Használjunk több takarmányadalékot az állatgyógyászatban – ajánlja a BIOMIN

A BIOMIN célja az antibiotikum mentes állattartás és az antibiotikumok kiváltása. Mindez egy olyan környezetben, amikor a takarmányok toxintartalma évről-évre jelentős méreteket ölt, gyakoriak a baktériumfertőzések az állatállományokban és az állatorvosok előszeretettel fordulnak az antibiotikumokhoz. Mindezekről dr. Jakab Gáborral, a BIOMIN Magyarország Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.

Miért használnak még mindig olyan sok antibiotikumot az állatgyógyászatban?

2017-ben a BIOMIN több mint 100 ország 1000 agrárszakemberének véleményét gyűjtötte össze a növényi takarmányadalékok állatoknál történő alkalmazásáról. A felmérés egyik konklúziója az volt, hogy az állatorvosok sokkal kisebb mértékben választottak volna alternatív módszert egy-egy probléma megoldására, mint például egy takarmányos vagy agrárszakember, tenyésztésvezető vagy farmtulajdonos. Az állatorvosok inkább az antibiotikumban hisznek. Valószínűleg ez a korábbi tanulmányokra vezethető vissza, mert én, mint állatorvos, is ezt tanultam még. Ám nagy örömmel tapasztalom, hogy ma már az oktatásban is megjelentek az alternatív szerek, és az oktatók is keresik az alternatív megoldásokat.

2017-ben a BIOMIN több mint 100 ország 1000 agrárszakemberének véleményét gyűjtötte össze a növényi takarmányadalékok állatoknál történő alkalmazásáról. A felmérés egyik konklúziója az volt, hogy az állatorvosok sokkal kisebb mértékben választottak volna alternatív módszert egy-egy probléma megoldására, mint például egy takarmányos vagy agrárszakember, tenyésztésvezető vagy farmtulajdonos. Az állatorvosok inkább az antibiotikumban hisznek. Valószínűleg ez a korábbi tanulmányokra vezethető vissza, mert én, mint állatorvos, is ezt tanultam még. Ám nagy örömmel tapasztalom, hogy ma már az oktatásban is megjelentek az alternatív szerek, és az oktatók is keresik az alternatív megoldásokat.

dr. Jakab Gábor, a BIOMIN Magyarország Kft. ügyvezetője
dr. Jakab Gábor, a BIOMIN Magyarország Kft. ügyvezetője

Az eddigi gyakorlattal szemben mi lenne a probléma ideális megközelítése?

Az antibiotikumokat korábban lehetett hozamfokozásra, megelőzésre és terápiaként is használni. A cél az lenne, hogy megelőzésre a vakcinákat, a járványvédelmet, a jó telepi menedzsmentet és a takarmányadalékokat használjuk, hozamfokozásra pedig kizárólag a takarmányadalékokat. Az antibiotikum maradjon meg a gyógykezelésre.

Milyen alternatívákat tud a Biomin nyújtani?

Mi, mint takarmányadalékanyag-gyártó cég, olyan adalékokat fejlesztünk, amelyek hosszú távon, fenntarthatóan tudják kezelni a bélrendszer problémáit vagy pedig a mikotoxin elleni küzdelmet. Ez utóbbiban egyébként világelsők vagyunk, mert mi a termékünkkel a mikotoxinokat nem csak megkötjük, hanem olyan enzimeket fejlesztettünk ki a 38 éve folyó kutatásaink során, amelyek el is tudják bontani azokat. A toxinkötők nagyon hatásosak bizonyos toxinok ellen, de a Magyarországon gyakran felbukkanó zearalenon, fumonizin, DON és egyéb trichotecének ellen viszonylag kevésbé hatékonyak. Egy DON-toxint 5-10%-ban lehet maximum megkötni toxinkötővel, viszont a maradék 90% nagy gondokat tud okozni. Mi ezeket is el tudjuk 100%-ban bontani egy specifikus enzim segítségével. 2500 ppb DON-szintig tudjuk kezelni a takarmányokat a Mycofix nevű termékünk 5-ös sorozatával, amely tartalmaz kötőanyagot, háromfajta enzimet, amik a fumoinizint, a trichotecéneket és a zearalenont elbontják, valamint olyan anyagokat, amik a bélnyálkahártyát erősítik, tehát a bélhámsejtek közötti összeköttetéseket erősítik, amik védik a májat, azaz máj méregtelenítő képességét fokozzák, és az immunrendszert támogatják. Hatványozottan megnövelik ugyanis a makrofág aktivitást a szervezetben, és ezzel együtt genetikai módon képes lecsökkenteni a gyulladást a bélrendszerben. Ez azért fontos, mert a gyulladásos folyamatoknál kimutatták, hogy amikor a gyulladásos faktorok nőnek a szervezetben, akkor a növekedési faktorok működés alábbhagy. Ilyenkor már hiába takarmányozzuk az állatot, még akár egy jó fajlag mellett is, nem fog olyan gyorsan fejlődni, mert a növekedési faktornak a renyhe működése ezt nem engedi. Annak idején egyébként az antibiotikus hozamfokozók fő hatása is a gyulladás csökkentése volt a szervezetben.

És mit ajánlanak a bélrendszer problémáira?

