítségével vizsgálta a biokémiai változásokat, beleértve a glükózt, a glicerideket, a kortizolt, az összfehérjét, az albuminszintet, a BUN-t, a kreatinint, az SGPT-t és az SGOT-t.

Mikroklímaprofil a kísérlet során

A termikusan semleges hőmérséklet a növésben lévő sertések esetében 18 és 25 °C között mozog. Ebben a vizsgálatban azonban a minimális és maximális hőmérséklet 18,49-28,90 °C és 24,65-34,94 °C között mozgott. Ezenkívül a 30 kg-nál nagyobb súlyú sertések esetében a termikus komfortzónában a relatív páratartalom optimális tartománya 50-70% között változik. Ebben a vizsgálatban a minimális relatív páratartalom 30,80% és 50,87% között, a maximális relatív páratartalom pedig 56,06% és 74,69% között változott.

A szabad területre való kijutás nem befolyásolta a takarmányátalakítási arányt és a fehérjehatékonysági arányt a különböző kétnapos időszakokban.

Növekedési teljesítmény

Az átlagos testtömeg nem különbözött a csak fedett területre, illetve a fedett és nyitott területre egyaránt kijutó malacok között. Az átlagos napi súlygyarapodás mindkét csoportban 5 hónapos korig nőtt, majd 5,5-6,0 hónapos kor között csökkent. Ezenkívül a csak fedett területhez hozzáférő malacok napi takarmányfelvétele, fehérje- és energiabevitele 5 hónapos korukig magasabb volt a különböző kétnapos időszakokban.

A nyitott területhez való hozzáférés nem befolyásolta a takarmányátalakítási arányt és a fehérjehatékonysági arányt a különböző kétnapos időszakokban. A nyitott területre kijutott malacok energiahatékonysági aránya azonban csak az első két hétben, 5,5 hónapos korban és 5,5-6,0 hónapos kor között volt szignifikánsan jobb.

Fiziológiai változás

A malacok testhőmérséklete és légzési sebessége mindkét csoportban emelkedett a két hét alatt. A csoport ezt a hőstresszre való fogékonyság növekedésének tulajdonította az életkor előrehaladtával, és a kísérleti karámok környezeti hőmérséklet-páratartalom indexének megfelelő növekedésének.

Viselkedésbeli változások

A nyílt területhez való hozzáférés nem befolyásolta a vizelést, székletürítést, ivást és a játékos tevékenységeket, beleértve a futást, sétálást és dörzsölést. Nem befolyásolta továbbá az összes agonisztikus és felfedező tevékenység gyakoriságát, valamint a fej-, végtag-, farok- és patasérülések gyakoriságát. Azonban csak 5,5-6,0 hónapos kor között volt magasabb az összes pihenési és etetési idő a nyitott területhez hozzáférő malacoknál.

Biokémiai válasz

A nyitott területhez való hozzáférés nem befolyásolta a plazma biokémiai értékeit, beleértve a glükózt, a triglicerideket, a NEFA-t, az összfehérjét és az albuminokat. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy „a sertések tartására vonatkozó indiai szabványokban (1966) javasolt nyitott terület biztosítása nem volt kedvező hatással a növekedési teljesítményre és a jólétre, így a nyitott terület biztosítása megszüntethető a nyitott oldalú karámokban trópusi indiai körülmények között a termelési költségek egyidejű csökkentése mellett az intenzív sertéstenyésztésben a tartási beruházások csökkentésével a termelési költségek csökkentése révén.”

(Forrás: pigprogress.net)   

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Változó eredményesség a Tolna megyei sertéstenyész... Általában nullszaldóval vagy kisebb nyereséggel zárták a tavalyi évet a Tolna megyei sertéstenyésztő vállalkozások. 2014 második felében az oroszorszá...
Olcsó a hízó Szerbiában! Évek óta nem volt ilyen alacsony Szerbiában a hízósertés ára, mint az idei év elején. Jelenleg 255-270 forintnak megfelelő dinárért adják a hízókat ki...
2014-es sertéspiac az Európai Unióban Bár még Anglia és Belgium adatai hiányoznak, az eddig nyilvánosságra hozott információkból az látszik, hogy az Európai Unió sertésállománya, noha csak...
Kocatámogatás önkormányzatok részére! Ahogyan arról már beszámoltunk, a kocatartók újabb állami támogatáshoz juthatnak az idei évtől kezdve. Ezt a rendelkezést kiegészítve már nem csak mag...
A sertés tenyésztési irányszámai Mekkora a normál tömege egy most született malacnak? Naponta mennyivel kellene nőnie a tömegének? Mikor válik tenyészéretté a tenyészkoca? Hogyan taka...
Sertéstartás – megéri? A kérdésre nem egyszerű a válasz, több tényező is komolyan befolyásolhatja a sertéstartás sikerességét. Így mielőtt belevágnánk, jól meg kell gondolnu...