Partnereink jóvoltából Ön egy helyen olvashat arról, milyen stresszfaktorok vannak a mezőgazdasági termelésben, és azokat hogyan tudja kezelni.

FitoNatur Aktív használatával a késő tavaszi fagyok hatásának mérséklésére

Mitől függ elsősorban a fák fagyállósága?

A fagyállóságot a faj, illetve fajta örökletes tulajdonságai alapvetően meghatározzák. Befolyásolja továbbá a télre való felkészülés folyamata, a fagy jelentkezésének időpontja, a hőmérséklet-változás intenzitása, a gyümölcsfa anatómiai sajátosságai, de a talaj tápanyag-összetétele is befolyásolják a fagytűrő képesség mértékét és alakulását. Az őszi időjárás és az ebben az időszakban végzett technológiai lépések is, jelentős hatást gyakorolnak a fák hideghez való alkalmazkodására, felkészülésére. Több kutatás szerint, az örökletes tulajdonságok összefüggésben vannak a származással. Az eddigi megfigyelések és tapasztalatok alapján elmondható, hogy a kajszi- és őszibarackfák gyakran szenvednek tavaszi fagykárt hazánk területén, míg a nálunk őshonos meggy, cseresznye és alma jóval ritkábban.

Mik befolyásolhatják még, a fák virágainak elhalását?

A fák virágrügyei összetett, sokféle szövetből felépülő szervek. Az egyes szövettájak eltérő fagyállósággal rendelkeznek, károsodásuk mechanizmusa tudományosan a virágrügy elfagyása során még nem kellőképpen meghatározott. Kórtani szempontból, a kórokozók jelenléte a virágrügyeknél kisebb jelentőségű a fagyállóság csökkentése szempontjából (de azt negatívan befolyásolja), mint a fás szöveteknél. A FitoNatur Aktív gátolja az egyes kórokozók illetve kártevők aktivitását.

A FitoNatur Aktív védi a virágzó gyümölcsfákat a fagy ellen
Fotó: Pixabay

Nemcsak betegség vagy fagy miatt, hanem élettani okok miatt is elpusztulhatnak a virágrügyek. Megfigyelhető, hogy egy részük az elégtelen tápanyag-ellátottság, a  kedvezőtlen versenyhelyzet továbbá a rendszertelen vízellátás miatt visszamarad a fejlődésben , majd a tél során elhal és lehullik a fáról. A csoportos rügyek versenyhelyzete rosszabb, mint a magányos rügyeké. Kajszibaracknál a hosszú termőrészeken lévő virágrügyek közül lényegesen több hullik le ebből az okból, mint a nyársakon találhatók közül. A FitoNatur Aktív kész tápanyagokat biztosít a szövetek számára, így átmenetileg mérsékli a különböző tápelemek időszakos hiányát.

A hideg egy komoly stresszhatás

A stresszadaptáció, így a hidegtűrés mértéke függ a növény fejlettségi- és fiziológiai állapotától is. A fagytűrés szempontjából a fagypont alatti hőmérséklet következtében kialakuló jég az egyik legveszélyesebb tényező. Ha a lehűlés gyors, a jég a sejten belül képződik, ehhez azonban egy olyan részecskének (spóra, baktérium. stb.) kell a sejtbe jutnia, ami körül, mint kristályosodási góc körül, a jégkristály kialakulhat. Az ilyen, sejten belüli jégképződés a sejt pusztulásához vezet.

A növényeknek a stressz, így az alacsony hőmérsékleti stressz kivédéséhez is szükségük van egy hosszabb ideig tartó, alacsony hőmérsékletű, csökkentebb növekedésű időszakra, az edződésre. Ezt az időt csökkenti a FitoNatur Aktív, mert gazdag azokban az anyagokban, amelyek az edződés folyamatában képződnek.

Természetes körülmények között hazánkban az edződés ősszel történik, a rövidülő megvilágítás és a hőmérséklet fokozatos csökkenése során.

