Gazdálkodás a Holdhoz igazítva

Július 20-án ünnepeljük a Hold napját. Tavaly már írtunk a nap eredetéről, és a hold mértékegységről is, idén a hold és a mezőgazdaság kapcsolatát boncolgatjuk. Érdekességek következnek!

A Hold hatása a növények növekedésére

Garamszegi Tibor nevéhez kötődik az a kísérlet, ahol a növényi növekedéssel kapcsolatban kívánt olyan periodikusságot találni, amely valamilyen Holdhoz köthető periodicitással megegyezik. Azonos fajtájú kukoricaszemeket (4 csészében, csészénként 50 db-ot) csíráztatott inkubált, lehetőség szerint állandó körülmények között, különböző időpontokban. A vizsgált időszak minden esetben pontosan 96 órán át tartott. A csíráztatási idő elteltével lemérte a csíranövények gyökérhosszúságát. Összesen 28 csíráztatást végzett el. Az adatokat többféleképp vizsgálta:

  • perióduskereső programmal,
  • a Maria Thun-féle vetésnaptár kapcsán
    • a csíráztatás (termés-levél-gyökér-virág) megkezdése melyik napra esett, melyik Holdnegyedhez volt köthető
    • az ültetési idő szerint.
Tipp!
Ha Ön is nehezen jegyzi meg, hogy merre kövéredik a hold, ha éppen csökkenőben vagy növekvőben van, akkor adunk egy remek ötletet. Ha dagad, akkor egy D-betűre hasonlít, tehát jobb oldalra „növeszt hasat”. Ha csökkenőben van, akkor pedig C-betűre emlékeztet, tehát balra dudorodik a „hasa”.

Bár akkor, a vizsgálódást követően nem talált összefüggést, évekkel később a dunántúli csillagfürtös növekedésén meglepő dolgot vettek észre. Az eredetileg márciusban elvetendő növény április végén lett elültetve, mégis magasan fejlettebb volt a többi, megfelelő időben elvetett egyedekkel szemben. A későbbi, alaposabb vizsgálódások eredményeként rájött hogy a hajtáshosszúság átlagos nagyságára is hat nem csupán az ültetési idő de a Hold mozgásváltozása is. Ennek pedig a tömegvonzáshoz van köze. Azt könnyű belátni, hogy ha a Hold hatással van az ár-apályra, akkor az élőlényekre is képes valamilyen hatást gyakorolni.

Hold fázisok – Ön már megtanulta, mikor növekszik, mikor csökken?
Hold fázisok – Ön már megtanulta, mikor növekszik, mikor csökken?

 

Kertészkedés a Holdhoz igazodva

Már az ókori népek is nagy jelentőséget tulajdonítottak a nap és a hold élőlényekre gyakorolt hatásainak. Holdnaptárt készítettek, amit manapság is használhatunk a kerti teendők időzítéséhez, ezzel gyorsabb növekedésre ösztönözhetjük, valamint a kártevők, gyomokkal szembeni ellenálló képességet növelhetjük. Fontos, hogy a hold melyik állatövben áll:

  • Felszálló hold: a Nyilastól az Ikrekig gyarapító, növekedést elősegítő erők kerülnek előtérbe.
  • Leszálló hold: az Ikrektől a Nyilasig a leszálló erők uralkodnak, amik a teljes érettséget, majd a hanyatlást eredményezik.

Az ágyásokat háromszor érdemes felásni:

  • növő holdkor, Oroszlán napon – hogy erőre kapjanak, csírázzanak
  • fogyó holdkor Bak napon
  • fogyó hold idején harmadszorra

A föld felett növő növényeket növő vagy leszálló hold idején érdemes ültetni, vetni, a föld alatti növények esetében fogyó holdnál érdemes ezt elvégezni.

Ha a termény oldaláról nézzük, a következőkre érdemes figyelni:

  • Termés (pl: paradicsom) esetén termésnapon vessünk, mint Kos, Oroszlán, Nyilas
  • Levélnapon ültetendő pl. a zöldhagyma, Rák, Skorpió, Halak
  • Gyökérnapon a hagymákat – Szűz, Bika, Bak
  • Virágokat, gyógynövényeket virágnapon, mint Ikrek, Mérleg és Vízöntő vetendő
  • Gabonát Kos és Nyilas napokon vessünk, ha már nedves a föld, akkor Oroszlán napon is elvégezhető.
Kicsit más értelmezése, a holddal való kertészkedésnek.
Kicsit más értelmezése, a holddal való kertészkedésnek.

 

Ha átültetésre kerül sor, azt mindig tavasszal vagy ősszel tegyük a növő vagy a leszálló hold idején. Idős növény esetén a leszálló hold, Szűz napja javasolt. Trágyázni holdtöltekor vagy fogyó holdkor érdemes, mert ilyenkor könnyebben hasznosítják a tápanyagokat. Másik időszakban a talaj befogadóképessége csekély és a talajvízbe mosódnak a tápanyagok. Gabonát, zöldséget és gyümölcsfát termésnapokon (Kos, Nyilas) trágyázzunk, de Oroszlán napon kerüljük ezt a fajta tevékenységet.

Kártevőirtásra fogyó holdkor kerítsünk sort, a föld felett garázdálkodókat Nyilas és Ikrek napokon, a földben élőket Bika, Szűz, Bak napokon támadjuk. A gyomnövények ellen is fogyó holdkor tegyünk, a Bak jegyében lehetőség szerint.

Fogyó vagy leszálló holdnál metsszünk. A gyümölcsfák nemesítését növő holdra, gyümölcsnapra időzítsük, míg a beteg és nőni nem akaró növényeket fogyó vagy újholdnál kezeljük. Felszálló hold idején kezdjünk a betakarításhoz, raktározáshoz, a jegyeket nézve Kos napokon arassuk le a gabonát.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Baromfi Világnap – 2015-ben május 8-án! Idén május 8-ára esik a baromfik napja, amit tavaly magyar kezdeményezésre ünnepeltünk első alkalommal. A világnap létrejöttét több nemzetközi szervez...
Szeressük az állatokat és a növényeket! Nem kellett sokat várnunk, a Madarak és Fák napja után már itt is van az Állatok és Növények napja. Ez a nap is kiváló alkalom arra, hogy megerősítsük...
Programok a Magyar Természet Napján Az élővilág sokféleségére és az ezt fenyegető veszélyekre irányítja a figyelmet május 22-e, a Biológiai sokféleség nemzetközi napja. A Biodiverzitás v...
Magyar feltalálók a mezőgazdaságért Immáron hatodik éve ünnepeljük feltalálóinkat, a világ más országaihoz hasonlóan. Bár a legtöbb találmánynak az iparra volt nagy hatása, számos terüle...
„Apaszáj” 2015-ben június harmadik vasárnapja 21-ére esik, így ezen a napon ünnepeljük az apák napját. Ahogy a legtöbb kétkezi munkát végzők családjában, így a ...
Hoffer traktoros aratófesztivál – Ópályi, jú... A 21. Nemzetközi Aratófesztiválra készülnek Ópályiban, ahol július 11-én a régmúltat visszaidéző Hoffer traktor is szerepet kap a hagyományos gabona-b...