A termékeink másik része a bél rehabilitációjával, a bélflóra kialakításával foglalkozik. Erre nagyon sokan használnak a takarmányozás során savakat, hogy a különböző Gram-negatív flóra, E-coli, szalmonella szaporodását az emésztőrendszerben visszatartsák. A gyakorlatban ez nagyon sokszor csak egy pH-csökkentést jelent. A mi termékünkben viszont egy speciális levédett molekula, a Permeabilizing Complex, célzottan átlyuggatja a Gram-negatív baktériumok burkát és így az összes olyan anyag, ami a baktériumokat károsítaná vagy csak gátolná a szaporodásukat, be tud jutni a baktériumsejtbe és el tudja azt pusztítani. Ez a Biotronic Top3 nevű termékünk, ami tartalmaz egy savkomplexet, a permeabilizáló komplexet és van benne egy olyan fahéj-aldehid is, ami megakadályozza a káros baktériumok osztódását.

Meg kell továbbá említenem a növényi kiegészítőket, amiben úttörők vagyunk. Ezek közül is a Digestarom DC nevezetű terméksort, amelyik egy dupla kapszulázott molekula és különböző növényi részeket, növényi kivonatokat, esszenciális olajokat tartalmaz. Ezek serkentik a takarmányfelvételt és a nyálelválasztást, valamint az emésztőenzimek termelődését, fokozzák a tápanyagok felszívódását, azáltal a bélflóra állapotát a jó irányába tolják. Genetikai úton csökkentik továbbá a gyulladást, a bélhámsejtvédő anyagok termelődését fokozzák, és ezzel elérhető , hogy egy fehérje aminosavra lebontva közel 10%-kel jobban emésztődik és szívódik fel a szervezetben.

A Digestarom DC különböző növényi részeket, növényi kivonatokat, esszenciális olajokat tartalmaz
A Digestarom DC különböző növényi részeket, növényi kivonatokat, esszenciális olajokat tartalmaz
A PoultryStart már a keltetőben, gél formájában oda lehet adni a csirkéknek
A PoultryStart már a keltetőben, gél formájában oda lehet adni a csirkéknek

A bélvédő termékeink harmadik csoportja a fiatal állatoknál, például fiatal baromfinál alkalmazható. Mivel az ő bélflórájuk nagyon érzékeny, ezért azt nagyon korán be kell telepíteni hasznos baktériumokkal. Ebben segít a PoultryStar, amiben három különböző, egyenként fermentált és szelektált baktériumnemzetség (Bifidobacterium, Lactobacillus és Enterococcus) van, amik egyébként a fő alkotói a jó baktériumflórának. Ezt már a keltetőben, gél formájában oda tudjuk adni a csirkéknek. Hatására a káros baktériumok már nem tudnak elszaporodni.

Ugyanez megvalósítható az idősebb állományoknál is, ugyanis a termék kapható ivóvízben oldható és egy mikrokapszulázott takarmányba keverhető formában is.

A kérődzők számára van továbbá egy olyan termékünk, a Levabon Rumen E, ami a bendőfermentációra nagyon hatékony. Ez egy olyan élesztőtermék, ami különbözik az élő és az elölt élesztőktől, ugyanis ebben az esetben autolizált formátumban, „kinyítjuk” az élesztősejteket. Így az élesztősejtek könnyen elérhetővé válnak, a bendőbaktériumok félig kész formában jutnak hozzá az élesztő sejtekhez. Alkalmazása növeli a tej- és hústermelést, javítja a takarmányértékesülést és a szerves anyagok emészthetőségét és jobb bendőkörnyezetet teremt.

Hogyan tudná megfogalmazni, mi a Biomin küldetése az állatgyógyászat terén?

Kulcskérdés a végtermék, azaz, hogy az ember milyen táplálékot fogyaszt. Fontos számunkra, hogy egy olyan folyamatot állítsunk fel, aminek révén biztonságos és tápláló élelmiszert lehet előállítani. Ez csak úgy lehetséges, ha az állatokat megfelelő körülmények és higiéniás viszonyok mellett, megfelelő állatgyógyászati intézkedésekkel, kifejezetten antibiotikum mentes vagy lehetőleg antibiotikum csökkentett körülmények között tartjuk. Ekkor az ilyen állatok genetikai potenciáljuknak megfelelően termelnek, és egészséges táplálékot tudnak adni. Világszinten növekszik az elfogyasztott hús mennyisége, a források viszont apadnak mind az alapanyag, mind az állati takarmányozás szintjén. Ezért meg kell találni azokat a megoldásokat, hogy minél egészségesebben, minél nagyobb mennyiségű termékeket tudjunk előállítani.

További információkért lépjen kapcsolatba a BIOMIN Magyarország Kft. munkatársaival:
E-mail: office.hungary@biomin.net

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A köles termesztése Májusban vetik, egyéves növény, érzékeny a hűvös időjárásra. Elevenítsük fel, hogy milyen növény is a köles, és milyen odafigyelést igényel a termeszt...
A takarmánycirok termesztéséről A kölesről szinte már mindent tudunk Jóvér János, a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa által. Ezúttal a cirokkal kapc...
Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
A cirokfélék nemesítése és vetőmagtermesztése... Ha olvasta az első részt, már tudhatja, hogy mik a ciroktermesztés sajátosságai, milyen körülmények között érzi jól magát, vagy azt, hogyan viszonyul ...
A szénakészítés művészete A szálas takarmányok (fűfélék) tartósításának legelterjedtebb módja már hosszú évszázadok óta a szárítás. A folyamat során a levágott fűfélék a kaszál...
Fehérjenövény-program Debrecenben Magas termésbiztonságú, gazdaságosan termeszthető és finomításra alkalmas fehérjenövények nemesítése a célja annak a programnak, amelyet csütörtökön i...