Fagy esetén a sejt közötti járatokban jég képződik. A jégkristályok tönkre tehetik a sejtek membránjait, ami a sejt pusztulásához vezethet. Ugyanakkor a jég képződése kivonja a sejtekből a vizet, tehát a hideg okozta stressz egyúttal szárazságstresszt is okoz. A növény az edződés folyamán szerves anyagok – köztük szénhidrátok – felhalmozásával védekezik a vízelvonás ellen. Mindezek mellett olyan fehérjék is képződnek, melyek a membránokat védik, vagy olyan membrán-alkotórészek keletkeznek, melyek a membránokat „rugalmasabbá” teszik. A FitoNatur Aktív kész tápanyagokat biztosít a növényi szöveteknek, tartalmaz sejtmembránt védő fehérjéket és természetes cukrokat, amelyek csökkentik a jégkristályok képződésének hőmérsékletét.

Relatív fiatal növényekben, vagy fiatal hajtásokban, ahol a klorofill és a gyanta termelése még nem indult be, az stresszhatások elleni védelem érdekében az antocián termelődése fokozódik. Ezáltal a növény pirosas, rozsdabarna része védve lesz a káros külső hatásoktól. A klorofill termelésének megkezdésekor az antocián termelése alábbhagy, ami problémát okoz a késő tavaszi fagyásoknál, mivel így csökken a stresszek elleni védelem. A növények által előállított antocián típusa nagyban függ a növény fajtájától, a talaj minőségétől, a hőmérséklettől, a páratartalomtól, és még egy sor egyéb tényezőtől. A FitoNatur Aktívban széles spektruma található meg a különböző antocianidineknek és más, kémiailag hozzá közel álló természetes pigmenteknek (flavonoidokkal, karotinoidokkal, antoxantinokkal), amelyekkel együtt fejtik ki hatásukat.

Fotó: Pixabay

FitoNatur Aktív felhasználási javaslata

Az előre jelzett kisugárzási fagyok elött 1-2 nappal érdemes kijuttatni a FitoNatur Aktívot 10 liter/ha-os dózisban úgy mintha a fáinkat lemosó permeteznénk.

A FitoNatur Aktív 5-6 napig fejti ki közvetlen hatását. Ezt követően, ha a fagyveszély még mindig fennáll, akkor fagymentes időben 5 liter/ha-os dózisban ismételjük meg a kezelést.

A FitoNatur Aktív (I. – II.) két komponensből áll, 1:1 arányba kell őket hozzáadni a permetléhez, a dózis a két komponensből együttesen értendő (10 liter/ha=5+5 liter).

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Hajnali fagyok és hatása a tavaszi munkálatokra A tavasz beköszöntével a gazdák joggal bíztak abban, hogy elmúlik a rossz idő és a téli álmukból ébredező növények nyugodt körülmények között kezdheti...
Rügyellenőrzés – így csinálja Elmúlt a tél? Még nem teljesen, de a hőmérséklet már engedi a metszési munkálatok végzését a gyümölcsfákon. Enyhe volt a téli időszak, de metszés előt...
Bajban a gazdák, megviseli a fagy a termést Az utóbbi hetekben a gazdák egy emberként könyörögtek az esőért. Fontos volt a csapadék, ugyanis sok helyen már aszályos tüneteket véltek felfedezni a...
Svájcban is védeni kell a szőlőt a fagytól Az elmúlt napok gyászos időjárása nem csak hazánkban okozott problémát. Svájcban a szőlősgazdáknak ugyanúgy meggyűlt a baja a hajnali fagyokkal, ahogy...
Hiába füstöltek nyugaton, ott lettek a legnagyobb ... Amilyen szépen indult a szezon a gyümölcsösökben, olyan csúnya lett a folytatás. A múlt heti fagyok komolyan megtizedelték a leendő termést mind a gyü...
Elfagyott a termés, érkezik az újabb tanyaprogram... Ez a hét elsősorban az április végi fagyok hatásairól szólt. Az országban sok gazda járt pórul, egyes helyeken a termés 100 százaléka károsodott. Közb...