A rovatot szponzorálja a tudatos tápanyag-utánpótlás szakértője, a TIMAC AGRO Hungária Kft.

InFolen, új nitrogéntartalmú lombtrágya biostimulátorral

A nitrogén a növények számára nagy mennyiségben szükséges tápanyag-utánpótlása elsősorban fejtrágyázással történik, folyékony vagy granulált formában lévő hatóanyag kijuttatásával. Egyre elterjedtebb azonban a kis dózisú, nitrogént is tartalmazó lombtrágyázás, aminek egyértelmű célja a termés minőségének javítása és a termésmennyiség fokozása. A lombtrágya formájában kijuttatott nitrogén előnye, hogy a levélen keresztül felszívódva, gyors segítséget jelenthet a kritikus időszakokban, illetve tápanyagigényesebb fejlődési fázisokban.

A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor-tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.

Érintkezési szög, felületi feszültség, levélborítás

A lombtrágya formájában kijuttatott tápanyag-utánpótlás egyik legnagyobb veszélye, hogy a permetlé nem megfelelően tapad meg a levél felületén, onnan legördülve nem hasznosul. Az érintkezési szög azt az erőt méri, amely ahhoz szükséges, hogy egy folyadék szilárd felületen megcsússzon. Folyékony műtrágya esetén a lehető legkisebb érintkezési szöget célozzuk meg, hogy maximalizáljuk a műtrágya és a levél érintkezését, és elősegítsük a műtrágya bejutását a levélbe.

Az InFolen termék alacsonyabb felületi feszültsége lehetővé teszi a jobb tapadást, ezért csökken a legördülési veszteség. A nagyobb levélborítottságnak köszönhetően pedig, akár 30%-kal több sztóma vesz részt a hatóanyag felvételében, csökken az elillanási veszteség.

Tápanyagfelvétel a levélen keresztül

A levélre kerülő tápanyagok a kutikulán vagy a sztómákon keresztül juthatnak a növények szervezetébe. Minél idősebb a növény, annál vastagabb a levélen lévő viaszos kutikularéteg, így a sztómán keresztül történő tápanyagfelvétel jelentősége megnő. A sztómák nyitása és záródása azonban elsősorban a fotoszintézis, másodsorban a hormonális szabályozás útján történik. Hormonális úton az abszcizinsav (ABA) felelős a záródásáért, míg a citokinin szabályozza a sztómák nyitását.

Az InFolen citokinin-tartalma a levél felületére kerülve fokozza a sztómák nyitását, ezért a kijuttatott nitrogén 50%-a 2 órán belül felszívódik. Ez a hatás segíti az egyéb tápanyagok, esetleg növényvédő szerek felvételét is.

Az InFolen hatása a nitrogénszállításra és -beépülésre

Fokozza a nitrogén átalakításáért felelős enzimek szintézisét, ami gyorsabb N-beépülést és mobilizációt eredményez. A folyamatos nitrogénátalakulás és -szállítás fenntartja a N-pumpa működését, azaz a gyökérzeten keresztül történő felvételt és szállítást. A gyors átalakulásnak köszönhetően csökken a levelek nitráttartalma.

Az InFolen hatékony megoldás a termesztett növények stressztűrő képességének és minőségének javításában, minden szántóföldi növénykultúra esetében.

InFolen termékösszetétel

Biostimulátor: InFolen

N – 19%
MgO – 3,3%
SO3 – 10%

Bármely szántóföldi kultúrában 10-30 l/ha dózisban 200-300 liter vízzel kipermetezve.

Amennyiben felkeltettük érdeklődését az új InFolen biostimulátoros lombtrágya termékünkkel kapcsolatban, keresse szaktanácsadó kollégáinkat bizalommal!

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Talajképződés, tápanyagtőke A talajképződés évezredei alatt jelentős tápanyagtőke halmozódott fel talajainkban, amiről a szakma a szaksajtóban szemérmesen nagyon keveset beszél. ...
Nitrátérzékenység – Valóban akkora probléma?... Akit érint annak biztosan. Kötelmek, adminisztráció, ellenőrzések. Ezek mind olyan hívószavak, amelyek kevés pozitív érzelmet váltanak ki a gazdatársa...
Lombtrágyázás a gyümölcsösben! Növényeink a tápanyag java részét a gyökéren keresztül veszik fel, így a tápanyag-utánpótlásban a lombtrágyázásnak minimális szerepe van. De akkor mir...
A Liebig elv torzulása a talajban „Liebig igen szemléletesen a fejlődés szintjét egy olyan hordóhoz hasonlította, amelynek dongái különböző magasságúak. E szellemes paradigma igen szem...
Ősi módszerrel javíthatjuk fel a talajt a jövőben... Hogyan lehet egy kifosztott, kizsigerelt, gyenge talajból kiváló mezőgazdasági terület? Sehogy – gondolják sokan, mások pedig a töménytelen mennyiségű...
Miért kell a kén a repcének és az őszi búzának?... Decemberben már időszerű a tavaszi tápanyag-utánpótlás megtervezése, ennek fontos része a kén kijuttatása. Cikkünk az őszi káposztarepce és az őszi bú...